Google da Üst Sıralara Çıkmak İçin SEO Önerileri

Tarih : 2019-10-01 - Son Ziyaret : 2022-05-21 18:08:22

Google da Üst Sıralara Çıkmak İçin SEO Önerileri site yükseltme için yapılması gerekenler, seo yaparken nelere dikkat edilmesi gerir, seo uzmanı olmak

Google da Üst Sıralara Çıkmak İçin SEO Önerileri

Google da Üst Sıralara Çıkmak İçin SEO Önerileri

2074

Google da Üst Sıralara Çıkmak İçin SEO Önerileri

Google da Üst Sıralara Çıkmak İçin SEO Önerileri site yükseltme için yapılması gerekenler, seo yaparken nelere dikkat edilmesi gerir, seo uzmanı olmak için neleri öğrenmeniz gerekir. Google SEO bilgi

Web sitenizin arama motorlarında üst sıralara çıkmasını sağlamak için sizlere bazı tavsiyelerimiz olacak. Google ve diğer arama motorlarının güncellemelerine göre bu bölümdeki yazıları zaman zaman güncelleyeceğiz. Burada belirttiğimiz sıralama önemli değildir. Önemli olan güncel kurallara uygun anlaşılabilir ve doğru içerik ve puan sistemine bağlı bir sitenizin olmasıdır. Bu makalede belirtilen linkler güncellenir veya kaldırılabilir. Bu sebeple linklerden daha çok konu mantığı üzerinden gitmeye çalışacağız. Google da üst sıralara çıkmak için seo önerilerimizi sitenize uygulayarak sitenizin yükselmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlemler ile uğraşacak vaktiniz yok ise paketlerimizden alabilir veya iletişim kurarak sitenize temsilci olarak bizleri seçebilirsiniz. Garantili olarak sitenizi yükseltme işlemlerini sizin yerinize biz sağlayabiliriz.

Sitenizi google a eklemek :

Yeni bir siteniz var ve domain inizin google tarafından tanınmasını istiyorsunuz : bunun için https://www.google.com.tr/intl/tr/add_url.html bu adrese girip sitenizi google a ekleyebilirsiniz. Bu sayede bir siteniz olduğundan google ın haberi olur. Bunu yapmasanız da zamanla haberi olur ama burada maksat işi hızlandırmak.

Site Haritası oluşturmak :

Site haritaları, sitenizde yer alan tüm sayfaların listelendiği XML formatında bir listedir. Site haritası oluşturmak, tüm sayfalarınızın adreslerini ve sizin için olan değerlerini Googlea bildirmeniz demektir.

Site haritanızı otomatik oluşturamıyorsanız bu linkten sınırsız ve ücretsiz oluşturabilirsiniz.

http://www.check-domains.com/sitemap/index.php

sitemap.xml,sitemap.html,ror.xml,sitemap.xml.gz,urllist.txt uzantılı bu dosyaları sitenizin root kısmına yükleyin.

Eğer sitenizin haritası varsa . Örneğin http://www.siteadi.com/sitemap.xml

Google botları için:

http://www.google.com/webmasters/sitemaps/ping?sitemap=http://www.siteadi.com/sitemap.xml

Bing botları için

http://www.bing.com/webmaster/ping.aspx

Ask botları için

http://pingsitemap.com/

Yukarıdaki adreslerde siteadi.com yazan yere kendi site adresinizi yazın eğer siteniz yeni ise sondaki /sitemap.xml yerini silin ve yollayın, önünüze zaten bilgilendirme ekranı gelecektir. Eğer site haritanız var ise siteye her içerik ekledikten sonra bu işlemi yapın ki botlar eklediğiniz içeriği hemen görebilsin. Eğer site haritanız yok ise oluşturmak için biraz araştırma yapın.

Google şu anda yaygın olarak 3 adet bot kullanmaktadır.
Bu botlar nedir ?
Botlar sitemize ne yaparlar ?
Örümcekler sitemizde gezerken nelere dikkat ederler ?

Googleın kullandığı bu 3 bot şunlardır; Adsense Botu, FreshBot ve DeepCrawl bunlar genellikle kullandığı botlardır.

Daha kullandığı birçok arama indexlemesi için ve ayrı uygulamalar için botları vardır. Bu botların çalışma prensipleri sitemize bir şekilde ulaşırlar bu ya bir referans link ya da bizim Googlea sitemizden ping atmamız yolu ile olabilir. Adsense bot çok fazla sitede bulunmaz. Çünkü çoğu site Adsense geliri sağlamaz ve sağlamak durumunda da değillerdir. Bu gibi durumlarda Adsense programına katılan siteler olursa onları sitelerini kontrol ederler.

Freshbot genellikle Googlea yeni kayıt edilen web sitelerini ve ya yeni adreslerin içerisine gider ve bu sitelerin içeriklerini Google veri tabanına kopyalar. Bu işlemler genellikle yeni sitelerde yapılır.

Günlük olarak ya da haftalık olarak web sitemizi ziyaret ederler ve yeni haberler ya da linkler varsa onları alırlar.

DeepCrawl genellikle uzun süredir Google veri tabanı içerisinde bulunan eski sitelerin alt linklerine inerek derinlerdeki bilgileri kayıt etmek için kullanılır.

Bu bot sayesinde web sitemizin derinlerde bulunan linklerimiz çoğu zaman açığa çıkabiliyor. Ayda bir sitemizi ziyaret ederler.

Yine sitenizin RSS sayfası olmasına özen gösterebilirsiniz.Bunun için wordpress de bazı eklentiler kullanabilirsiniz. RSS oldukça önem arz eden konulardan biridir.

Google a Site URLsi Eklemek

Ayrıca googlein içine sitenizin URLsini eklemeniz de sitenizin yararına olacaktır. Nasıl eklerim derseniz şu linki kullanabilirsiniz.

https://www.google.com/webmasters/tools/submit-url

Eğer google sizi halen daha indexlemedi ise üst sıralara çıkmayı unutun. Aslında sitenizi ilk açtıktan sonra yukarıda ki adrese sitenizi eklediyseniz en az 4 hafta indexlenmek için beklemelisiniz ya da DA ve PA değeri 1.2 ve üstü olan bir siteden backlink alarak bir kaç gün içinde indexlenebilirsiniz. Googleda kaç indexsinizin olduğunu öğrenmek için şu aramayı yapın.

site:siteadiniz.com

Google botlarının en son ne zaman sitenize uğradığını

Google a cache:http://www.siteadiniz.com yazarak da sonucu görebilirsiniz.

Ayrıca sitenize yüksek sayıda ziyaret almanız da indexlenme olayını hızlandırır.

