Her site sahibinin istediği en önemli konudur, kendisi için önemli olan arama motorunda üst sırada olmak. Site sahiplerinden %99 unun ortak isteği de google da ilk sayfada ve mümkünse ilk sırada olmaktır.

Siteyukseltme : 22.05.2022

google da ilk sırada çıkmak ve google kriterleri

Peki bunun olayı nedir ? yani çıkan nasıl çıkıyor ? siz ne yapmalısınız ?

Öncelikle sitenizin alt yapısını google kurallarına göre düzenlemeniz gerekmektedir. Çünki ilk sıraya çıkaracağı sitelerin kendi kurallarına ne kadar uyum sağladığını ölçer. İkinci sırada sitenizin dışarıdan ne kadar sinyal aldığına bakar, bunlar sorgu dizinleri sosyal medya ve diğer sitelerde bulunan linkleriniz dir. Bundan sonraki düzen sitenize giren ziyaretçilerin memnuniyeti ile alakalı olan durumlardır. Kaç kişi girdi, nerelerde gezdi, ne okudu, ne izledi, ne kadar kaldı gibi.

Google da ilk sırada veya ilk sayfada çıkmak için neler yapmanız gerektiğini veya google ın sizden istediği kuralların neler olduğunu biliyormusunuz.

Aşağıda Bu konu ile ilgili bir çok bilgi derledik. İsterseniz bir göz atın ve google da ilk sırada çıkma olayı hakkında bilgi sahibi olun.

Site Yükseltme Nasıl Yapılır ?

1 - Hazırlık Aşaması : Öncelikle sitenizin hangi kelimelerde başarılı olmasını istediğine karar verip bir kelime ve içerik haritası oluşturmanız gerekmektedir. Bu şekilde sizinle alakalı olmayan kategorilerde de yarışmak zorunda kalmazsınız. Sayfa içeriklerinizi kelime haritanıza göre oluşturursanız bir çok gereksiz çalışmayı da yapmak zorunda kalmaz yükselme için geçecek süreyi de daha aza çekmiş olursunuz.

2 - Analiz ve Düzenleme Aşaması : Yükselme işi şans eseri işlemler topluluğu değildir. Arama motorları sıralamaları belirlemek için kurallar koyar ve site sahiplerinden bu kurallara uymalarını ister. Sitenizin altyapısını yükselmesini istediğiniz arama motorunun kurallarına göre yapılandırılması ile; düzensiz, zamansız , hedefsiz ve nereye ne zaman yükseleceği belli olmayan bir halden çıkarırsınız. Kelimelerinizi sitenize yerleştirirken de arama motoru kurallarına göre sitenize yerleştirmeniz Daha belirgin bir kelime hedef zaman çizgisine girmenizi sağlar.

3 - Puan Toplama : Hazırlık aşaması ve alt yapısı tamamlanmış bir site artık hızlı bir şekilde yükselmeye hazır hale gelmiştir. Yükselme işlemini hızlandırmanın yolu sitenizin değerini artıracak sistemlerden yardım alarak sağlanır.

4 - Düzenli Yenilik ve Kontrol : Tüm işlemleri yaptınız yükseldiniz veya ilerlemeye başladınız. Sırada sitenizi sürekli güncel tutmak ve gelişen teknolojiye ayak uydurabilmek için sürekli kontrol ve düzenleme yapmanız gerekmektedir.

google da ilk sırada çıkmak için

Sitenizi Düzenleyin ve Güncelleyin

Google ın belirlediği kurallar dahilinde sitenizi düzenleyin ve sitenize kendi alanında yaralı ve doğru içerik girin, güncelleyin

Doğru Sistemler ile Puan Toplayın

Doğru kanallardan geçerli olacak puanları toplayın ve ağınızı sürekli genişletin. Sitenizi durağanlıktan kurtarın

Yenilikleri Takip Edin

Kulaktan dolma haberlerle değil güvenilir ve başarısını ıspatlamış kaynakları takip edin. veya bir SEO UZMANI ile çalışın


Google ilk sayfa seo paketleri ister aylık sabit ödemelerle isterseniz başarı sonuç odaklı olarak sağlanmaktadır. SEO Hizmet paketlerimiz garantilidir.

Google SEO Kriterleri

Yeniden Gözden Geçirme Talebi / Sayfa Dışı Webspam : Yeniden Gözden Geçirme Talebi ; Başarılı bir gözden geçirme talebi bir cezayı kaldırtabilir. Ücretsiz kontrol listesini indirebilirsiniz.

Disavow Tool (Tanımama Aracı) / Sayfa Dışı Webspam : Disavow Tool (Tanımama Aracı) ; Disavow Tool’un kullanımı nagatif SEO mağduru sitelere algoritmik ya da bireysel cezaların kaldırılmasını sağlayabilir.

Google Dance / Sayfa Dışı Webspam : Google Dance ; Google Dance geçici olarak sıralama sonuçlarını dalgalandırabilir. Bir Google Patent’ine göre bu bir sitenin algoritmayı aldatmaya çalışıp çalışmadığını anlamalarının bir yolu olabilir.

Google Sandbox / Sayfa Dışı Webspam : Google Sandbox ; Ani bir link akışı alan yeni siteler bazen Google Sandbox’a alınır, bu durum arama görünürlüğünü geçici olarak kısıtlar.

