Alt Klasör Ya da Subdomain SEO İçin Önemi

Tarih : 2019-10-01 - Son Ziyaret : 2022-05-21 18:04:50

Alt Klasör Ya da Subdomain SEO İçin Önemi hakkında bilgilendirme. Sub domain mi yapmalıyım alt klasör mü ? sorusuna cevap vermeye çalıştık. SEO Dahili

Alt Klasör Ya da Subdomain SEO İçin Önemi

Alt Klasör Ya da Subdomain SEO İçin Önemi

1947

Alt Klasör Ya da Subdomain SEO İçin Önemi

Alt Klasör Ya da Subdomain SEO İçin Önemi hakkında bilgilendirme yaptığımız bu makalemizde SEO Dahili Yerleştirme , Alt etki alanı nedir ? Neden bir Subdomain kullanıyorsunuz ? gibi konulara değindik.

Alt Klasör Ya da Subdomain SEO İçin Önemi
“Hangisi daha iyi, Subdomain SEO için önemi mi? yoksa bir alt klasör mü?” Bu, belki de şirket içi BT ekibine sahip müşteriler tarafından sıkça sorulan sorulardan biri. Onları suçlamıyorum. Bazen SEO uzmanları bile bu soruyu soruyorlar.
Benim de geçmişte bununla ilgili sorularım oluyordu kendi kendime, bu da alt sitemi nereye koyacağımı denememe yol açtı. Ve kararın ne olduğunu biliyor musunuz? Genel olarak konuşmak gerekirse, daha iyi bir sıralama istiyorsanız, bir alt klasör tercih edin.

Tanımlarımızı doğru yapalım


TLD- Üst Düzey Etki Alanı, webdeki ana etki alanı adlarıdır. Bugün, aralarından seçim yapabileceğiniz tonlarca TLD var ancak bunların çok azı dünya çapında iyi bir şekilde sıralanıyor. Küresel olarak iyi sıralanan ana TLD'ler: .com, .org, .net
SLD- İkinci Düzey etki alanı, genellikle Godaddy veya Namecheap'te satın aldığımız etki alanı adıdır.
Görüyorsunuz, arama motorları alt klasörlere, ikinci seviye alanın (SLD) bir parçasıymış gibi davranırken, alt alanlara tamamen farklı bir siteymiş gibi davranıyorlar;

Alt klasör nedir?


URL perspektifindeki bir alt klasör şudur:
http://siteyukseltme.com/seoanaliz/ bu URL’yi ziyaret ederseniz, tamamen farklı bir kuruluma ev sahipliği yaptığını fark edeceksiniz. Bir SLD olarak http://siteyukseltme.com kendi WordPress kurulumuna sahiptir ve bu temel olarak her ikisinin de farklı tasarımlarından belirgindir.

SEO Dahili Yerleştirme


Aynı etki alanı adına neden tamamen farklı bir WordPress yüklemesine ihtiyacım var?
Temelde, dahili ekip için http://siteyukseltme.com adresini kullandığımızdan ve yeni bir dahili işe alım sistemimizi, bir başka SLD'yi satın almak yerine ana sitenin bir parçası olarak yapmak benim için çok anlamlı. Ayrıca, dahili onboarding sistemi aracılığıyla daha fazla indekslenmiş sayfalar içeren http://siteyukseltme.com adreslerini güçlendirmem bana mantıklı geliyor.
Özel eklentileri kullanarak arka uçta da birçok yeni işlevlere ihtiyacım vardı ve eklentileri SEO Hizmetleri sitem ile Dahili Onboarding sitemle karıştırmak istemedim.
Bununla birlikte, bir alt klasöre yeni bir WordPress sitesi (veya bunun için başka bir CMS'ye) koymak zor değil. Ancak, teknik olarak konuşursak, bunu bir alt alana koymanın daha kolay olduğu konusunda hemfikirim.

Alt etki alanı nedir?


URL perspektifindeki bir alt etki alanı şudur:
https://seo.siteyukseltme.com bu site mevcut değil. Sadece alt etki alanının bir URL yapısında SLD'den önce ekleneceği şekilde yapılandırıldığını belirtiyorum. Peki neden insanlar alt alanları kullanıyor?
Başlangıç olarak, yeni sitenizdeki sayfaların SLD'nizdeki sayfalarla birlikte dizine alınmasını istemiyorsanız, bir alt etki alanı mükemmel olur. Bu sayfaları bir alt klasöre koymak, bir siteden ve aynı siteden gelen olarak dizine ekleneceği anlamına gelir.

Bir alt klasörde bir WordPress sitesi nasıl kurulur?


 • CPanel Dosya Yöneticinize gidin
 • WordPress zip dosyasını yükleyin
 • WordPress zip dosyasını çıkarın
 • Alt klasör sitenizin olmasını istediğiniz yeni WordPress klasörünü yeniden adlandırın
 • Alt sitenize alt klasöründen ilk kez eriştiğinizde, bir SLD’de normal bir WordPress sitesi kurma gibi ayarlayabilmeniz gerekir.

 • Ve işte! Bir alt klasörde yepyeni bir WordPress alt siteniz var.

  Neden bir Subdomain kullanıyorsunuz?


  Aşağıdaki durumlarda bir alt etki alanı kullanmak mantıklıdır:

  Dil engeli


  Farklı dillere hitap eden bir site kurmak. Sitenizin farklı ülkelere hitap eden farklı sürümleri, jp.example.com, in.example.com, ph.example.com gibi alt alanlara yerleştirilebilir. Bunları bir alt klasöre koymak, sitenizin büyük görünmesini sağlar ancak farklı dillerde aynı içeriğe sahip olur.

  Franchise


  Bazen sizden bir franchise satın alan müşterileriniz vardır ve onları aynı SLD'de tutmak istersiniz (veya kalmak isterler). Bu durumda, siteleriyle ne yapacaklarını tam olarak kontrol edemeyebilirsiniz.
  Bu nedenle bir alt klasöre koymak yerine, kendi alt alanlarına koymak, kendi sitelerinde hata yaptıklarında tüm sitenizi riske atmaktan sizi korur.

  Çakışan URL'ler


  SLD sitenizin çok büyük olduğu ve URL’lerin üst üste gelme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığınız zamanlar olacaktır. Bu durumda, bir alt etki alanı kullanın. Bu şekilde, URL’leriniz hiçbir zaman SLD’nizin URL’leriyle çakışmaz.
  Keeps'ler İçin İpuçları: Alt sitenizi bir alt klasör olarak kullanmanın rakipsiz avantajı, SLD'nizin aldığı tü m bağlantı eşitliklerini ve diğer SEO faktörlerini elde etmesidir.

  Alt Klasör Ya da Subdomain SEO İçin Önemi, Sub domain mi yapmalıyım alt klasör mü ?, SEO Dahili Yerleştirme, Alt etki alanı nedir?, Bir alt klasörde bir WordPress sitesi nasıl kurulur?, Neden bir Subdomain kullanıyorsunuz?, Çakışan URL'ler, seo destek,