Site Kodlarının Uygun Standartta Yapılması

Sitenizin yapısının xhtml ve css standartlarına uygun bir şekilde hazırlanması gerekir. Çünkü arama botları kodlarda hatalar varsa okumadan geçebilir. Bunun için kodlarınız da hata olmamalı. WordPressin alt yapısı , yazılımı ve kriterlerinin Googlea uygun olması sebebiyle; google dizinlerinde, diğer benzeri sistemlere göre çok daha hızlı ilerlemektedir. Onun için WordPress kullanmak bir avantaj mıdır? diye sorarsanız cevap: Evet! Her yerde avantaj sağlar. Mesela SEO çalıştırması yaptırmak isteseniz sırf site alt yapısı WordPress olduğu için indirim kazanabilirsiniz. Ancak bu avantaj Googleın her algoritması için doğru değildir.

Ayrıca sitenizde malware veya spam olmaması gerekir. Eğer sitenizde virüs falan bulunursa indexlenmeyi unutabilirsiniz

Yazılım alt yapınız WordPress olduktan sonra tema seçimini de SEO uyumlu bir tema seçerseniz, responsive tema olması da tavsiyemizdir. Geriye özgün içerik, güncelleme ve iyi bir SEO eklentisi kalır. Aslında Author Bio eklentisini de kurmakta fayda var.

Site Kodlarının Uygun Standartta Yapılması için analizlerinizi

https://search.google.com/structured-data/testing-tool/u/0/

ilede yapabilirsiniz. HTML kodlarınızın içinde iframe etiketi olmazsa daha iyi olacaktır. Çünkü google iframe etiketinden hoşlanmaz. Yine a tagı kullanacaksanız target kullanmamaya dikkat edin derim. Ayrıca javascript yönlendirmelerinden de uzak durun. HTML dil etiketi kesinlikle kullanın.

H1 etiketi: Genellikle site içinde başlıklarda kullanılır ve H2, H3, H4, H5, H6 gibi kullanımları da mevcuttur. SEO açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir. Çünkü Google başlıklara önem verir. Sitede 1 adet H1 tagı kullanmanızı tavsiye ederim. Nedeni ise Google H1 tagını başlık olarak algılar diğerlerini H2,H3… kullanabilirsiniz.

Sitenizde Kullandığınız Web Teknolojileri ve İçerik/Kod Oranı

Google, HTML tarzında ki siteleri daha hızlı okur ve sunucuya aynı hızda gönderir. Bir sitedeki içerik boyutu, kod boyutuna oranı ne kadar fazla ise, o sitenin temiz bir kodlamaya sahip olduğu ve arama motorlarına dost olduğunu söyleyebiliriz. Bir sitedeki içerik / kod oranı %20 in altında olmamalıdır.

Sitenizin içerik/kod oranını http://siteyukseltme.com/seoanaliz adresinden sorgulayabilirsiniz.

Meta Taglar

Meta tag kodlarını güzel kullanmak gerekir. Özellikle title etiketini (70 karekterden az olmalı) , descriptiton sayfa içeriği gibi etiketleride kullanmanızda fayda var. Alt taglarına da açıklayıcı bilgiler girmeyi, başlıklar da H1,H2,H3,H4 taglarını kullanmayı da unutmayın. URL ve Resimlerde title, kesinlikle kullanılmalıdır. SEO açısından bunlar oldukça önemlidir.

key tagı google ın yeni sisteminde artık ilgi çekmiyor. Google sistemleri artık içeriği kelime kelime, cümle cümle saydığı için kelimeleri kendisi içeriden çekiyor. bu sebeple içeriklerinizi SEO uyumlu makaleler şeklinde girmeniz sizin faydanıza. Bu konu ile ilgili SEO uyumlu makale paketlerini inceleyebilirsiniz. Sitemizde mevcut.

Görsellik ve Kullanılan Web Teknolojileri

Web sitenizde görselliği artırmak için kullandığınız flash animasyonlar (içerikleri okunamadığı için)herhangi bir fayda vermezler. Onlara güvenmeyin. Ayrıca içerikte fazlaca javascript vb. teknoloji kullanmak ta sitenizin arama motorlarınca indexlenmesini engeller. Siteniz de arananların hemen bulunmasına dikkat edin.

Site ve Server Hızı

Sitenizin oldukça hızlı açılması gerekmektedir. CSS ile yapılan bir sayfa ile tablo ile yapılmış bir sayfa arasındaki boyut farkı yüzde 25 ile 50 arasında değişmektedir. Unutmayın yavaş açılan bir siteyi kimse beklemez. Bunun için Flash animasyonlardan ve yüksek boyutlu görsellerden kaçının. Css kullanırken resimleri çağırmak için Sprite tekniği kullanabilirsiniz. Web sitenizde bulunan resimlere mutlaka width ve height değerlerini verin aksi takdirde botlar bu resimleri okurken öncelikle tam ekran açarlar ve daha sonra orjinal boyutuna getirirler bu da zaman ve hız kaybı demektir. Ayrıca siteyi yavaşlatacak çeşitli web teknolojilerinde abartıya kaçmayın.

•Sitenizi var olandan daha hızlı hale getirmek istiyorsanız: Resimlerinizi CSS ile kullanırken sprite tekniğini kullanın, tarayıcılarınızın ön bellekleme özelliklerinden yararlanın, yönlendirmeleri en aza indirin, küçük CSSleri satır içi yapın, ön bellek doğrulayıcı belirtin, küçük JS kodlarını satır içi yapın, CSS@import kullanmaktan kaçının, HTMLi küçültün, CSSi küçültün, JSyi küçültün. Özellikle Html, Js ve Css dosyalarınızda yer alan; boşluk karakterlerini, yeni satır karakterlerini, yorumlar ve bilgi karakterlerini elinizden geldiği kadar azaltmaya çalışın.

•Kod kirliliğinden muhakkak kurtulmalısınız. w3 standartlarında bir yapıya kavuşmak sitenizin daha hızlı açılmasına neden olabilir. Sitenizin w3 yapıya sahip olup olmadığını ve hatalarını http://validator.w3.org/ adresinden kontrol ettirebilirsiniz. W3C hataları genelde yanlış yere konan fazla tırnak, kapanmamış taglar, hatalı embed kodlar, gereksiz fazla css, js kodlarından oluşur. . Ayrıca gereksiz içeriklerden kurtulun. Çünkü site içeriği KB(Kilobayt) cinsinden arttıkça sayfa hızı da azalmaya başlar.

•Eğer başka sunucularda bulunan web sitelerinden içerikler çekiyorsanız ve site yavaşlıyorsa bu içerikleri kendi sunucunuza almaya özen gösterin.

•Eğer kendi sunucunuz yavaş ise bu da sayfa hızına olumsuz etki edecektir.

Aslında site hızı Google Cafeine ile önem kazanmış bir özelliktir diyebiliriz. Bu hız değeri site içi özelliklere bağlı olduğu kadar sitenizin dosyalarını barındıran sunucunun hızı ile de bağlantılıdır. Sunucu önemli bir etkendir ve sunucuda yaşanan sorunlar belirli bir oranda sitenizin arama sonuçlarında aşağıya düşmesine neden olur. Onun için sunucu almadan önce sunucunun aşağıda ki özelliklerinin bulunmasına dikkat ediniz.