Link Satmak / Sayfa Dışı Webspam : Link Satmak ; Link satmak toolbar PageRank’i kesinklikle etkileyebilir ve arama görünürlüğünüze zarar verebilir.

Bireysel Verilen Cezalar / Sayfa Dışı Webspam : Bireysel Verilen Cezalar ; Google’ın basına da yansıyan Interflora fiyaskosu’nda gördüğümüz gibi algoritma dışı elle cezalar verdiği de bilinmektedir.

“Zehirli” Ana Metin / Sayfa Dışı Webspam : “Zehirli” Ana Metin ; “Zehirli” ana metine sahip olmak (özellikle ecza ile ilgili anahtar kelimelerde) sitenizin spam, ya da hacklenmiş bir site olduğunun göstergesidir. Her iki türlü de, sitenizin sıralaması zarar görebilir.

Aynı IP’den Gelen Linkler / Sayfa Dışı Webspam : Aynı IP’den Gelen Linkler ; Aynı server IP’sine sahip sitelerden olağan dışı sayıda link almak blog ağı link oluşturma sinyali olarak algılanır.

Doğal Olmayan Link Uyarısı / Sayfa Dışı Webspam : Doğal Olmayan Link Uyarısı ; Google, binlerce siteye “doğal olmayan linkler tespit edildiğini bildiren Google Webmaster Tools uyarısı” gönderdi. Bu her zaman %100 geçerli olmasa da, genellikle sıralamada bir düşüşe yol açar.

Link Alınan Domainin İlgililiği / Sayfa Dışı Webspam : Link Alınan Domainin İlgililiği ; MicroSiteMasters.com tarafından yapılan meşhur analizde, ilgisiz sitelerden doğal olamayacak şekilde çok link almış sitelerin Penguin tarafından daha şüpheli olarak değerlendirildiği ortaya çıkmıştır.

Düşük Kaliteli Link Yüzde’si Yüksek Olan Link Profilleri / Sayfa Dışı Webspam : Düşük Kaliteli Link Yüzde’si Yüksek Olan Link Profilleri ; Sıklıkla siyah şapkalı SEOlar tarafından kullanılan kaynaklardan (blog yorumlar ve forum profilleri gibi) çok sayıda link almak sistemi aldatmaya yönelik bir sinyal olarak değerlendirilir.

Penguin Cezası / Sayfa Dışı Webspam : Penguin Cezası ; Google Penguin tarafından yakalanmış siteler aramalada önemli ölçüde daha az görüntülenecektir.

Olağan Dışı Link Akışı / Sayfa Dışı Webspam : Olağan Dışı Link Akışı ; Ani (ve olağan dışı) link akışı kesinlikle sahte link göstergesidir.

Meta Etiketi Spamleme / webspam Konuları : Meta Etiketi Spamleme ; Meta etiketi de anahtar kelimeyle doldurulabilir. Şayet Google algoritmayı kandırmak için meta etikeinize anahtar kelimeler eklediğinizi düşünürse bu sizin sitenize sıkıntı verecektir.

IP Adresinin Spam Olarak İşaretlenmesi / webspam Konuları : IP Adresinin Spam Olarak İşaretlenmesi ; Serverınıza ait IP adresi spam olarak işaretlenmişse, o server üzerindeki tüm siteler zarar görebilir.

Aşırı PageRank Elde Etmeye Çalışmak / webspam Konuları : Aşırı PageRank Elde Etmeye Çalışmak ; PageRank yükseltmede aşırıya kaçmak, (tüm giden bağlantıların ya da iç linklerin çoğunun takip edilmemesi) sistemle kumar oynamak gibi değerlendirilebilir.

Otomatik Oluşturulan İçerik / webspam Konuları : Otomatik Oluşturulan İçerik ; Google otomatik oluşturulan içeriklerin en büyük hayranı sayılmaz. Sitenizin bilgisayar tarafından oluşturulan içerikler yaydığından şüphe duyarsa ceza alabilir, ya da indeks dışı kalabilirsiniz.

Bağlantılı Siteler / webspam Konuları : Bağlantılı Siteler ; Google’ın bağlantılı sitelere hayran olmadığı bir sır değildir. Pek çok kişi, bağlantılı sitelerle değer kazanan sitelerin ekstra incelemeye tabi tutulduğunu düşünmektedir.

Bağlantılı Linkleri Gizlemek / webspam Konuları : Bağlantılı Linkleri Gizlemek ; Bağlantılı Linkleri gizlemeye çalışırken çok ileri gitmek(özellikle perdeleme yöntemiyle)cezaya sebep olabilir.

Sayfanın Üst Kısmındaki Reklamlar / webspam Konuları : Sayfanın Üst Kısmındaki Reklamlar ; “Page Layout Algorithm” (Sayfa Dizilim Algoritması) sayfanın üst kısmını reklamla doldurmuş sitelere ceza uygular.

