En Sık Yapılan SEO Hataları ve Google’ın Tepkisi

Tarih : 2019-10-01 - Son Ziyaret : 2022-05-21 18:09:27

En Sık Yapılan SEO Hataları ve Google’ın Tepkisi algoritma durumuna göre düzenleme, Anahtar Kelimeler hakkında her şey, Bağlantı Metni hakkında bilgi

En Sık Yapılan SEO Hataları ve Google’ın Tepkisi

En Sık Yapılan SEO Hataları ve Google’ın Tepkisi

1661

En Sık Yapılan SEO Hataları ve Google’ın Tepkisi

En Sık Yapılan SEO Hataları ve Google’ın Tepkisi 2019 yılında seo uzmanlarının dikkat etmesi gerekenler hakkında kısa bilgilendirme. Anahtar kelimeler ve ilgili konular hakkında kısa bilgilendirme.

En Sık Yapılan SEO Hataları ve Google’ın Tepkisi

Google, arama algoritmalarını düzenli olarak değiştirdiği bilinmektedir ve en sık yapılan seo hataları da bundan kaynaklanmaktadır. Bunu yaptığında, bir zamanlar en iyi olduğu düşünülen bazı SEO tekniklerine şimdi spam denir ve kasıtlı olarak yanıltıcıdır.
Bu, web geliştiricilerini ve SEO pazarlamacılarını hızlı bir şekilde taktikleri değiştirmeye zorlar, bir web sitesinin Google'ın arama sonuçlarından düşmesini engellemek için çoğu zaman tüm SEO planını yeniler.
Google’ın bunu ne zaman yapacağını tahmin etmek zor olabilir, ancak yapabileceğiniz şey şu anda bir SEO’nun ne yapmadığını bilmektir. Google hangi uygulamalardan nefret ediyor? Google'ın (ve diğer pek çok arama motorunun) kara şapka SEO hakkında ne düşündüğünü bilmek, web sitenizi oluşturmanın bir yoludur, böylece olabildiğince fazla tuzaktan açınırsınız.
Google’ın nefret ettiği tekniklerin bir listesini yaptığından dolayı en çok yapılan hataları yazıya döktüm.

Anahtar Kelimeler hakkında her şeyi yapmak


İyi araştırılmış anahtar kelimelerin birçoğunu web sayfasına eklemek, ancak bu artık doğru değil. Bugün Google, “içerik kraldır” ifadesini hiç olmadığı kadar alakalı hale getirmiştir. Aslında, anahtar kelime doldurmayı kullanan web sitelerini cezalandırıyor ve arama motorları yerine kullanıcılar için yazılmış, yararlı, doğal içeriğe sahip olanları tanıtıyorlar.
İçeriğiniz okunaklı ve düzenli değilse veya çok fazla sayıda anahtar kelime tekrarı varsa, bu tekrarlar kasıtlı olmasa bile, onu düzeltmelisiniz. Maalesef, doğal içeriğin size istediğiniz sonuçları vermeyeceğini bu şekilde görebilirsiniz. Çoğu SEO uzmanız, birkaç optimize edilmiş anahtar kelime içeren doğal içerik oluşturmanın anahtar olduğunu keşfetti bile.

Kendini Sınırlamak


Anahtar kelimelerinizi ve ifadelerinizi sınırlandırmak kesinlikle Google’ın radarından düşmenin bir yoludur. Arama motoru aktif olarak sizden anahtar kelime doldurmanızı istemese bile, size yardımcı da olmayacaktır. Google’ın web sitenizi nasıl gördüğünü istemeden sınırlayabilirsiniz. Bu, sitenizin daha az arama sonucuyla görünmesine neden olur.
Anahtar kelime öbeklerinizi yalnızca birkaçıyla sınırlamak, içeriğinizi tekrarlı hale getirebilir ve Google, anahtar kelime doldurma işlemi yaptığınızı düşünürse cezalandırılabilir.
Aynı satırlar boyunca, anahtar kelime öbeklerinizi seçtikten sonra, bu öbekleri kullanmaya kilitlenmediğinizi unutmayın. “Ankara’da ki Çiçekçi”, çiçekçi bir web sitesi için güçlü bir anahtar kelime olabilir, ancak “Ankara Çiçekçi” veya “Ankara’da ki çiçekler” gibi farklılıklar, alaka düzeyini artırmak için bu anahtar kelimeyi yeniden düzenlemenin iyi bir yoludur.
Genel olarak, metninizin doğal olması ve bilgilendirici olması gerekir. Kendinizi aynı anahtar kelimeleri baştan sona kullanmaya kilitlemek, bu hedeflerin hiçbirine ulaşamaz.