Sunucular hız kazanmak için bazı yazılımlar kullanırlar.Bunlar Litespeed, Nginx, lighttpddir. Onun için hosting satın alırken bu kriterlerin bulunmasına dikkat edin.

Hızı ölçmek için farklı farklı yollar var tabi mesela bilgisayarınızdan BAŞLAT–>ÇALIŞTIR–>cmd–>ENTER Yazdıktan sonra ping siteyukseltme.com yazıp ENTER derseniz size hız ile ilgili gerekli bilgileri verecektir.

Başka sitelerden de sorgulama yapabilirisiniz. :tools.pingdom.com/ping

Sizler için diğer bir tavsiyem de PİNG sürenizin çok az olması için yurt içi hosting firmaları ile çalışmanızdır ama bu ufak bir etkendir diyebiliriz. IP bloglarınızın da bu arada önemli olduğu da bariz bir gerçektir. Bu IP bloklarının da C, D gibi sınıfları vardır. Bu sınıflardan C sınıfı IP bloklarını tavsiye ederim.

Bu arada sunucudan bahsetmişken önemli bir konu hakkında daha bilgi vermek isterim. Web sitenizi barındırdığınız sunucu çok önemlidir ve sunucuda ki anlık değişmelerden de haberdar olmanız gerekir. Mesela yurt dışından saldırı oldu ve sizde IP Ban çalışması yaptıysanız proxylerden korunmak için buda yurt dışı IPlerini kapatmış oluyor ve dolayısıyla sitenize örümcekler uğramıyor. Sonuç olarak örümcek yoksa ekmek yok demek.

Kullanacağınız Resimler

Web sitesi içinde kullandığınız resimlerden faydalanmak isterseniz resimlerinize mutlaka alt etiketi verin. Çünkü Google botları sitenizin içinde ki alt etiketlerini okuyacaklar. Ama bu etiketler açıklayıcı olsunlar. Önemli bir konu daha söylemek isterim ki; alt etiketlerine sürekli aynı isimleri sakın vermeyin. Sürekli aynı isimler kullanmanız gerekse de yeni isimler türetmeye çalışın. Mesela Cep telefonu yerine cep telefon kılıfı, telefon melodisi, telefon fiyatları gibi. Ayrıca makale içine mutlaka boyutu fazla olmayan bir resim eklemeyi de ihmal etmeyin. Hatta kullanacağınız görselin daha önce internet üzerinde olmayan bir resim olmasına da gayret edin. Google görsellerde de arama yapabilme yeteneğine sahip olduğu için daha önce başka bir yerde kullanılmayan sizin tarafınızdan oluşturulmuş ve siteye konulmuş olması artı bir avantajdır. Bu özgünlük demektir.

Domain

Sizin kullandığınız Domain yani websitenizin ismi de Google için çok önemlidir. Yani içeriğinizin Domain ile alakalı olması … Mesela: kasap.com un içeriği et ile ilgili olmalıdır. Ya da siteniz hangi içerikte ise o içeriğin mutlaka domain içinde geçmesine önem veriniz. Ev depolama kelimesinde en ilk sıraya çıkmak isterseniz ev ve depolama kelimeleri domain içinde mutlaka geçmelidir. Hatta sırası dahi oldukça önemlidir. Daha da ileri gidersek hayati önem arz eder. Tavsiyem hedef kelimeleriniz domain içinde geçmiyorsa domaininizi hemen kelimelerin geçeceği bir domain ile değiştirin. Bence en önemli konu budur.

Ayrıca kullanacağınız anahtar kelimeniz domainin başlangıcında yer almalıdır .Mesela wordpress ile ilgili bir konuda wordpressdersleri.com, derslerwordpress.comdan daha iyi bir domain sayılır. Bunun sebebi Google botlarının insan zekası gibi davranmasındandır. İnsanların metinleri soldan sağa ve yukarıdan aşağıya okumasını taklit eden Google botları bu düzen içerisinde önce rastlayacağı kelimelere önem vermektedir. Bu arada domaininizin yaşı da önemli kriterlerden biridir. 10 yıllık bir domain ile yeni alınmış bir domain arasında bazen farklar olabiliyor. Mesela yeni açılan bir domain ile eski açılan bir domainin google sıralaması oldukça fark eder. Bazen yeni açılan bir site ilk zamanlarda backlink almaya kalkarsa google bu işe fazlaca güvenmez ve yapılan her hareketten şüphe duyar.

Domain tescil süresi de diğer etkenlerden biridir. En az 3 yıllık bir tescil almanız önemli bir konu. Ama dediğim gibi “google algoritmaları o an için hangi algoritmaları kullanıyor” buna dikkat etmek gerekir. Diğer etkenlerden biride domainin sonunda ki uzantılardır. Yani .com, .net, .org gibi uzantılar. Domaininizi seçerken .com almaya özen gösterin hatta alabilirseniz .com.tr almaya özen gösterin. Çünkü bir zamanlar google, uzantılar da .com vaya .com.tr uzantılara daha iyi davranıyordu. Bu konu prestij açısından da oldukça önemlidir.

Mesela diğer domain uzantılarına bakacak olursak .edu domain uzantıları eğitim(Education-Eğitim) içerikli siteler için kullanılmakta ve yine .gov ise devlet kurumları(Government-Hükümet) için kullanılmaktadır. Bu içeriğe sahip siteler karşılıksız ve faydalı hizmet verdikleri için Google ve diğer arama motorları tarafından el üstünde tutulurlar.Domainlerinizin whois kaydının gizli olup olmadığı da oldukça önemli etkenlerden biridir. Whois kaydınız gizli olursa Google bu site dürüst ve şeffaf değil diye size pek fazla güvenmeyebilir. Çünkü Google sitenin yaşını ve tescil süresini whois bilgilerinden okuyabilmektedir. Whois ile ilgili başka bir diyeceğim olay ise şu whois sorgusu sonucu elde edilen bilgiler ile iletişim bilgilerinin aynı olmasına dikkat etmek gerekir. Güvenilirlik açısından bu önemlidir.

Güncelleme ve İçerik

Kimilerine göre en önemli unsur içeriktir. Daha doğrusu kaliteli içerik. Evet bence de en önemli kurallardan biri de budur.Her zaman her platform da özgün içerikler yaptığınız bütün işlere artı bir katkı sağlar.

•Siteniz sık sık güncellenmelidir. Her zaman yeni içerikler yüklenmelidir.
Unutmayın bloglarınızda ki zengin içerikler eğer iyi etiketlenmiş ve Google tarafından indexlenmişse her yazınız (en az 300 kelimeden oluşan) == günlük 1 ziyaretçi demektir. Yani 600 yazınız varsa günlük 600 ziyaretçi demektir.