Sayfadaki Aşırı Optimizasyon / webspam Konuları : Sayfadaki Aşırı Optimizasyon ; Pek çok kişi (Panda’nın tersine) Penguin’in teker teker sayfaları hedeflediğini belirtmektedir (bazı anahtar kelimelerde)

Aşırı Derecede Oranlama / webspam Konuları : Aşırı Derecede Optimize Edilmiş Site ; Anahtar kelimeye boğma, sayfayı başlık etiketiyle doldurma, haddinden fazla anahtar kelime kullanma gibi sayfa içi faktörleri içerir.

Popuplar ve Dikkat Dağıtıcı Reklamlar / webspam Konuları : Popuplar ve Dikkat Dağıtıcı Reklamlar ; Resmi Google Rater Guidelines Document, popupların ve dikkat dağıtıcı reklamların bir düşük kaliteli site göstergesi olduğunu söyler.

Yönlendirmeler / webspam Konuları : Yönlendirmeler ; Sinsice yönlendirmelerden kesinlikle uzak durulması gerekir. Yakalanması halinde sayfa sadece cezaya girmekle kalmaz, indeksten de çıkarılabilir.

Kötü Şöhretli Sitelere Verilen Linkler / webspam Konuları : Kötü Şöhretli Sitelere Verilen Linkler ; Kötü şöhretli sitelere link vermek (örneğin ecza siteleri ya da faizle kredi dağıtan siteler gibi), arama görünürlüğünüze zarar verebilir.

Panda Cezası / webspam Konuları : Panda Cezası ; Düşük kaliteli içeriğe sahip siteler (özellikle içerik çiftliklerinden alınanlar) Panda cezasına çarptırıldıktan sonra arama sonuçlarında daha az görünür olurlar.

Websitesinin Vergi Ödeyen bir İşletme Olması / Marka Puanı : Websitesinin Vergi Ödeyen bir İşletme Olması ; SEOMoz’a göre Google sitenin vergi ödeyen bir şirketle bağlantılı olup olmadına bakabilir.

Google+ Yer Listelemesinde Şirket Adresi / Marka Puanı : Google+ Yer Listelemesinde Şirket Adresi ; Gerçek şirketlerin ofisleri vardır. Google’ın sitenin büyük bir marka olup olmadına karar veriyorken lokasyona da önem gösteriyor olması muhtemeldir.

RSS Üyelerinin Sayısı / Marka Puanı : RSS Üyelerinin Sayısı ; Google’ın popüler Feedburner RSS Servisinin sahibi olduğunu düşünürsek, RSS üye verisini popülerlik/marka sinyali olarak görmeleri mantıklı gelecektir.

Yardımcı Alıntılar / Marka Puanı : Yardımcı Alıntılar ; Yan Link verilmeden bahsedilen markalar. Google markalarının link verilmeden isimlerinin geçmesini bir marka sinyali olarak görür.

Haber Sitelerinde Bahsedilen Markalar / Marka Puanı : Haber Sitelerinde Bahsedilen Markalar ; Gerçekten büyük markalar Google Haber sitelerinde devamlı kendilerinden bahsettirirler. Aslında bazı markaların ilk sayfalarında kendi Google Haber kaynakları bulunmaktadır.

Sosyal Medya Hesaplarının Resmi Olması / Marka Puanı : Sosyal Medya Hesaplarının Resmi Olması ; 10.000 takipçisi ve 2 gönderisi olan bir sosyal medya hesabı, yine 10.000 takipçisi olan çok paylaşımlı ve konuşturan bir hesaba kıyasla daha farklı yorumlanacaktır.

Linkedin’e Kayıtlı Çalışanlar / Marka Puanı : Linkedin’e Kayıtlı Çalışanlar ; Rand Fiskin’e göre çalışanlarınızın şirketinizde çalıştıklarını belirten Linkedin profilleri bir marka sinyalidir.

Şirketin Resmi Linkedin Sayfası / Marka Puanı : Şirketin Resmi Linkedin Sayfası ; Gerçek işletmelerin çoğunun şirket Linkedin sayfası mevcutur.

Sitenin Takipçileri Olan Bir Twitter Hesabı olması / Marka Puanı : Sitenin Takipçileri Olan Bir Twitter Hesabı olması ; Çok sayıda takipçisi olan Twitter hesapları “popüler bir marka” sinyali verir.

Sitenin Facebook Sayfası ve Beğenileri Olması / Marka Puanı : Sitenin Facebook Sayfası ve Beğenileri Olması ; Facebook sayfası çok sayıda beğeni almış markalar yükselmeye daha meyillidir.

Markalı Aramalar / Marka Puanı : Markalı Aramalar ; Konu oldukça basit: insanlar markaları arıyorlar. Eğer insanlar Google’da sitenizi arıyorlarsa (Örneğin “Reknova twitter”, Reknova+ “arama kriterleri”), Google bir markanın tespitini yaparken bunu dikkate alır.

Marka İsmi Ana Metni / Marka Puanı : Marka İsmi Ana Metni ; Markalı ana metin basit, ama güçlü bir marka sinyalidir.

Site Düzeyinde Sosyal Sinyaller / Sosyal Medya Puanı : Site Düzeyinde Sosyal Sinyaller ; Sitenin tamamındaki sosyal sinyaller sitenin genel otoritesini yükseltebilir. Bu da sitedeki tüm sayfaların aramalardaki görünürlüğünü artıracaktır.

