SEO Dostu Blog Yazıları Nasıl Yazılır ?

Tarih : 2019-10-01 - Son Ziyaret : 2022-05-21 18:01:57

SEO Dostu Blog Yazıları Nasıl Yazılır ? konulu makalemizde sizlere daha iyi blog yazıları yazabilmeniz için ip uçları verdik. etiket ve meta kullanımı

SEO Dostu Blog Yazıları Nasıl Yazılır ?

SEO Dostu Blog Yazıları Nasıl Yazılır ?

1720

SEO Dostu Blog Yazıları Nasıl Yazılır ?

SEO Dostu Blog Yazıları Nasıl Yazılır ? konulu makalemizde sizlere daha iyi blog yazıları yazabilmeniz için ip uçları verdik. etiket ve meta kullanımı, Alakalı Anahtar Kelimeler, hakkında bilgiler;

SEO Dostu Blog Yazıları Nasıl Yazılır ? : Şirketinizin web sitesinde alakalı blog yayınlarını aktif olarak yayınlıyorsanız, sitenizin etki alanı için daha güçlü SEO yolunda büyük adımlar atıyorsunuz demektir. Blog oluşturma, özellikle arama motorlarının başarısı için her yazıyı nasıl ayarlayacağınızı bildiğiniz zaman, SEO’nun büyük bir sürücüsü olabilir! Başlamak için, işte SEO dostu blog yazısı yazmak için yedi ipucu.
1. Blogunuzu Anahtar Kelimelerden Çok Konulardan Oluşturun
Her şey hakkında yazamazsınız ve ayrıca hiçbir şey hakkında yazmak istemezsiniz. Odağınızı daraltmak için şirket blogunuz için üç ila sekiz ana konu seçin. Her gönderi bu temalardan biriyle ilişkilendirilmeli ve yeni bir blog yayınladığınızda, bu konudaki düşünce liderliğinize katkıda bulunacaksınız. Bu aynı zamanda her yeni yayında ilgili diğer bloglara dahili bağlantılar eklemeyi kolaylaştırır. Belirli bir sayfaya ne kadar çok iç bağlantı varsa, URL’nin arama motorlarında görünmesi o kadar önemlidir. Blogları anahtar kelimeler yerine konular etrafında yayınlanmak, SEO dünyasında nispeten yeni bir gelişme. Google, arama sonuçlarını anahtar kelimelerle arama sorgularıyla eşleştirerek listelemek için kullanır, ancak şimdi araştırıcının amacını yorumlamak ve daha sonra en alakalı ve yetkili içeriği önermek için tasarlanmıştır. Yazarlar ve pazarlamacılar için bu, blog yazılarının tam bir anahtar kelime ile sınırlı kalmaması gerektiği anlamına gelir. Bunun yerine, bloglar konuya dayalı olabilir ve daha geniş kapsamlı arama sorguları için potansiyel olarak sıralanabilir. Basitleştirmek için konuyu genel temanız ve anahtar kelimenizi, okuyucunuz için söz konusu blog gönderiminde ele alabileceğiniz belirli bir soru veya alt konu olarak düşünün.
2. Alakalı Anahtar Kelimeleri ve Eş anlamlılarını Blog'unuza Ekleyin
Konular içerik stratejiniz için yapı sağlarken, anahtar kelimeler SEO başarınızda hala önemli bir rol oynamaktadır. Anahtar kelimeler, arama motorlarına blogunuzun neyle ilgili olduğunu söylemenin en doğrudan yoludur. Blog postanızın SEO dostu olmasını sağlamak için birincil anahtar kelimelerinizi eklemeniz gereken temel yerler şunlardır: Başlık
Bu, birincil anahtar kelimelerinizi eklemek için bir numaralı yerdir. Başlık etiketiniz (blog başlığı), arama yapanlara (ve arama motorlarına) o sayfaya girdiklerinde ne kazanabileceklerini söylemenin en hızlı yoludur. 2019 , rehber , kontrol listesi veya ipuçları gibi, anahtar kelimelerinizi genişleten tanımlayıcılar da yardımcı olur. Profesyonel ipucu: Ek bir SEO desteği için anahtar kelimeniz başlığın soluna yakın olsun.