•Google; yapıldıktan sonra terk edilmiş sitelerden fazla hoşlanmaz ve güvenilirliği az olduğu için ilk sıralara yerleştirmeyebilir.
Sitenizi ne kadar sık güncellerseniz o kadar google size uğrar ve sizi üst sıralara taşır. Örneğin 1 ay kadar sitenize herhangi bir makale eklemezseniz ziyaretçi sayınız da direk azalmalar yaşamaya başlarsınız çünkü arama sonuçların da yavaş yavaş kaybolmaya başlarsınız. Benim size tavsiyem haftalık en az iki makale girmeniz olacak.

•Ayrıca içerikleriniz de mesela google, alexa, yahoo, bing, youtube gibi arama motorları, rank ve video siteleri ile ilgili yazılar yazın ve bu kelimeleri fazlaca kullanmaya çalışın çünkü bu web siteleri sizi üst sıralara taşıyacakları için biraz yağ yakmaya bakın

•Ayrıca güncel konulara mutlak değinin. “kampanya”, “indirim”, “nedir”, “haber”… gibi kelime ve etiketleri yazılarınızda mutlaka kullanmaya çalışın ama spam kelimeler olmasın.

•Yine sitenizin google tarafından fişlenip fişlenmediğini öğrenmek için

bu linki: http://www.google.com/safebrowsing/diagnostic?site=siteismi.com

kullanabilirsiniz.

Ayrıca sitenizi zararlı yazılım var mı yok mu diye buradan kontrol edebilirsiniz.

Sitemizi text tabanlı yapmamız oldukça önem arz eder. Çünkü google botları text tabanlı siteleri daha kolay okur ve dizine aktarır. Dikkat etmemiz gereken başka bir konu ise içerikler girerken gizli metinler yazmaktan kaçınmalıyız. Gizli metinleri ziyaretçiler göremezler fakat botlar bu gizli metinler okuyabilirler ve spam olarak işaretlerler. Bu da sizin için kötü sonuçlar doğurur, dikkat etmek gerekir.

Backlink ve Pagerank,Trustrank

En önemli konulardan biri de sitenizin diğer yüksek hit sahibi web sitelerinde ki linkleridir. Ne kadar çok yüksek hitli web sitesinde linkinizi paylaşırsanız o kadar avantajlı olursunuz. Ama aldığınız site ile aynı kategoride olmaya dikkat edin. Diğer bir deyişle Backlink(bir zamanlar en önemli konu idi şu an yine en önemli konu haline geldi)… Yani diğer sitelerden aldığınız referanslar. Referans aldığınız sitelerinde Pagerank değeri yüksek olmalı. Ya da .edu veya .gov gibi uzantılara sahip olmalı ki bir değeri olsun. Pagerank,(Ancak şu anda pagerank yerine “trust flow” değeri daha dikkate alınmaya başladı) sayfaya verilen puandır. Web sitenizin bağlantı sayısına ve bu bağlantıların kalitesine göre 1 ile 10 arası verilen bir puandır.

Trustrank ise kaliteli sitelerle kalitesiz sitelerin ayrımını yapan algoritmadır. Son zamanlarda web siteleri arasında spam olanlarının bulunması ve ayrımı için Stanford Üniversitesi ve Yahoo tarafından tanımlanmıştır. Backlink sayınız azaldıkça arama sonuçlarında belirli bir oranda düşme yaşayabilirsiniz.

Trustrank değerini etkileyen faktörleri sıralamak istersek: web sitenizin yaşı,sitemize gelen linkler, sitemize gelen linklerin yaşı, özgün içerik, siteden çıkan linkler, SSL sertifikası, domain ne kadar süreli kayıt edildi, hosting, IP adresi, webmaster tools kaydınızın olup olmamasıdır.

Google Webmaster Toolsa eklenmiş sitelerin arama motorları ve SEO açısından önemli olduğu hakkında bir çok söylenti olduğunu da bura da yazmak isterim.

Diğer web sitelerden sürekli ve düzenli olarak karşılıksız link almaya çalışın. Ama zamanlamayı iyi ayarlayın. Eğer 1 hafta içinde 500 tane backlink alırsanız bu defa Google sizden şüphelenir ve sandboxa atar. Yani sitenize güveni kalmaz ve aşağı sıralara gerilersiniz. Onun için yavaş yavaş ve aynı ivmede devam edin. Sadece kaliteli ve aynı kategoride ki site olmasına özen gösterin.

Google başka sitelerden bir siteye link verilmesini ve hit gelmesini sever. Bu google gözünde web sitenizin değer kazanmasını sağlar ve sizi ilk sıralara yükseltir. Sürekli aynı sitelerden backlink almayın. Backlink alacağınız siteler sizin sitenizin içeriği ile alakalı olmalıdır. Yani rakip web siteler olmalıdır. Ancak şuna dikkat edin: sizin pagerankınızdan düşük siteler sizin pagerankınızı olumsuz etkileyebilir. Hatta Google Penguen güncellemesinden sonra baya etkiliyor diyebilirim. Hatta zarar vermeye başladı. Sitenize alacağınız reklamlarda vereceğiniz linkler sizin değerinizi düşürebileceği için reklam paranızı ona göre isteyin yoksa cepten gider. Aynı host içinde barınan sitelerinde birbirine link vermeleri fazla bir fayda sağlamaz. Çünkü bir çok webmasterın onlarca web sayfası var ve hep aynı sunucuda bulunuyorlar. Bu şekilde kendi aralarında backlink değerleri olmasın diye bu tür bir kural geçerli. Rakip sitelerden alacağınız backlink sizi kısa sürede üst sıralara taşıyacaktır.

Aşağıda adresi verilen siteler, bir web sayfasının başka web sayfalarından aldıkları backlinkleri liste halinde sunmaktalar. Rakiplerinizin nerelerden backlink aldıklarını öğrenip siz de aynı yerlerden backlink alabilirsiniz.

-Ahrefs
-Majestic SEO
-Open Site Explorer
-Cognitive SEO
-Rank Signals
-SEO Spyglass
-Monitor Backlinks
-SearchMetrics
-Web SEO Analytics
-Link Research Tools

Dizin Sitelerine Ekleme - sosyal bookmark ( imleme )

Web sitenizi sosyal mecralarda tanıtmalı ve etkileşim almak için çalışmalısınız. Bu sayede botların ilgilsini sürekli çekersiniz. Ayrıca sorgu ve dizin siteleri de aynı işi görecektir. Sitenizden belirli aralıklarla bilgi çekerek sitenizin dikkat çekmesini sağlar. Aynı zamanda sitenize zamanla hatırı sayılabilecek puan kazandırır. Sitenizin yükselmesi bir çok işin aynı anda yapılması gereken işlemler bütünüdür.