Sosyal Sinyal İlgililiği / Sosyal Medya Puanı : Sosyal Sinyal İlgililiği ; Google muhtemelen linki çevreleyen içerik ve metni paylaşan hesaptan ilgililik bilgisini kullanmaktadır.

Onaylanmış Google+ Hesaplarının Otoritesi / Sosyal Medya Puanı : Onaylanmış Google+ Hesaplarının Otoritesi ; Şubat 2013’te Google CEO’su Eric Schmidt şu ünlü açıklamasını yaptı:“Arama sonuçları içinde, onaylanmış bir online profilden gelen bir bilgi, böyle bir bağı olmayan bir içeriğe göre daha üst sıralarda yer alacaktır. Bunun sonucunda kullanıcıların çoğu doğal olarak üst sıralardaki sonuçlara (onaylanmış) tıklayacaklardır.” Onaylanmış otoritelik hâlihazırda bir güven sinyali olarak kullanıyor olabilir.

Google+ Kullanıcı Hesaplarının Otoritesi / Sosyal Medya Puanı : Google+ Kullanıcı Hesaplarının Otoritesi ; Google’ın otorite hesaplardan gelen +1’lere, pek takipçisi olmayan hesaplara göre daha fazla önem veriyor olması mantıklı görülüyor.

Google +1’lerin Sayısı / Sosyal Medya Puanı : Google +1’lerin Sayısı ; Her ne kadar Matt Cutts Google+’ın sıralamaya direkt etkisi olmadığını söylemiş olsa da, kendi sosyal ağlarını görmezden gelebildiklerine inanmak zor.

Sosyal Paylaşım Sitelerindeki Oylar / Sosyal Medya Puanı : Sosyal Paylaşım Sitelerindeki Oylar ; Google Reddit, Stumbleupon ve Digg gibi sitelerde yer alan paylaşımları bir çeşit sosyal sinyal olarak kullanmaktadır.

Pinterest İşaretlemeleri / Sosyal Medya Puanı : Pinterest İşaretlemeleri ; Pinterest pek çok kamusal bilgi içeren çok popüler bir sosyal medya platformudur. Google Pinterest Pinleri (işaretlemeleri) bir sosyal sinyal olarak değerlendirmektedir.

Facebook Kullanıcı Hesaplarının Otoriterliği / Sosyal Medya Puanı : Facebook Kullanıcı Hesaplarının Otoriterliği ; Aynı Twitter’daki gibi, popüler Facebook sayfalarından gelen beğeniler daha etkili olmaktadır.

Facebook Paylaşımları / Sosyal Medya Puanı : Facebook Paylaşımları ; Facebook paylaşımları- yapı olarak backlinke benzerler- Facebook beğenilerinden daha etkilidirler.

Facebook Beğenilerinin Sayısı / Sosyal Medya Puanı : Facebook Beğenilerinin Sayısı ; Google, Facebok hesaplarının çoğunu göremiyor olsa da, bir sayfanın aldığı Facebook beğenilerinin sayısını zayıf da olsa bir yükselme sinyali olarak değerlendirmekte.

Twitter Kullanıcı Hesaplarının Otoritesi / Sosyal Medya Puanı : Twitter Kullanıcı Hesaplarının Otoritesi ; Çok fazla takipçisi olan eski ve otorite Twitter hesaplarından gelen Tweetler (Justin Bieber gibi), yeni ve etisi düşük hesaplardan gelen Tweetlere kıyasla daha etkili olmaktalar.

Tweet’lerin Sayısı / Sosyal Medya Puanı : Tweet’lerin Sayısı ; Sayfada bulunan linkler gibi tweetler de sayfanın Google sıralamasını etkileyebilir.

Markalar için Tek Site Sonuçları / Algoritma Puanı : Markalar için Tek Site Sonuçları ; Domain ya da marka’ya yönelik anahtar kelimeler aynı site için pek çok sonuç getirebilir.

Paskalya Yumurtası Sonuçları / Algoritma Puanı : Paskalya Yumurtası Sonuçları ; Örneğin “Atari Breakout” olarak gogle görsellerde arama yaparsanız arama sonucu olarak bir bilgisayar oyunuyla (!) karşılaşacaksınız.

Görsel Sonuçları / Algoritma Puanı : Görsel Sonuçları ; Google görsel sonuçlardaki organik sıralamamızı, genellikle Google Görsel Aramaları içinde kullanır.

Alışveriş Sonuçları / Algoritma Puanı : Alışveriş Sonuçları ; Google bazen Google Alışveriş sonuçlarını organik arama sonuçlarında gösterir.

Büyük Markaların Tercih Edilmesi / Algoritma Puanı : Büyük Markaların Tercih Edilmesi ; Vince Güncellemesinden sonra Google, çok dolanmadan gelinen araştırmalarda büyük markalara avantaj sağlamaya başladı.

Google Haber Kutusu / Algoritma Puanı : Google Haber Kutusu ; Bazı anahtar kelimleler Google Haber kutusunu tetikler.

LokalAramalar / Algoritma Puanı : LokalAramalar ; Google genellikle Google+Lokal sonuçlarını “normal” organik arama motoru sonuçlarının üzerinde gösterir.

Ticaretle İlgili Aramalar / Algoritma Puanı : Ticaretle İlgili Aramalar ; Google bazen uçuşla ilgili aramalarda yaptığı gibi alışverişle ilgili anahtar kelime aramalarında farklı sonuçlar gösterebilir.