HTML Etiketleri
Gönderi başlığınızın H1 etiketi olarak kodda olduğundan emin olun. HubSpot veya WordPress gibi bir araç kullanıyorsanız, bu muhtemelen otomatiktir, ancak h1 etiketinizin doğru ayarlandığından emin olmak için şablonunuzu iki kez kontrol edin. Blogunuz boyunca, anahtar kelimelerinizin eş anlamlılarını alt başlıklarınızda, h2 veya h3 olarak etiketlenmesi gereken eş anlamlılarını kullanın. Google, anahtar kelimenizin eş anlamlılarını tanımak ve ilişkilendirmek için yeterince akıllıdır (bazen gizli anlamsal dizin oluşturma anahtar kelimeleri veya LSI'ler olarak da adlandırılır).
Sayfa Makalesi
Yazarken, blogunuzun ilk 100 kelimesine en önemli anahtar kelimeleri dahil etmeye çalışın. Anahtar sözcükleri ilerledikçe denemek ve dahil etmek çok rahatsız edici ise, tam blog yazısını yazmayı ve ardından vücut kopyalarına doğal olarak uyacakları anahtar kelimeler ve alakalı eş anlamlılar eklemek için geri dönmeyi deneyin.
Meta Açıklaması
Meta açıklama, sayfanın içeriğinin bir ön izlemesini göstermek için arama motorlarının her bağlantının altında görüntülenen metindir. Arama sorgusu ile eşleşen kelimeler, kullanıcının en alakalı bağlantıyı hızlı bir şekilde tanımlamasına yardımcı olmak için koyu renklidir ve bu nedenle en alakalı anahtar kelimelerinizi eklemek için burası mükemmel bir yerdir. 2018 ortasından itibaren, meta açıklamaları için önerilen yaklaşık uzunluk 155 karakterdir, ancak, birçok yüksek rütbeli sitenin 300 karakter veya daha fazla meta açıklaması vardır. Genel bir kural olarak, açıklama kısmen kesilmiş olsa bile, kullanıcıların bir bakışta sayfanızın ne hakkında olduğunu görebilmeleri için özellikle ilk 150 karakterlik kısmına en önemli bilgileri eklediğinizden emin olun. Son olarak, meta açıklamanız hem ilgi çekici hem de doğru olmalıdır. Hiç kimse clickbait veya eşleşmeyen açıklamalarla kandırılmayı sevmez, bu nedenle doğru beklentileri belirlediğinizden ve güven oluşturduğunuzdan emin olun.
URL
Bir web sayfasını daha SEO dostu yapmak için en hızlı yollardan biri URL'yi basitleştirmektir. Harika bir URL, bir veya iki alakalı anahtar kelime de dahil olmak üzere insanlar tarafından kısa, açıklayıcı ve okunabilir olmalıdır. Bonus puanları: Google, HTTP’nin yanı sıra HTTPS ile başlayan (web sitenizin şifrelenmiş ve güvenli olduğu anlamına gelen) URL’lerin yanı sıra .com, .gov gibi genel üst düzey alanlarla (TLD'ler) biten sitelere değer verir.
Görüntü Alt Metin
Resim alt metnine veya resim dosyası adına anahtar kelimeler ekleyin. Bu sadece arama motorları için yararlı olmakla kalmaz, aynı zamanda sayfanızın erişilebilirliğini de arttırır. Bu, resminiz yüklenemezse görüntülenen metindir. Görüntü ile ilgili bir başka SEO ipucu, web sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlamak ve görüntüleri sıkıştırmak için Tiny PNG gibi bir site kullanabilirsiniz. Google, multimedya içeriğini tercih eder ancak yavaş, web sitelerinin sıralamasını yükseltmeyecektir. Resimlerinizi sıkıştırmak, kullanıcıların takdir edeceği (ve beklediğiniz) yükleme hızını korurken, mükemmel görsel içerik eklemenizi sağlar.