RSS ve sitemap dağılımı gibi sosyal imleme ve dizin sitelerinde aktif olmak botların sitenizdeki tüm değişimi anında belirleyip indexlenmesini ve sitenizin puan kazanmasını sağlar.

sosyal imleme sorgu dizin yapmak için mantık; sitenizdeki linki ve içeriği yayınlayacak ve o sitedeki ziyaretçilerin buna etkileşim yapmasını hatta paylaşmasını sağlamaktır. Facebook twitter imtalk gibi siteler işinizi görür.

Alexa

Alexa bir neyi reyting ölçen sistem. Google ve alexa alexa toolbar ile ziyaretçileri ölçüp girdikleri siteleri ve sitelerde gezinme özelliklerine göre bir sıralamaya sokarlar. Bu konu bir çoğunun bildiğinin aksine kelimede yükselmenizi sağlamaz. Alexa da yükselmek farklı bir olaydır google da kelimenin yükselmesi çok farklı bir olay ve alt yapıdır.

Alexa yı etkileyen konular : Sitenin tekil ve çoğul ziyaretçi sayıları, Sitede geçirilen aktif süre, Hemen çıkma oranı, Toplam sayfa görüntüleme, Arama motorlarındaki kalitesi, Siteye gelen ziyaretçilerin geldikleri sayfaların kalitesi, Alexa backlink sayısı, Olumlu yorumların sayısı, Sitenin güncellenme sıklığı

Ayrıca alexa da ne kadar yükselirseniz sitenize backlink almış gibi düşünebilirsiniz. Alexa da ilk 100 ilk 1000 gibi siteler de oradaki bilgiyi aldığı için linkinizi yayınlayacaktır.

Alexa da sıralamanızı yükseltmek isterseniz Alexa Yükseltme Paketlerimizi inceleyebilirsiniz.

DMOZ Kaydı

Önceden backlink olayı için kullanılan DMOZ artık yok. Backlinklerinizi kategorinize uygun ve DA sitelerden ve PA olan sayfalardan almanızı tavsiye ederiz. Eskiden de backlink rastgele alınan birşey değildi şimdi de öyle. Değişen tek şey kelimeler oldu. pagerank mozrank trustrank gibi. Olay güvenilir ve kategoriye uygun sitede linkinizin mümkünse makale içinde kullanılması. Ayrıca o sayfada 5 den fazla çıkış linkinin olmaması.

İçeriğin Taze ve Güncel Olması - Google Caffeine

Makalelerinizin 300 kelimenin üzerinde olması ve güncel olması konusundan birisi de Google Caffeine ile alakalı konudur. Makalelerinizde tarih damgası olması ve bunun güncel bir tarihi göstermesi de önemli. Aynı şekilde içerik de güncel ve özgün olmalı. Google bu konuya daha da önem vermeye başladı. Bunun sebebi bir konuda 5 yıl önce yazılmış bir makale yerine 1 ay önce yazılmış bir makaleyi kullanıcıların daha çok tercih etmeleridir. Kimse aradığı güncel bir bilgiye bakmak için Arşiv karıştırmak istemez.

Google Arama Trendlerini Takip Edin

Kelimelerin aranma durumunu ve geçmişini takip edin. Değer kaybeden veya ziyaret kapasitesi olmayan bir kelime ile uğraşıp zaman kaybetmek istemezsiniz.

Bunun için alttaki linkten faydalanabilirsiniz.

https://trends.google.com/trends/?geo=TR

SEO Uyumlu Link Yapısı ve Kırık Linkler

Link yapınızı seo uyumlu ve mümkün olduğu kadar kısa hazırlamaya dikkat edin. Bu linklerinizin daha iyi değer almasını sağlar. Kırık linkleriniz var ise webmaster tools kullanarak kaldırmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca robot dosyası veya hata sayfası yönlendirmesi ile de konuyu çözebilirsiniz.

Rekabet Alanınız

Sitenizin hangi kategoride olduğunu iyi belirlemeniz gerekmektedir. Bunun için sitenizde bulunan içeriklerin hangi kategoriye hitab ettiğine dikkat ederek hazırlandığına emin olun. Ne kadar spesifik içeriğe sahipseniz ve ziyaretleriniz o içeriğe ne kadar uygunsa kategoriye girmeniz ve yükselmenizde o kadar etkili olacaktır. Alexa, simiarweb veya google gibi bir çok analiz sitesi sitenizi bir kategoriye dahil eder. Bunu ya siz belirlersiniz ya da onlar. Kendi kategorinizden başka bir kategoriye atarlarsa işiniz zorlaşabilir. Bu konuda da profesyonel destek almanızı tavsiye ederiz. Konu ile ilgili danışmanlık destek hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.

ROBOTS.TXT

ROBOTS.TXT dosyası botlara yapıp yapmamaları gerekenleri yani indexleme ve ziyaretleri ile ilgili konularda bilgi vermenizi sağlar. Botların ulaşmasını istediğiniz yerleri veya zararlı botların girmesini istemediğiniz yerleri bu dosya ile belirleyebilirsiniz. Robot dosyası bir çok bot un sitenizde ilk baktığı bölüm olduğundan konu önemlidir. Doğru hazırlamaya dikkat edin veya profesyonel destek alın. Yapacağınız bir hata siteniz için iyi olmayabilir.

Paravan Sitelerden link almak - Linkwheel

Siteniz var ve desteklemek için birşeyler yapmak istiyorsunuz. Bunun yolu paravan sitelerden içerik oluştutup link vermektir. Ücretsiz isim ve alan sağlayan blog vs sitelerden sayfalar oluşturabilirsiniz. Ama link vermeye hemen başlamayın ve eklediğiniz içeriklerin yine özgün olmasına dikkat edin. Link çıkış miktarı da burada önemlidir. Abartmadan kendi desteğinizi sağlayacak siteler veya sayfalar oluşturabilirsiniz.

Anahtar Kelimeleri Vurgulamak

Anahtar kelimenizi makalenizde geçirmek ve bunu strong veya renkli olarak vurgulamak önemlidir. Ama dikkat etmeniz gereken ilk konu makalenizin mümkün olduğu kadar 300 kelimeyi geçmesi kelimenin makaleye oranla % 2 - 5 den fazla geçmemesine dikkat etmektir. Hatta başlıkta geçen kelimenizi H1 ilk 100 kelimede h2 olarak geçirin. Gerisinde bir kaç kez geçirmeniz onu da strong veya renkli geçirmeniz yeterli olacaktır. Tekrarları abartmadan hazırlayacağınız makaleler işinizi görecektir.

Video - içerik - Sosyal Medya - Takip - Beğeni - sosyal imleme

Web sitenizi hazırladınız içeriklerinizi özgün ve düzgün şekilde girdiniz. Tanıtım için yazılı ve görsel içeriklerinizi hazırladınız, sırada tanıtmak var. Web sitesi sahibi iseniz web mantığına uygun hareket etmeniz gerekir. Yani sitenizi mümkün olduğu kadar çok tanıtma platformuna eklemeniz ve etkileşim almanız yapmanız gereken en önemli konular arasındadır. Sosyal medya, forum siteleri, diğer web siteleri, yazılı veya görsel her yerde tanıtmanız ve bunu düzenli olarak yapmanız gerekmektedir. Yani sadece siteyi açtığınızda veya yılın belirli bir haftasında veya ayında tanıtım yapıp sonrasında hiç bir şey yapmazsanız da bu konuda eksik kalmış olursunuz.