Domain Çeşitliliği / Algoritma Puanı : Domain Çeşitliliği ; Sözde “Bigfoot Güncellemesinden” sonra her bir SERP (Search Engine Results Position-arama motoru sonuç pozisyonu) sayfasına daha fazla domain eklendiği söylentisi yayılmıştır.

DMCA Şikâyetleri / Algoritma Puanı : DMCA Şikâyetleri ; Google DMCA şikâyetleri (içerik koruma şikâyetleri) olan firmaların sıralamasını düşürür.

Google+ Çevreleri / Algoritma Puanı : Google+ Çevreleri ; Google kendi Google Plus Çevrenize eklediğiniz siteleri ve yazarları size daha üst sıralarda gösterecektir.

Güvenli Arama / Algoritma Puanı : Güvenli Arama ; Küfürlü kelime ya da yetişkin içerikli arama sonuçları, Güvenli Arama opsiyonu tercih edilmişse görüntülenmeyecektir.

Coğrafi Hedefleme / Algoritma Puanı : Coğrafi Hedefleme ; Google yerel bir server IP’si olan ve ülke uzantısı bulunan sitelere öncelik tanır.

Kullanıcı Arama Geçmişi / Algoritma Puanı : Kullanıcı Arama Geçmişi ; Zincir arama daha sonraki aramalarda çıkacak sonuçları etkiler. Örneğin önce “değerlendirme”kelimesini, arkasından da“tost makinesi”ni aratırsanız Google tost makineleri ile ilgili değerlendirmeler içeren aramaları sizin için daha uygun olarak değerlendirir.

Kullanıcı Tarama Geçmişi / Algoritma Puanı : Kullanıcı Tarama Geçmişi ; Google hesabınız açıkken sıklıkla ziyaret ettiğiniz siteler sizin arama sonuçlarınızda üst sıralarda çıkarlar.

Şüphe Çeşitliliği Hakeder / Algoritma Puanı : Şüphe Çeşitliliği Hakeder ; Google anlamı tam olarak belli olmayan anahtar kelimeler için (Ted, WWF, ya da ruby gibi) bir SERP’e (Search Engine Results Position-arama motoru sonuç pozisyonu) çeşitliliklere gidebilir.

Şüphe Duyulan Durumlarda Tazelik İyidir / Algoritma Puanı : Şüphe Duyulan Durumlarda Tazelik İyidir ; Google bazı aramalarda daha yeni sayfalara öncelik verir.

Kullanıcıların Sayfada Geçirdikleri Süre / Ziyaretçi Puanı : Kullanıcıların Sayfada Geçirdikleri Süre ; Google, “ziyaretçilerin bir Google aramasıyla geldikten sonra sitenizde geçirdiği süre”ye çok önem vermektedir: Bu konudan bazen “uzun tıklamalar vs. kısa tıklamalar” olarak da bahsedilir. Ziyaretçilerinizin sitenizde bol vakit geçirmeleri bir kalite sinyali olarak değerlendirilebilir.

İçeriklerin sayısı / Ziyaretçi Puanı : İçeriklerin sayısı ; Pek çok içerik bulunan sayfalar kullanıcı etkileşimliliği ve kalite göstergesi sinyali olarak değerlendirilebilir.

Google Araç Çubuğu Menüsü / Ziyaretçi Puanı : Google Araç Çubuğu Menüsü ; Search Engine Watch’tan Dany Goodwin, Google’ın araç çubuğu menüsünü sıralama sinyali olarak kullandığını belirtmiştir.

Chrome’a Kaydının Yapılması / Ziyaretçi Puanı : Chrome’a Kaydının Yapılması ; Google’ın Chrome tarayıcı kullanım datalarını topladığını biliyoruz. Chrome’da kaydı yapılmış bir sayfa yükseliş sağlayabilir.

Bloke Edilmiş Siteler / Ziyaretçi Puanı : Bloke Edilmiş Siteler ; Google bu özelliğe Chrome’da yer vermedi. Fakat Panda bu özelliği bir kalite sinyali olarak değerlendirmektedir.

Tekrar Trafiği / Ziyaretçi Puanı : Tekrar Trafiği ; Kullanıcıların ziyaret ettikleri bir site ya da sayfaya tekrar dönüp dönmediklerine de bakabilmektedirler. Tekrar gelen ziyaretçileri olan siteler Google sıralamasında yükselebilirler.

Direkt Trafik / Ziyaretçi Puanı : Direkt Trafik ; Google’ın insanların bir siteyi ziyaret edip etmediklerini (ediyorlarsa ne sıklıkta) tespit etmek için Google Chrome’un verilerini kullandıkları onaylanmış bir bilgidir. Direkt trafiği yoğun olan siteler, çok az trafiği olan sitelere göre daha kalitelidirler.