Bağlantı Metnini Kötüye Kullanma


Bağlantı metinleri, Google’a bir web sitesinin ne kadar alakalı olduğunu söylemenin en iyi yollarından biriydi. Ancak 2012 Penguen güncellemesinin ardından, çapa metinler Google’ın anahtar kelime doldurma ve spam gönderme için bir web sitesini kontrol etmesinin bir yolu oldu. Şimdi, eski okul çapa metni SEO kullanarak web sitenizi her şeyden daha hızlı cezalandırır ve sıralamalar kapalı alacak.
Tüm bağlantılarınız için aynı bağlantı metnini tekrar tekrar kullanmak, Google’ın nefret etmesini sağlamanın en kolay yollarından biridir. Geri bağlantılarınızı yapay olarak oluşturarak, Google’a belirli bir anahtar kelime öbeğini sıralamaya çalıştığınızı gösterecektir.
Bunun yerine, her bağlantının içeriğine dikkatlice bakmanız ve etrafındaki içerikle ilgili bir bağlantı kullanmanız gerekir. Her zaman bir anahtar kelime öbeğine bağlantı vermeyebilirsiniz, ancak bu sorun değil; her zaman Google’ın spam olarak görebileceği veya arama sıralamasını değiştirmeye çalışırken doğal görünecek şeylerle gitmek istersiniz.

İlişkili Olmayan Sitelere Bağlantı Verme
İçeriğinize uygun bir şekilde uyduğu ve bir kullanıcıya ek bilgi sağladığı zaman ilgili sitelere bağlantı vermek kesinlikle yardımcı olacaktır. Google’a sitenizin kaliteli ve alakalı olduğunu gösterir.
Çok fazla siteye bağlantı yapmak onlara tam tersini gösterecektir. Özellikle içeriğinizle hiçbir şekilde alakası olmayan sitelere çok fazla bağlantı Google bağlantı profilinize zarar verecektir.
Google, web sitenizde bir geri bağlantı gördüğünde, sitenizin bağlantı profiline ekler. Ardından, sitenizin hangi arama sonuçlarına dahil edilmesi gerektiğini belirlemek için genel profilinizi analiz eder. Çok fazla alakasız bağlantı, odağı olmayan bir bağlantı profili oluşturur.
Alakalı anahtar kelimeler için en iyi arama sonuçlarında bulunmak yerine, çok çeşitli anahtar kelimeler için ortadan aşağıya arama sonuçlarında olacaksınız. Bu daha kulağa daha iyi gelebilir, ancak unutmayın, birinci sayfada değilseniz, çoğu kullanıcı sitenizi bile göremiyor.
Ayrıca onlar sadece alakalı olduklarından düzinelerce geri bağlantı eklemeyin ve bunlarla bağlantı kurabilirsiniz. Bu geri bağlantıların kalitesinden ziyade kaç geri bağlantıya sahip olduğunuzu incelemek, Google’dan ceza almanın kesin bir yoludur. Bazı geri bağlantılara sahip olmak sayfa sıralaması için önemlidir, ancak kalite miktardan kesinlikle daha önemlidir.

Anormal Olmak


İçerik kraldır, ancak yalnızca içerik orijinal ise. Google, web sitenizin kopyasının bir başkasına benzer olup olmadığını görecek ve içeriğin başka bir yerde bulunan bilgilerin tam bir kopyası olup olmadığını kesinlikle işaretleyecektir. Her ne pahasına olursa olsun, serbestçe kullanılabilir bir içerik olsa bile bilgilerin kopyalanması ve yapıştırılması önlenmelidir. Araştırma için diğer içerikleri kullanabilirsiniz, ancak her zaman kendi kelimelerinize koyabilirsiniz. Bunu yapmak, kendi benzersiz sesinizi de yaratacaktır.
Aynı şey, kendi metninizi yeniden kullanmak için de geçerlidir. Benzer hizmetler sunan farklı yerler için farklı sayfalarınız varsa, bu sayfalardaki metnin benzersiz olduğundan emin olun. İçeriğinizi kişiselleştirin.
Unutma, iyi içerikten daha çok orijinal olmanın faydası vardır. Orijinal içeriğiniz yetersiz yazılmışsa, gramer hataları dolu ve yararsızsa, kaç kişinin gördüğü önemli olmayabilir. Ziyaretçileri müşterilere dönüştürmeyecek ve sonuçta SEO bu içerik için olumlu olmayacaktır.
Bu nedenle, kendi orijinal içeriğinizi oluşturmaya ek olarak, aşağıdakileri içeren iyi içerik oluşturmanız gerekir:

  • Google’ın analiz edebilmesi için yeterince uzun olmalı
  • İlgili herhangi bir araştırma veya yetkili kaynağa geri bağlantı verin
  • Okuyucuya, olabilecek sorulara bilgi ya da cevapları verin.


İçeriği her zaman metinle eşitlerseniz Google’ı kesinlikle etkileyemezsiniz. Bugün, içerik tüm bunları içerir:

  • Görüntüler
  • Videolar
  • Ses dosyaları
  • Canlı yayınlar
  • e-Kitaplar


Sayfanızda birden fazla içeriğe sahip olmak, kullanıcının ilgisini artıracak ve daha fazla bilgi sağlayacaktır. Ancak, Google’ın resim göremediğini veya video izleyemediğini unutmayın, bu nedenle alakalı anahtar kelimelere etiketler eklediğinizden emin olun. Yine, burada anahtar kelime doldurmadan kaçının; yalnızca gerekli olanı kullanın.

Bağlantı Değişimleri Çıktıları


Web tasarımcılarının geri bağlantılarını oluşturmak ve kendi sitelerine bağlantı almak için kullandıkları yollardan biri bağlantı borsalarından geliyordu. Sizinkine bağlantı vermek için mümkün olduğunca çok sayıda siteye ulaşmak, sıralamada size bir destek verecek gibi gelebilir, ancak gerçekten başarısız olabilir.
Karşılıklı bir bağlantı karşılığında başka bir web sitesinden sizinkine bağlantı istemek artık iyi bir fikir değildir. Neden olmasın? Birincisi, nişinizin dışındaki sitelere bağlantı kurabilirsiniz ve bunun ne kadar zararlı olabileceğini zaten söylemiştim. İki durumda da Google’ın bir sebepten dolayı cezalandırdığı düşük kaliteli sayfalara veya bunlardan gelen bağlantılara neden olabilirsiniz. Bu cezalı sitelere bağlantı vermek, kendi sitenizin düşük kalite olarak değerlendirilmesine neden olabilir.

Coğrafi Olarak İlgili Olmamak


2017 yılında, Google bir başka yeni algoritma güncellemesi daha başlattı. Güvercin denilen bu algoritma, panda ve penguen ile birlikte çalışır, ancak temelde farklıdır. Penguin, siteleri yinelenen veya çok düşük kaliteli içeriğe sahip web siteleri olduğundan cezalandırdı. Güvercin daha çok ödüllendirme hakkında bir algoritmaydı, özellikle de coğrafi olarak alakalı sayfalar hakkında. Sitenizi yerel aramalar için optimize etmediyseniz, güvercin size hiçbir şekilde yardımcı olmayacaktır. Ancak Google’ın tüm algoritma güncellemelerinde olduğu gibi, bazı SEO en iyi uygulamaları değişmiştir. Güvercin daha fazla yerel bölgelere odaklanmak istiyor, eyaletlere veya şehirlere değil. Güvercin, kullanıcı ve yerel işletmeler arasındaki fiziksel mesafeye bakar.
Aslında yarıçapı şehir seviyesinden ziyade mahalle seviyesine indirdi. Bu, bulunduğunuz yerde daha kesin olmanız gerektiği anlamına gelir veya Google, arama sonuçlarında sayfalarınızı görmezden gelebilir.
Bölgenizi de araştırdığınızdan emin olun. Bazı mahallelerin birçok adı vardır, bu nedenle bu mahallelerin tümünden bir yerde bahsettiğinizden emin olun.

En Sık Yapılan SEO Hataları, seo hatalarına google tepkisi, Bağlantı Metnini Kötüye Kullanma, İlişkili Olmayan Sitelere Bağlantı Verme, Coğrafi Olarak İlgili Olmamak, Orijinal içeriğiniz yetersiz yazılmışsa, 2019 google seo hataları, 2019 seo, seo uzmanı,