Bu konu ile ilgili de yapmanız gerekenleri kendiniz veya profesyonel bir ekibe yaptırabilirsiniz. Bizim bu konuda çalışma yapmamızı isterseniz

http://siteyukseltme.com/paketler/aylik-seo-destek-ve-puan-yukseltme-paketi.html

bu linkten bilgi alabilirsiniz.

Server - Sunucu - Hosting

Sitenizi barındırdığınız alan sadece sitenizin hızını değil bir çok konuyu etkiler en basit örnek bot lardır. Bot lar sitenizden belirli sürede cevap alamazlarsa bu durum sizi kötü etkileyecektir. Aynı şekilde ziyaretçiler de bundan pek hoşnut olmayacaktır.

Aşağıda durum kontrolü yapabilmeniz için ihs den bir bölüm bulunmaktadır.

IHSnin Ücretsiz SEO Araçlarından bir diğeri olan Sunucu Durum Kontrol aracı, web sitenizin sunucusunun çevrimiçi mi yoksa çevrimdışı mı olduğunu tespit etmekte kullanılır. Webmasterların tümünün sitelerinin sunucu durumlarını güncel tutabilmeleri için düzenli aralıklarla bu aracı kullanmaları gerekiyor. Bu yüzden tüm webmasterlarının böyle bir araca ihtiyacı olduğunu fark eden IHS ekibi, herkesin ücretsiz olarak kullanabileceği bu aracı oluşturdu.

https://www.ihs.com.tr/seo/sunucu-durum-kontrolu/

Hızlı İndex

Sitenizin sayfalarını hızlı indexlemek için webmaster tools dan google gibi getir işlemini kullanarak indexlenmesini sağlayabilirsiniz. Büyük bir siteniz ve sürekli eklenen içerikleriniz var ise bu biraz işinizi zorlaştırabilir. Çünki günlük aylık limiti olan bir işlemdir. Her defasında bu işleme takılmak istemiyorsanız ziyaretçi hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Düzenli aylık trafik alan müşterilerimiz indexlenme konusunda hiç bir zaman sıkıntı çekmemişlerdir.

Hit – Ziyaretci Sayısı

google analystic kodlarını sitenize ekleyip gelen ziyaretler ile ilgili bilgi sahibi olabilir ve sitenizi takip edebilirsiniz. Ziyaretçilerin kaynağı, gezdiği sayfalar , sitenizde geçirdikleri süre ve daha bir çok konu hakkında bilgi sahibi olmanızı google analystic ile çözebilirsiniz. Sadece bilgi sahibi olmazsınız google da bu konu ile siteniz hakkında daha kesine yakın bilgi sagibi olur.

Peki bu organik hit konusunun sitenize ne gibi faydaları olur konusuna gelirsek; sitenizin daha hızlı indexlenmesinden tutunda kelimelerde daha hızlı yükselmenizi veya sıralamada kalmanızı sağlayan konuları da kapsayan bir çok faydası vardır.

Yapay hit almak sitenin durumu nasıl etkiler ? sorusunun cevabı ise YAPAY ın ne kadar gerçeğe benzediği ile alakalıdır. Mesela sitenize sadece chrome tarayıcı dan binlerce kişi girip sadece belirli sayfaları geziyorsa google ı kandırmanız hiç kolay olmayacaktr. Hatta sadece google değil alexa similarweb ve bir çok siteyi de kandıramazsınız.

Google sadece siteye giren İP adreslerine bakmaz ; nereden girmiş ?, hangi aracı ile girmiş ? (telefon tablet pc veya firefox chrome , hangi tarayıcının hangi sürümü gibi gibi bir çok konu) , girdiği sayfada ne var ? ( içerik ne özgün mü, değeri var mı ? ), ne kadar kalmış ? nerelerde gezmiş ? nereden nasıl çıkmış ? ve giren kimdir ? gibi bir çok bilgiyi takip eder.

Bu nedenle organik adı altında satılan ziyaretleri test ederken google gibi bir çok kriterden geçirmeden almamanızı tavsiye ederiz. Kelime arattırması ile satılan ziyaretler google ı kesinlikle kandıramaz nedenine gelirsek örneğin googleda herhangi bir arama yaptığınızda o aramanın hangi browserdan hangi kullanıcı tarafndan yapıldığına dair bir anahtar oluşturan google bu bilgiyi saklar ve ona göre puan verir. Otomatik botlar böyle bir arama yapmaya kalksa bile o bilgilerin google ın sakladığı ile tutması gerekir ki bu arama abahtarı her arama için 1 tane benzersiz oluşur. Yani kelimenizi aratarak analystic te aranıyor görünmesi sizi artı değil eksi etkileyecek bir konudur. analystic ve webmaster tools arama bilgilerini karşılaşırırsanız arada dağlar kadar fark olduğunu görürsünüz. Diğer ziyaret kriterlerine gelince onlar da usulüne ugun olmazsa yani gerçek ziyaretçiye en yakın olmaz sa yine işinize yaramaz. Kaliteli satın alınan ziyaretçi referans, sosyal, direk ziyaret kategorilerinde işinize yarar. Özellikle haber siteleri veya benzeri diğer büyük sitelerin önemli bir kısmı sitesine ziyaretçi satın alır. Ama bu aldıkları ziyaretlerin google takibine ne kadar uyumlu olduğuna bakarlar.

Web trafiğinizi profesyonel olarak artırmak için bizimle iletişime geçip gerçeğe en yakın bot ziyaretçileri satın alabilirsiniz. Bunun için iletişim kurup deneme talep etmeniz yeterlidir. Bir çok önemli siteye tarafımızdan bu hizmet sağlanmaktadır.

Anti SEO - Negatif SEO

Sitenizi yükselten seo kadar da düşüren seo konusuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Sizin isteğiniz dışında sitenize müdahale edebilecekleri en basit konu backlink konusudur. webmaster tool burada da size yardımcı olur. Eğer sitenize alakasız yerlerden linkler geliyorsa bu sizi zor duruma düşürecek ve puan kaybetmenizi sağlayacaktır. Bu konu da yapabileceklerinizden birisi webmaster tools kullanmayı öğrenerek sitenizi takip etmeniz ve müdahale etmek, diğeri ise profesyonel yardım almak olacaktır.