Siteye Hemen Girip Çıkma / Backlink Puanı : Zıplama (Siteye Hemen Girip Çıkma) Oranı ; Tüm SEO uzmanları zıplama oranlarının önemli olduğu konusunda hemfikir olmamakla birlikte, Google’ın kullanıcılarını kalite kontrolörü olarak kullandığı bir yol da olabilir. (insanların hemen girip çıktığı siteler genellikle çok iyi siteler değildir)

Anahtar Kelime Tıklanma Oranı / Ziyaretçi Puanı : Tüm Anahtar Kelimeler İçin Organik Tıklanma Oranı ; Bir sayfanın ya da sitenin tüm anahtar kelimeler için organik tıklanma oranı (CTR) insan-odaklı, kullanıcı etkileşimli bir site olduğu sinyali verebilir.

Anahtar Kelimeli Ziyaret / Ziyaretçi Puanı : Bir Anahtar Kelime Vasıtasıyla Alınan Organik Tık Oranı ; Daha çok tıklanma oranı olan sayfalar, sözkonusu anahtar kelimede belirgin bir SERP (belli anahtar kelimelerle arama motorunda alınan pozisyon) yükseliş sağlarlar.

Sitenin tüm sayfalarında görünen Linkler / Backlink Puanı : Sitewide (Sitenin tüm sayfalarında görünen) Linkler ; Matt Cutts sitewide linklerin tek bir linkmiş gibi “sıkıştırıldığını” kabul etti.

Link Alınan İçeriğin Kalitesi / Backlink Puanı : Link Alınan İçeriğin Kalitesi ; Zayıf ya da kısa içerikli linkler, iyi yazılmış, multimedya ile zenginleştirilmiş içeriğe sahip linklere kıyasla daha az değer katacaktır.

Link Alınan İçeriğin Toplam Kelime Sayısı / Backlink Puanı : Link Alınan İçeriğin Toplam Kelime Sayısı ; 1000 kelimeli bir gönderiden alınan link, içinde 25 kelimelik bir yazı içeren bir linkten daha değerlidir.

Forum Profili Linkleri / Backlink Puanı : Forum Profili Linkleri ; Endütriyel seviyede spam yapılmasından dolayı, Google forum profillerinden gelen linklerin değerini büyük ölçüde düşürebilir.

Dış Linklerin Sayısı / Backlink Puanı : Sayfadaki Dışarı Giden Linklerin Sayısı ; PageRank . Yüzlerce dışarı giden linke sahip bir sayfada yer alan bir link, birkaç dış linki olan bir sayfaya göre daha az PageRank sağlar.

Yahoo Kayıt / Backlink Puanı : Yahoo! Dizinine Kayıtlı Olma ; Uzun zamandır siteleri katalogladığını düşündüğümüzde Yahoo! dizinide algoritmada özel bir yere sahip olabilir.

DMOZ Kayıt / Backlink Puanı : DMOZ’a (Açık Dizin Projesi) Kayıtlı Olmak ; Pek çok kişiye göre Google DMOZ kayıtlı siteler Google’ın gözünde az da olsa ekstra güven kazanmakta:

Schema.org / Backlink Puanı : Schema.org Mikroformatları ; Mikroformatları destekleyen sayfalar, desteklemeyenlere göre üst sıralarda konumlanabilir. Bu direkt bir yükselme şeklinde de olabilir ya da mikroformatlı sitelerin daha yüksek SERP CTR (arama motoru sonuç pozisyonu-SERP tıklama oranı-CTR)olmasından dolayı da gerçekleşebilir.

301 Linkleri / Backlink Puanı : 301’den Gelen Linkler ; L301 yönlendirmelerinden gelen linkler, direkt linklerle kıyaslandığında biraz daha etkilerini kaybedebilirler. Bununla birlikte Matt Cutts’a göre 301’den yönlendirilen bir linkin, direkt linkten pek farkı yoktur.

İçerik Linkleri / Backlink Puanı : Kullanıcı Tarafından Oluşturulmuş İçerik Linkleri ; Google kullanıcı tarafından oluşturulmuş linkleri (UGC) site sahibinin linklerinden ayırt edebilmektedir. Örneğin, WordPress.com’da yer alan bir haber linkinin değerinin, sayfadaki bir kullanıcı yorumundan farklı olduğunu bilmekteler.

Karşılıklı Linkler / Backlink Puanı : Karşılıklı Linkler ; Google’ın Link Şeması sayfasında “Aşırı ölçüde link değiş-tokuşundan” kaçınılması gerektiğini belirtilmektedir.

Doğal Link Profili / Backlink Puanı : Doğal Link Profili ; “Doğal” link profiline sahip bir site daha yukarıda sıralanacak ve güncellemeler karşısında daha istikrarlı duruş sergileyecektir.

Gerçek Sitelerden Gelen Linkler Splogs / Backlink Puanı : Gerçek Sitelerden Gelen Linkler Splogs ; Blog networklarının bu kadar çok yayılmasına bağlı olarak Google “gerçek sitelerden” gelen linklere, sahte bloglara kıyasla daha fazla ağırlık vermektedir. Google Bu ikisini ayırt edebilmek için marka ve kullanıcı etkileşimli sinyalleri kullanmaktadır.

Backlinkin Yaşı / Backlink Puanı : Backlinkin Yaşı ; Bir Google patentine göre eski linklerin, yeni tarihli linklere göre daha fazla sıralama gücü vardır.

Co-Occurences (Görüntülenmeler arasındaki bağ) / Backlink Puanı : Co-Occurences (Görüntülenmeler arasındaki bağ) ; Baclinklerinizin etrafında görünen kelimeler Google’ın sayfanın konusunu saptamasına yardımcı olur.

