Google İçin PageSpeed Nedir? Nasıl Olması Gerekir?

Tarih : 2019-10-01 - Son Ziyaret : 2022-05-21 18:05:40

Google İçin PageSpeed Nedir? Nasıl Olması Gerekir? Sayfa Hızı Nedir? SEO En İyi Uygulamaları Sayfa hızınızı artırmanın birçok yolundan bazıları

Google İçin PageSpeed Nedir? Nasıl Olması Gerekir?

Google İçin PageSpeed Nedir? Nasıl Olması Gerekir?

4092

Google İçin PageSpeed Nedir? Nasıl Olması Gerekir?

Google İçin PageSpeed Nedir? Nasıl Olması Gerekir? Sayfa Hızı Nedir? SEO En İyi Uygulamaları Sayfa hızınızı artırmanın birçok yolundan bazıları hakkında bilgilendirmeler içermektedir.

Sayfa hızı, Pagespeed, sayfanızdaki içeriğin ne kadar hızlı yüklendiğinin bir ölçüsüdür.
Sayfa Hızı Nedir?
Sayfa hızı genellikle, bir sitedeki sayfa görüntüleme örneklerinin sayfa hızı olan site hızı ile karıştırılır. Sayfa hızı, sayfa yükleme süresi (içeriği belirli bir sayfada tam olarak görüntülemek için geçen süre) veya ilk bayt süresi (tarayıcınızın ilk bayt bilgisini alması ne kadar sürerse) olarak tanımlanabilir.
Sayfa hızınızı Google ın PageSpeed ? Insights aracı ile değerlendirebilirsiniz. PageSpeed ? Insights Hız Puanı, CrUX tan (Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporu) gelen verileri içerir ve iki önemli hız ölçümü hakkında rapor sunar: First Contentful Paint (FCP) ve DOMContentLoaded (DCL).
SEO En İyi Uygulamaları
Google, SEO açısından sayfa ve site hızının önemini her algoritmasında belirtti. Bundan çıkan sonuç Google ın sayfa ve site hızının önemini vurgulaması, bunları ölçülendirebildiğidir.
Ayrıca, yavaş bir sayfa hızı, arama motorlarının tahsis edilen tarama bütçelerini kullanarak daha az sayıda sayfayı tarayabileceği anlamına gelir ve bu, endekslemenizi olumsuz yönde etkileyebilir. Yani, yavaş olan sitenin açılacağı sürede, Google belki de birkaç sitenin kullanıcıya görünmesini sağlayabilir. Bu da yavaş olan sitenin geri plana atılmasına yol açar.
Sonuçta google ın nihai hedefi, kullanıcılarına kriterlere en uygun siteleri göstermektir.
Sayfa hızı da kullanıcı deneyimi için önemlidir. Yükleme süresi daha uzun olan sayfalar, yüksek hemen çıkma oranlarına ve sayfadaki daha düşük ortalama süreye sahip olma eğilimindedir. Daha uzun yükleme sürelerinin de dönüşümleri olumsuz yönde etkilediği gösterilmiştir.
Sayfa hızınızı artırmanın birçok yolundan bazıları:
Sıkıştırmayı etkinleştir
CSS, HTML ve JavaScript dosyalarınızın boyutunu 150 bayttan daha küçük yapmak için dosya sıkıştırma yazılımı uygulaması olan Gzip i kullanın.
Görüntü dosyalarında gzip kullanmayın. Bunun yerine, bunları Photoshop gibi görüntünün kalitesi üzerinde kontrol sahibi olabileceğiniz bir programda sıkıştırın.
CSS, JavaScript ve HTML'yi küçült
Kodunuzu optimize ederek (boşluk, virgül ve diğer gereksiz karakterleri kaldırma dahil), sayfa hızınızı önemli ölçüde artırabilirsiniz. Ayrıca kod yorumlarını, biçimlendirmeyi ve kullanılmayan kodu da kaldırın. Google, CSSNano ve UglifyJS kullanmanızı öneriyor.