Rakiplerinizi Takip edin - Google Alert

Rakiplerinizi tanımak ve takip etmek ilerlemeniz için en önemli konulardan biridir. İlgilendiğiniz kelimelerde kimler ne yenilikler yapıyor takip etmeniz sizin ilerlemeniz için de bir fikir verebilir. Kaçırdığınız bir çok konu olabilir, tek başınıza her yere yetişemeyebilirsiniz. google alert bu konuda size yardımcı olmak için var. Rakiplerinizi takip edin yeniliklerini önce inceleyip araştırın sonra sitenize uygulamak isteyip istemeyeceğinize karar verin. Tabi ki her şeyi de uygulamayın onların da yanlış yaptığı şeyler olabilir. Ya da işinin uzmanlarına konuyu devredin onlar bu konuyu gerektiği gibi takip edeceklerdir.

Google webmaster tools

google sitenizi takip edebilmeniz ve geliştirebilmeniz için size webmaster tools hizmetini sunuyor. Bir çok işlemi bu bölümde takip edebilir sitenize buradan müdahale edebilirsiniz. Sitenizde yanlış giden birşeyler var ise google sizi buradan uyaracaktır. Site haritanız, kelimeleriniz, bağlantılarınız, sayfalarınızın durumu ve bir çok işlemi bu bölümde yaparsınız. gmail hesabınızla giriş yapıp sitelerinizi ekleyebilir ve yönetebilirsiniz. Özellikle kelimelerinizi takip etmede bu bölümü kullanmanızı tavsiye ederiz. Çünki analystic bu konuda size kesin bir sonuç vermeyecektir. Özellikle sorgulanan kelimeler ve tıklamalar farklı çıkabilir. İleri düzey kullanıcılar bu konuyu anlayacaktır. Ama daha amatör kullanıcılar aradaki farkı görmekte zorlanabilirler. En kısa yoldan Özetleyecek olursak webmaster tools da tıklama ortalaması yüksek olan ziyaretler o kelimede yükselmenizi sağlar. Bunu sağlamak için bir çok değişik yöntem vardır. Bunun için profesyonel bir destek almanız gerekmektedir.

Özgün Makale ve Dil Bilgisi Kuralları

Sitenizin içeriğinin özgün olması size bir çok avantajı da birlikte getirir. Tabi bu makaleleri yazarken imla ve dil bilgisi kurallarına uymanız gerekmektedir. Kopya içerik sizi bir yere çıkarmaz. Ama illaki kopya içerik kullanacaksanız birebir bari kullanmayın. Bu konuda profesyonel destek almak isterseniz http://siteyukseltme.com/paketler/seo-uyumlu-makale.html linkinden seo uyumlu özgün makale hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Site Analizi

Sitenizin durumunu analiz etmeden hiç bir işlem zaten yapılmaz. Hatalarınızı veya eksiklerinizi bilmeden işlem yapmanız hatanızı artırır. Ayrıca rakiplerinizin de analizlerinden haberdar olmanız hedefinizi belirlemenizde size yardımcı olacaktır. Sitenizin ve rakiplerinizin genel analizini kendiniz yapmak isterseniz http://siteyukseltme.com/seoanaliz/ adresinden faydalanabilirsiniz. Daha profesyonel bir analiz yaparak ilerlemeniz için bizimle veya işini bilen seo uzmanlarına ulaşıp destek almanızı tavsiye ederiz.

Google Maps-Google Haritalarına kayıt

Google firmaların var olup olmadığı konusunu google-maps ile çözmeye karar verdiğinden beri firma olan ve adresi belli olanla olmayan arasındaki farkı da ortaya çıkardı. Ziyaretçiler de özellikle aramalarında firmaları tercih eder oldular. Daha güvenli ve daha hızlı yükselmenizi sağlayacak konulardan biri de budur. Özellikle firma iseniz ve bir adresiniz var ise bunu google a da ispatlayın ki size daha çok ziyaretçi göndersin.

Kalitesini ispatlamış sistemlere girmek

İçeriği ve ziyaretçileri ile kalitesini ispatlamış sistemlerde adınızdan söz ettirmek size bir çok konuda üstünlük sağlayacaktır. Bu sitenin Türkiye içinde hizmet veriyor ve işlem yapıyor olması sitenizin alacağı değeri çok daha yukarılara taşıyacaktır. Bu siteler banka, sosyal sorumluluk, tasarım, haber vs siteler olabilir. Ama öncelik sertifika sahibi olmuş bir site olması ve sizden söz etmesi dir.

Etiket Kullanımı ve Semantik SEO

Etiket kullanımı da makale algoritmalarındaki gibi yanlış anlaşılan konulardan biridir. Etiket kullanmak makale içinde vurgulanan kelimeleri kullanmak şeklindedir ve bu sayı bir makalede 5 taneyi geçmez. Aynı kelimelerin değişik türevlerini kullanmak etiket anlamına gelmez örneğin seo seocu gibi kelimeleri 2 farklı etiket gibi kullanmak sadece sitenizin puanını düşürür. Makale içinde geçen değişik konuları toparlamak için 5 taneyi geçmeyen birbirinden farklı konuları ifade eden etiketler kullanmanızı tavsiye ederiz.

Google Arama Algoritmalarını Takip Edin

Google sürekli kendini geliştirmek adına yenilik veya deneme peşinde koşar ve bazı arama algoritmaları çıkarır. Cafeine,Panda,Penguen gibi. Hatta bazı algoritmalarını sızdırmadan kullanır. Mümkün olduğu kadar takip edip sitenizi bu kurallara uygun olarak düzenlemeye bakın. Bir çok algoritma veya yenilik yanlış yorumlanıp istediğiniz sonuca ulaştırmaya da bilir. Mesela Panda konusu Türkiye de tamamiyle yanlış anlaşılıp uygulanmış bir konudur. 1 - 2 cümlelik yazılara makale deyip sitelerini dolduran bir çok site sahibi bu hataya düşmüştür.

Static Sayfa Yapımı ve Anasayfa da sorgu sayısının Azaltılması

Sitenizin ana sayfası veya önemli gördüğünüz sayfalarında yapılan sorgu ne kadar az ise siteniz o kadar az sorgu yapacak ve daha hızlı açılacak. Sayfalarınızın mümkün olan en hızlı şekilde açılmasını sağlayacak yolları tercih etmenizde fayda var. Bunun sitenizi ileri taşımada faydası olduğu gibi kullandığınız server a da o kadar etkisi olacaktır. Bu sayede siteniz durmadan server yükseltmek zorunda kalmadan daha çok ziyaretçi kabul edebilir.

siteadı.com yerine www.siteadı.com

Sitenin siteadi.com yerine www.siteadi.com şeklinde açılması bazı çevreler tarafından, sitenin SEO puanı açısı için olumlu bir durum olarak görülüyor. Bazen de www yazmadan siteler açılmaz, bunun her platform da sebebi farklı olabiliyor. Bu durum genellikle yazılım alt yapınıza ya da .htaccess dosyasındaki bazı ayarlara göre değişebiliyor.

