Facebok Reklamcılığı Hakkında Bilgiler

Tarih : 2019-10-01 - Son Ziyaret : 2022-05-21 18:02:31

Facebok Reklamcılığı Hakkında sizler için bir kaç bilgiyi derledik. Facebook Reklamcılığının Doğuşu, Hedefleme, reklam formları, İlgi Alanları vb

Facebok Reklamcılığı Hakkında Bilgiler

Facebok Reklamcılığı Hakkında Bilgiler

1664

Facebok Reklamcılığı Hakkında Bilgiler

Facebok Reklamcılığı Hakkında Bilgileri sizler içiin derledik. Facebook ta reklam verme kuralları yöntemleri, neleri etkiler google ile arasındaki bağlantılar nelerdir ? seo ya etkisi nasıldır.?

Facebook Reklamcılığı sosyal ağ Facebook üzerinden çeşitli reklam yöntemlerinden oluşmaktadır. Şirketler kendi hayran sayfaları veya harici web siteleri için reklam yayınlayabilir. Her reklam verenin mevcut harici siteler için çeşitli yöntemleri vardır.

Facebook Reklamcılığının Doğuşu


2004 yılında kampüs ağı olarak kurulmasından bu yana Facebook, dünya nüfusunun onda birinden fazlası tarafından kullanılan küresel bir sosyal ağ haline geldi. Sunucular ve geliştirme için muazzam masrafları finanse etmek için, kurucu Mark Zuckerberg, ağdaki maliyetleri azaltmak ve erken paraya dönüştürmek için fikirler bulmak zorunda kaldı. “The facebook” un temel yönelimi, reklamları hedef kitlelere göstermekti. Çünkü tüm kullanıcılar cinsiyetlerine ek olarak hobilerini ve diğer önemli hedefleme ölçütlerini sağlıyordu. Kullanıcıların profilleri de hangi reklamın kime gösterilmesi gerektiğini belirleme de reklam verene büyük avantaj sağlayacaktı. “The facebook” un piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra, küçük şirketler ve hatta öğrenciler “the facebook” üzerinde özel olarak reklamlarını yapabilecekleri “bannerlar” için rezervasyon yapmayı başardılar. O zamanki maliyet, bir “banner” sergilemek için günde yaklaşık 10 ila 40 Dolar'dı. Reklamlar genellikle partileri veya kampüsteki diğer etkinlikleri tanıtmak için kullanılırdı. İlk yılda, reklam gösterimlerinin günlük oranı, tıklama başına maliyet temelinde tam teşekküllü bir reklam modeli ile değiştirildi. Pazarlamacılar, reklamlarının yönlendirmesini kontrol etmek ve israfı en aza indirmek için ağ içi hedeflemeyi kullanabildiler.
PartyPoker, 2004 yılında sosyal ağa katılan ilk büyük kurumsal müşteriydi. Facebook operatörleri çok yüksek komisyonlarla yüksek reklam geliri elde ettiler. 2005 yılında, Apple kendi Facebook grubunu kurdu ve her yeni üye için Facebook'a 1 dolar ödedi. Bu modelin ardından, daha büyük markalar başarılı ağa katıldı.
2008'den bu yana, herhangi bir şirket, büyüklüğünden veya gelirinden bağımsız olarak kendi Facebook sayfalarını başlatabildi. Arkasındaki amaç, bir şirketin Facebook'ta kendi sayfası olması durumunda, bu sayfanın tanınması için para harcamasıydı. Facebook Reklamları bu amaç için bir araçtı.
2009 yılı başlarında, Facebook reklam verenleri hedeflemeyi geliştirdi. Ayrıca, reklam verenler reklamlarını oluşturabilir ve afişlerin / bannerların yerleşimini kendileri kontrol edebilirdi.
Mobil Facebook uygulamasının başlatılmasıyla, sosyal ağ sonunda reklam verenleri için daha da fazla hedef gruba ulaştı ve reklamların erişimini genişletti. 2012 yılında, Facebook, uygulaması içindeki mobil reklamları ve sosyal ağın mobil sürümünü başlattı. 2010 yılında harici web siteleri için Beğen düğmesinin kullanılması, Facebook sayfalarındaki isabet sayısını artırdı.
Sosyal ağ giderek daha büyük rakipleri olan Apple, Google ve Amazon ile rekabet ediyor. Facebook Exchange'in 2013 yılında piyasaya sürülmesiyle, Facebook sonunda yeniden hedefleme sektörüne girdi ve şirketlere reklam alanları için teklif ilkesine dayalı olarak gerçek zamanlı reklam teklif etti.

Facebook'a reklam vermek


Facebook reklamcılığı kullanmanın şartları özel bir Facebook profili, hayran sayfası veya işletme hesabıdır. Ek olarak, reklam verenler reklamlarını özel bir işletme hesabı üzerinden de ayırabilirler. Ancak, bunun için önce başvurulması gerekir. Diğer bir gereksinim, aylık minimum 3,000 Euro'luk reklam hacmidir. Bir işletme hesabının avantajları, Facebook'tan kişisel destek ve gelişmiş analiz araçlarıdır.
Bir reklam vermek için yalnızca üç adım yapmanız gerekir:
  • Reklamın içeriği ve resmi tasarımı
  • Hedefleme
  • Günlük bir bütçe ve teklif teklifi belirtin

Facebook, müşterilerine TBM (tıklama başı maliyet) veya BGBM (tıklama başına maliyet) faturalama modelleri sunar. Tıklama başına maliyet, tıklama oranına dayanır.