Wikipedia Sayfalarından alınan Linkler / Backlink Puanı : Wikipedia Sayfalarından alınan Linkler ; Linkler nofollow (görünmeyen) olsa bile pek çok kişi, Wikipedia’dan link almanın az da olsa arama motorlarının gözünde güven ve otoriteyi artırıcı etkisi olduğunu düşünmekteler.

Otorite Sitelerden Alınan Linkler / Backlink Puanı : Otorite Sitelerden Alınan Linkler ; “Otorite Site” olarak değerlendirilen bir siteden alınan link, küçük ölçekli bir siteden daha çok fayda sağlayacaktır.

Merkezi Bağlantılı (Hub) Sayfalardan Alınan Linkler / Backlink Puanı : Merkezi Bağlantılı (Hub) Sayfalardan Alınan Linkler ; Aaron Wall’a göre bazı konularda en üst kaynak(ya da hub-merkezi bağlantılı) olarak değerlendirilen sayfalardan link alınması özel olarak değerlendirilir.

Negatif Link Hızı / Backlink Puanı : Negatif Link Hızı ; Negatif link hızı popülerliği düşüren bir sinyal olduğu için genellikle sıralamadaki yeri düşürebilir.

Pozitif Link Hızı / Backlink Puanı : Pozitif Link Hızı ; Pozitif link hızı olan bir site genelikle SERP’te (arama motoru sonuç pozisyonu) yükselme alır.

Anahtar Kelimenin Başlıkta Yer Alması / Backlink Puanı : Anahtar Kelimenin Başlıkta Yer Alması ; Google sayfanızın anahtar kelimesini içeren sayfalardan link almanıza daha sıcak bakar.

Link’in İçerdiği Metnin Anafikri / Backlink Puanı : Link’in İçerdiği Metnin Anafikri ; Google muhtemelen sitenize yönlenen linkin bir tavsiye, ya da olumsuz bir eleştiri olup olmadığını anlayabilmektedir. Olumlu düşünceler içeren siteler daha ağır basacaktır.

Sayfa Seviye Bağlantısı / Backlink Puanı : Sayfa Seviye Bağlantısı ; Hilltop Algoritması’na göre sayfanın içeriğiyle son derece bağlantılı bir sayfadan alınan link, ilgisiz bir sayfadan alınan linke göre daha güçlü olacaktır.

Link Alınan Domainin İlgililiği / Backlink Puanı : Link Alınan Domainin İlgililiği ; Benzer bir siteden alınan link, tamamıyla ilgisiz bir siteden alınan bir linkten kesinlikle daha kuvvetli olacaktır. Bu yüzden effective SEO strategy (etkili SEO stratejileri) günümüzde ilgili link almak üzerine yoğunlaşmışlardır.

Linkin Sayfadaki Yeri / Backlink Puanı : Linkin Sayfadaki Yeri ; Linkin sayfanın neresinde olduğu önemlidir. Genelikle sayfa içeriğine eklenmiş linkler sayfanın alt ya da yan tarafına eklenmiş linklerden daha güçlüdür.

Linkin Metin İçindeki Yeri / Backlink Puanı : Linkin Metin İçindeki Yeri ; Bir içeriğin baş kısmında yer alan linkler, içeriğin son kısmında olan linklere göre az da olsa avantaj sağlayabilirler.

Ülke TLD’si İçeren Domain(Top Level Domain-uzantı) / Backlink Puanı : Ülke TLD’si İçeren Domain(Top Level Domain-uzantı) ; Ülkelerin uzantılarına sahip üst seviyedeki belli başlı sitelerden link almak (com.tr .de, .cn, .co.uk gibi) o ülkede sıralamada yükselmenizi sağlayabilir.

Link Başlık Niteliği / Backlink Puanı : Link Başlık Niteliği ; Link başlığı, (Bir linkin üzerine geldiğinizde görünen metin) zayıf da olsa bir ilgililik sinyali olarak kullanılır.

İç Linkin Ana Metni / Backlink Puanı : İç Linkin Ana Metni ; Her ne kadar backlinkin ana metninden daha farklı bir ağırlıkta olsa da, iç linkin ana metni de bir başka ilgililik sinyalidir.

Baclink Ana (Anchor) Metni / Backlink Puanı : Baclink Ana (Anchor) Metni ; Google’ın orijinal algoritmasının şu tanımında belirtildiği gibi “Ana metinler, genellikle web sayfaları hakkında web sayfalarının kendisinde bulunandan daha özenli bilgilere sağlarlar.” Belli ki, şu an eskiye kıyasla daha az önemli bir konumdadır (bir webspam sinyali gibi bile algılanabilir). Ama yinede küçük dozlarda da olsa güçlü ilgililik sinyali yollamaya devam etmektedir.

Sayfaya Aşırı 301 Yönlendirmesi / Backlink Puanı : Sayfaya Aşırı 301 Yönlendirmesi ; 301 yönlendirmelerinden gelen linkler Webmaster Yardım Videosu’na göre PR’ı biraz düşürür.