Tanıtım Yazıları Makaleler

Sitenizin içeriğinin tavsiye edilebilir olmasına özen gösterin. Bu şekilde siteniz içerik ve güvenilirlik açısından artı bir değer kazanır. Mümkün olduğunca düzgün bir Türkçe ile yazılmış makaleleriniz veya bilgilendirme yazılarınız sitenizin ilk sıralara çıkmasında çok önemli bir konudur. Eğer siteniz ile ilgilenecek zamanınız kısıtlı ve içerik hazırlamada tecrübeniz az ise profesyonel destek alarak bu konuyu çözmenizi tavsiye ederiz. Konu ile ilgili http://siteyukseltme.com/paketler/seo-uyumlu-makale.html linkini inceleyebilirsiniz.

Google Cezaları

Genellikle google web sitelerine aklına estiği gibi ceza vermez. Ceza vermesi için o web sitesinin bazı yanlışları bilerek ya da bilmeden yapmış olması yeterlidir. Siz de emeklerinizin bu cezalarla çöpe gitmesini istemiyorsanız uygun olmayan işlemler ile sitenizi katletmeyin. Google ın değişik konu başlıkları altında çok farklı ceza kriterleri vardır. bazıları ; Google Bomb, Google Sandbox, Google - 60 Filtresi, Manuel SPAM, Tam SPAM ( Deindex ), Cloaking.

İstemeden de olsa bu cezalara düşebilirsiniz. Siteniz istediğiniz sonucu elde edemiyorsa cezaya düşüp düşmediğini kontrol edin, hataları düzeltip tekrar başvuru yapın.

Sitenizi Google News e Kayıt Etmek

Biraz zahmetli işlerden biri de budur. Google haberlere kayıt işlemi arama sonuçlarında üst sıralamalara çıkmanızda etkili konular arasındadır. Özgün olarak hazırlanmış içeriğinizin olmasına ve düzenli olarak içerik eklediğinize emin olmadan başvuru yapmamaya dikkat edin. Özellikle tavsiyemiz günlük özgün makaleler ekleyin 3 yada 4 ay sonra başvuru yapın hızlıca kabul edilirsiniz. Tabi sitenizin diğer koşulları da sağladığından emin olun.

Anahtar kelime planlama

keywordtool kullanarak kelimenizin veya alternatif kelimelerin aylık arama popülaritesine bakabilir sayfalarınızı hazırlarken en çok aranan ya da tercih edilen kelime veya cümleleri inceleyip uyguayabilirsiniz.

https://adwords.google.com sitesinden veya keywordtool kelimesini aratarak çıkan sitelerden kelimelerinizin alternatif arama kelimelerini ve sorgulama miktarlarını inceleyebilirsiniz.

AMP - Mobil uyumlu Site - Accelerated Mobile Pages

Google ın son zamanlarda yaptığı değişikliklerle beraber mobil arama sonuçları tüm dünyada değişecek. Google aramalarının artık büyük bir çoğunluğunun mobil cihazlardan gelemesi ile birlikte, mobil uyumlu web sayfaları artık mobil arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıkacak ve daha iyi puanlar alacak. Web sayfanızın Mobil uyumlu olup olmadığını https://search.google.com/test/mobile-friendly?hl=tr kontrol edebilirsiniz. Ancak zaten responsive bir tasarım kullanıyorsanız zaten mobil uyumlu bir web sayfanız var demektir. Ayrıca haber sitesi olanlar ve Google Newse kayıtlı olan siteler için Accelerated Mobile Pages / AMP konusunu da internetten aramanızı tavsiye ederim. Accelerated Mobile Pages (AMP), ağ yavaş bile olsa mobil cihazlarda hızlı yüklenen ve güzel görünen web sayfaları sağlamak amacıyla oluşturulmuş bir açık kaynak girişimidir.

CDN İçerik Dağıtım Ağı

CDN nedir ? : ingilizce Content Delivery Network’ün kısaltmasıdır ve Türkçesi içerik dağıtım ağı olarak bilinir. CDN, terim anlamı olarak, bir web sitesine ait statik içeriklerin (sürekli değişmeyen ve çoğunlukla veritabanı bağlantılı olmayan içerikler) ziyaretçiye en yakın CDN sunucusundan verilerek, web sitesinin daha hızlı açılmasını sağlamaya yarayan, içerik dağıtım sunucularından oluşan bir networkdür.

google sitenizi hızlı açılıyor olarak görecek ve rakiplerinizden daha ön plana alacaktır. Sitenizin CDN ayarları doğru yapılırsa Google açısından daha avantajlı hale gelirsiniz. CDN hizmeti veren firmalar dan bu hizmeti alabilirsiniz. WordPress için eklenti yardımı ile de faydalanabilirsiniz.

SSL Kullanımı ve SEO

SSL sertifikası sitenin güvenliğini artırmak için kullanılan yöntemlerin başındadır. Google da ziyaretçilerine güvenilirliği fazla olan ve güvenliği yüksek siteleri daha ön sıralarda çıkarmak istemektedir. Bu sayede kullanıcıları koruduğunu ve daha iyi hizmet verdiğini düşünmektedir. Siz de sitenizi güvenilir bir hale getirirseniz google dan daha yüksek puan alabilir ve sitenizi ilk sıralara taşımak için bir adım atmış olursunuz. SSL sertifikası ile https link kullanımını sağlamanız sitenizi sadece yükseltmek için değil korumak için de faydanıza olur.

Snippetler

sitenizde içeriklerin yerleştirilmesi olayı da önem verilen konulardan olmaya başladı. Sitenizin içeriğini kolay ulaşılabilir bir şema ile yayınlamanız siteniz için artı bir durum sağlamaktadır. Özellikle her yerde çıkan ve sitenin içeriğinin ne olduğunu anlaşılamayacak kadar karmaşık gösteren reklam veya banner olaylarından da kurtulun.

Trust Flow Değeri olan backlink

Eskiden google pagerank değerine göre link alınır sitenizin daha hızlı indexlenmesi ve yükselmesi sağlanırdı. Sonrasında google artık pagerank güncellemesi yapmamaya başladı ve Trust Flow değerine göre alınan linklere değer vermeye başladı. Mantık olarak ayı çalışmakta aslında. Bir site kendi kategorisinde ne kadar güvenilir desteğe sahipse değeri o kadar yüksek olur. Alacağınız linklerin değerinin de linkinize uygun olan kategorilerden Trust Flow Değeri yüksek olanlardan seçmeniz sizin için iyi olacaktır. Alakasız 1000 siteden link almak yerine içerik likniniz ile alakalı ve değeri olan bir tek link almanız sizin için avantaj sağlar. ilgili analizlere majestic.com dan bakabilirsiniz.

Google da Üst Sıralara Çıkmak İçin SEO Önerileri, Google da Üst Sıralara Çıkmak, SEO Önerileri, site yükseltme, google ilk sırada çıkmak, seo kuralları, nasıl uygulanır, seo yaparken dikkat edilmesi gerekenler, seo adımları, site ekleme, site zemin yapısı