Facebook'ta reklam formları


Facebook reklamcılığı, reklam verenlere temel olarak iki gruba ayrılabilecek farklı reklam biçimleri sunar: standart reklamlar ve sponsorlu yayınlar. Standart reklamlar daima başlık, URL hedefi, resim ve metin ile aynı şekilde yapılandırılır. Bu reklamlar, etkinlikleri veya uygulamaları bile harici bir URL’ye veya Facebook içindeki bir sayfaya yönlendirebilir.
Sponsorlu reklamlar: bugüne kadar, müşterilerin seçim yapabilecekleri yedi farklı seçeneği var. Bu tür haberler “genişletilmiş haber bültenleri” olarak görünür ve yalnızca Facebook hayran sayfalarına yönlendirilir. Hayranlarla etkileşimler, “benzeri düğme eylemleri” sıklığı veya uygulamalar içindeki etkinlikler rol oynar.
Bu nedenle, sponsor olunan hikayeler, bir Facebook hayran sayfasındaki kullanıcıların etkileşim derecesine bağlıdır.

Facebook reklamlarında hedefleme


Facebook, reklam verenleri için hedefleme seçenekleri olanaklarını sürekli olarak güncelleştirir. Bir reklam oluşturulursa, çeşitli hedefleme seçenekleri seçilebilir. Kullanıcı yeni bir seçenek seçerse, reklamın potansiyel alıcılarının sayısı otomatik olarak kendi kutusunda ayarlanır.
Facebook tarafından sağlanan hedefleme seçenekleri şunlardır:
Yaş ve cinsiyet: Reklam verenler, hangi yaş grubunun reklamını yapacaklarını veya erkeklere veya kadınlara hitap etmek isteyip istemediklerini belirleyebilir.
Yer: Reklamlar özellikle ülke veya şehirleri hedefleyebilir. Alıcının konumu, IP adresinin yanı sıra kullanıcı profilindeki bilgilerin sorgulanmasıyla belirlenir.
Facebook'a Bağlantılar: Reklam verenler, Facebook sayfalarının zaten var olan hayranlarını reklamlarının dışında tutmak isteyip istemediklerini belirleyebilirler.
İlgi Alanları: Kullanıcının çıkarlarına göre hedefleme, Facebook reklamcılığı güçlü yönlerinden biridir, çünkü seçiminizi kısmen, kullanıcıların “Beğenilen” göstergelerine, gerçekte belirtilen ilgi alanlarına ve Facebook konularına göre daraltabilirsiniz.
Gelişmiş demografi: Facebook, reklam verenlerine, özellikle cinsel tercihine veya kullanıcıların ilişki durumuna bağlı olarak, kullanıcılara doğum günlerinde özel olarak hitap etme veya hedef reklamlarını yapma seçeneği sunar.
İş ve eğitim: Kullanıcı özelliklerine göre, reklam verenler reklamlarını mesleğe, endüstriye veya işverene göre hedefleyebilir.
Facebook'taki Bağlantılar: Belirli kullanıcılar veya kullanıcı grupları hariç tutulabilir.

Facebook Reklamcılığına Karşı Google AdWords


Şimdiye kadar, Facebook reklamcılığı
çoğunlukla marka oluşturmak veya reklam kampanyalarını desteklemek için kullanıldığı varsayılmaktadır.
Bu nedenle, kendisini kısmen Google AdWords’den SEA’nın bir bölümü olarak ayırmaktadır. Google, müşterilerine AdWords platformunda reklamları doğrudan arama sonuçları listelerinin üstüne yerleştirme seçeneği sunar. AdWords reklamlarını tıklayan kullanıcılar için daha yüksek bir satın alma niyeti olduğu varsayılır. Facebook kullanıcıları ağdaki bir Facebook reklamına tıklarlar, satın alma ilgisinden daha az, bir ürüne veya meraktan daha genel bir ilgiden daha çok yararlanırlar.

Facebook reklamcılığı eleştirisi


Her ne kadar Facebook reklamcılığı
için hedefleme yaygın olarak övülse de Facebook’un reklamların kalitesi için kurallarını çok şeffaf olmayan bir şekilde tuttuğunu eleştiren sesler her zaman vardır. Aynı şekilde, belirli bir reklamın neden Facebook tarafından tercih edildiğini ve başka birinin de ihmal edildiğini görmek kolay değildir. Facebook ayrı bir Yardım Merkezinde mümkün olduğunca açık soruları yanıtlamaya çalışır.

Facebook Reklamcılığı ve SEO Bağlantısı


Facebook reklamcılığı marka oluşturmak veya kampanyaları tanıtmak için kullanılan klasik bir pazarlama aracıdır. Kesin hedefleme ile, hedef kitlelere Facebook'ta reklam vermek çok hassas bir şekilde ele alınabilir. WWW'deki harici açılış sayfalarına doğrudan Facebook reklamcılığı aracılığıyla yönlendirilme olasılığı bulunduğundan, Facebook reklamları, banner reklam kampanyalarına benzer kısa vadeli trafik artışı için kullanılabilir. Aynı zamanda, Facebook'ta ek afişler aracılığıyla bir marka oluşturulabilir. Sonuç, daha doğrudan türler ve markanın Google gibi arama motorlarında güçlendirilmesi olur.
Fan sayfanızı Facebook reklamcılığı yoluyla güçlendirirseniz, sosyal sinyallerin optimizasyonunu dolaylı olarak kontrol edebilirsiniz, çünkü sosyal ağlarda hayran kitleniz ne kadar güçlüyse, web sitenizin ağında o kadar çok Beğendik ve Paylaşırsınız.

Facebok Reklamcılığı, Facebook Reklamcılığının Doğuşu, eklamın içeriği ve resmi tasarımı, Yaş ve cinsiyet reklamları, Facebook'a Bağlantılar, İlgi Alanları, Gelişmiş demografi, İş ve eğitim, Facebook Reklamcılığına Karşı Google AdWords, SEO Bağlantısı,