3. Blogunuzun Mobil İçin Optimize Edildiğinden Emin Olun
2016'da Google, yaklaşık 10 kişiden dördünün yalnızca belirli bir günde bir akıllı telefonda arama yaptığını bildirdi. O zamandan beri, Google mobil-ilk indekslemeyi benimsemiştir, bu, arama sonuçlarında nasıl sıralanacağını belirlemek için belirli bir sitenin mobil versiyonuna öncelik vereceği (okuyup endeksleyeceği) anlamına gelir. Siteniz mobil cihazlar için optimize edilmişse (ipucu: Siteniz HubSpot'taysa, otomatik olarak mobil uyumludur), o zaman her blog gönderisine gelen bağlantılar, sitenizin yetkisini artıran tek bir URL’ye atfedilir.
4. Yüksek Kaliteli İç ve Dış Bağlantılar Kurun
Dahili bağlantılar, web sitenizin sayfalarını birbirine bağlar. Her blog gönderisinde, açıklayıcı köprü metni çapa metni kullanarak diğer ilgili blog yazılarına veya dahili sayfalara iki ila üç bağlantı eklemeye çalışın.
Dış bağlantılar, farklı bir web sitesinde bulunan içeriğe işaret eder. Alakalı, güvenilir sitelere bağlantı vermek, gönderinizin güvenilirliğini artırabilir; bu da gönderinizin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olur.
Dış bağlantılar, okuyucularınıza daha fazla bilgi vermek ve markanızı diğer saygın sitelerle ilişkilendirmek için ilgili verilere veya fikirlere başvurmanın harika bir yoludur.
Hızlı ipucu: Dış bağlantıların yeni bir sekmede açılacak şekilde ayarlandığından emin olun. Bu, ziyaretçilerin web sitenizdeki yerlerini terk etmeden veya kaybetmeden o sitenin bilgilerini keşfetmelerini sağlar. HubSpot kullanıyorsanız, ayarlarını yapmak için köprüyü tıklatabilirsiniz.
Bağlantıları kullanmanın bir başka yolu, okuyucunuzun bu belirli konuyu araştırırken yararlı bulması muhtemel olan bir sonraki içeriğe bağlanan ’Benzer Yazılar’ eklemektir. Mantıklı ve yararlı bir sonraki adım sağlamak için her yazının sonunda daha belirgin bir ‘Benzer Yazı Alanı’ ile birlikte blogunuza bir satır içi bağlantı eklersiniz.
5. Makaledeki Önemli Yerleri Vurgulayın
Her bölüme hızlı bir şekilde bağlanan başlıkları, alt başlıkları, madde işaretleri noktalarını, koyu metinleri, belirtme çizgilerini ve / veya içindekileri kullanarak okuyucularınızın en önemli bilgilere atlamasına yardımcı olun. Gönderinizi basit tutmak için sekizinci sınıf okuma seviyesini hedefleyin. Kısa cümleler ve genel terimler kullanmak, arama motorlarının ve okuyucuların içeriğinizi daha net bir şekilde anlamalarına yardımcı olur.
6. Blog Gönderilerinizin Paylaşımını Kolaylaştırarak Linkler Kazanın
Okurların kelimeyi yaymasını kolaylaştırın! Bağlantınız ne kadar fazla paylaşılırsa arama motorları o kadar güvenilir görünür. İçeriğiniz ne kadar çok paylaşılırsa, geri kazanma, sosyal kanıt oluşturma ve markanıza olan güveni artırma olasılığınız o kadar artar.

SEO Dostu Blog Yazıları Nasıl Yazılır ?, Alakalı Anahtar Kelimeler, HTML Etiketleri, Sayfa Makalesi, Meta Açıklaması, Görüntü Alt Metin kullanımı, İç ve Dış Bağlantılar, Makaledeki Önemli Yerleri Vurgulamak, Blog Yazıları Nasıl Yazılır ?, Blog Gönderileri