Yönlendirmeleri azalt
Bir sayfa başka bir sayfaya yönlendirildiğinde, ziyaretçiniz HTTP istek yanıt döngüsünün tamamlanmasını bekleyerek ek süre bekler. Örneğin, mobil yönlendirme düzeniniz şuna benziyorsa: example.com-> www.example.com-> m.example.com-> m.example.com/home , bu iki ek yönlendirmenin her biri sayfanızı oluşturur daha yavaş yüklenir.
Oluşturmayı engelleyen JavaScript’i kaldır
Tarayıcıların, bir sayfayı oluşturmadan önce HTML yi ayrıştırıp bir DOM ağacı oluşturması gerekir. Tarayıcınız bu işlem sırasında bir komut dosyasıyla karşılaşırsa, devam etmeden önce durdurması ve yürütmesi gerekir.
Google, JavaScript engelleme kullanımından kaçınılmasını ve en aza indirilmesini ister.
Tarayıcı önbelleğini kaldırarak yararlanın
Tarayıcılar çok fazla bilgi önbelleğe alır (stil sayfaları, resimler, JavaScript dosyaları ve daha fazlası), böylece bir ziyaretçi sitenize geri döndüğünde, tarayıcının tüm sayfayı yeniden yüklemesi gerekmez.
Önbelleğiniz için belirlenmiş bir son kullanma tarihi olup olmadığını görmek için YSlow gibi bir araç kullanın. Ardından, süresi doluyor başlığınızı bu bilgilerin önbelleğe alınmasını istediğiniz süre boyunca ayarlayın.
Çoğu durumda, sitenizin tasarımı sık sık değişmiyorsa, bir yıl makul bir süredir.
Sunucu yanıt süresini iyileştirin
Sunucu yanıt süreniz, aldığınız trafik miktarından, her sayfanın kullandığı kaynaklardan, sunucunuzun kullandığı yazılımdan ve kullandığınız barındırma çözümünden etkilenir.
Sunucu yanıt sürenizi iyileştirmek için, yavaş veri tabanı sorguları, yavaş yönlendirme veya yeterli bellek eksikliği gibi performans darboğazlarını arayın ve düzeltin. En uygun sunucu yanıt süresi 200ms'nin altındadır.
Bir içerik dağıtım ağı kullanın
İçerik dağıtım ağları (CDN ler), içerik sağlama yükünü dağıtmak için kullanılan sunucu ağlarıdır. Temel olarak, sitenizin kopyaları birden fazla, coğrafi olarak farklı veri merkezlerinde saklanır, böylece kullanıcılar sitenize daha hızlı ve daha güvenilir bir şekilde erişebilir.
Görüntüleri optimize et
Resimlerinizin olması gerekenden daha büyük olmadığından, doğru dosya biçiminde olduklarından emin olun (PNG'ler genellikle 16 renkten daha az renkli grafikler için daha iyidir, JPEG ler genellikle fotoğraflar için daha iyidir) ve web için idealdirler.
Sitenizde sık kullandığınız resimlerin düğme ve simgeler gibi bir şablonunu oluşturmak için CSS sprite ları kullanın. CSS sprite, görüntülerinizi aynı anda yükleyen büyük bir görüntüde birleştirir (bu, daha az HTTP isteği anlamına gelir) ve ardından yalnızca göstermek istediğiniz bölümleri görüntüler. Bu, kullanıcıların birden fazla görüntünün yüklenmesini beklememesini sağlayarak yükleme süresinden tasarruf edeceğiniz anlamına gelir.

PageSpeed Nedir, Sayfa Hızı Nedir, SEO En İyi Uygulamaları, Sayfa hızınızı artırmanın yolları, sayfa sıkıştırma, gzip, Insights Hız Puanı, DOMContentLoaded, Sunucu yanıt süresi, çerik dağıtım ağı, En uygun sunucu yanıt süresi, CSSNano, UglifyJS,