İçeriksel Linkler / Backlink Puanı : İçeriksel Linkler ; Bir sayfanın içeriğine ilştirilmiş linkler, boş bir sayfada ya da sayfanın herhangi bir kısmında yer alan linklere göre daha güçlü olarak nitelendirilir. Bu tür içeriksel linklere iyi bir örnek olarak guestographicten gelen backlinklergösterilebilir.

Sponsorlu Lnkler / Backlink Puanı : “Sponsorlu Lnkler” Ya da Linkin Yanında Yer Alan Diğer Sıfatlar ; Ya da Linkin Yanında Yer Alan Diğer Sıfatlar: “Sponsorlu”, link ortağı” ve “sponsorlu link” gibi kelimer linkin değerini düşürür.

Link Tiplerinin Çeşitliliği / Backlink Puanı : Link Tiplerinin Çeşitliliği ; Linklerinizin çok büyük oranda tek bir kaynak çeşidinden gelmesi (örneğin forum profilleri, blog yorumları) webspam işareti olarak değerlendirilebilir. Bunun yanında çeşitli kaynaklardan gelen linkler doğal bir link profilinin göstergesidir.

Takip edilmeyen Linkler / Backlink Puanı : Takip edilmeyen Linkler ; SEO’nun en tartışmalı konularından birisidir. Bu konuda Google’ın resmi yaklaşımı şudur: “Genellikle onları takip etmeyiz” Bu demektir ki en azından bazı durumlarda takip ediyorlar... Takip edilmeyen linklerin belli bir yüzde de olması, doğal ve doğal olmayan link profillerinin saptanabilmesi için bir gösterge olabilir.

Sayfanın Yer Aldığı Anasayfa Domainine Verilen Linkler / Backlink Puanı : Sayfanın Yer Aldığı Anasayfa Domainine Verilen Linkler ; Atıfta bulunulan bir sitenin anasayfasına link vermek, bir sitenin ve dolayısıyla linkin ağırlığını değerlendirmede önemli bir rol oynayabilir.

Kullanıcı Yorumları / Backlink Puanı : Kullanıcı Yorumları ; Kullanıcı yorumları beyaz şapka SEO kampanyalarının (white hat SEO campaign) bir konusu olsa da, aynı sayfada yer alan bir link kadar değerli olmayabilir.

Kötü Çevrelerden Alınan Linkler / Backlink Puanı : Kötü Çevrelerden Alınan Linkler ; “Kötü çevrelerden” alınan linkler sitenize zarar verebilir.

Link Alınan Sayfanı Sosyal Paylaşım Oranı / Backlink Puanı : Link Alınan Sayfanı Sosyal Paylaşım Oranı ; Sayfalarının sosyal paylaşım sayıları linkin değerine etki edebilir.

Rakiplerden Alınan Linkler / Backlink Puanı : Rakiplerden Alınan Linkler ; Arama motorunda aynı anahtar kelime sıralamasında konumlanmış başka sayfalardan link almak, o anahtar kelimede sayfanın pozisyon alması için daha önemli olabilir.

Link Alınan Domainin Güvenilirliği (authority) / Backlink Puanı : Link Alınan Domainin Güvenilirliği (authority) ; Bir linkin önemini tayin ederken link alınan sitenin güvenilirliği bağımsız bir rol oynayabilir. (örneğin anasyfası PR’ı 3 olan bir sitenin PR’ı 2 olan bir sayfasından alınan link, PR’si 8 olan Yale.edu sitesindeki PR’ı 2 olan bir sayfadan alınan link kadar değerli olmayabilir.

Link Alınan Sayfanın PR’ı(PageRank) / Sayfa Puanı : Link Alınan Sayfanın PR’ı(PageRank) ; Link alınan sayfanın PageRank’i önemli bir sıralama kriteridir.

edu ya da .gov Uzantılı Sitelerden Alınan Linkler / Backlink Puanı : edu ya da .gov Uzantılı Sitelerden Alınan Linkler ; Matt Cutts’a göre TLD bir sitenin önemini belirleyen bir kriter değildir. Ama yine de SEO uzmanının .gov ve .edu uzantılarının algoritmada özel bir yeri olduğunu unutmaması lazım.

Alt Etiket (Görsel Linkler için) / Backlink Puanı : Alt Etiket (Görsel Linkler için) ; Alt metin, ana metinin görsel bir versiyonudur.

Link Alınan Sayfaların Sayısı / Backlink Puanı : Link Alınan Sayfaların Sayısı ; Link alınan sayfaların sayısı, bazıları aynı domain adresinden geliyor bile olsa- bir sıralama kriteridir.

Farklı C-Sınıf IP’lerden Alınan Linklerin Sayısı / Backlink Puanı : Farklı C-Sınıf IP’lerden Alınan Linklerin Sayısı ; Farklı c sınıfı IP’lerden alınan linkler sayesinde link alabileceğiniz daha geniş bir site havuzuna sahip olabilirsiniz.

Link Alınan Kaynak Domainlerin Sayısı / Backlink Puanı : Link Alınan Kaynak Domainlerin Sayısı ; SEOMoz’un aşağıdaki grafiğinde görüldü üzere link alınan domainlerin sayısı, Google algoritmasındaki en önemli sıralama kriterlerinden biridir. (alt-yatay- eksen SERP sıralamasını gösterir)

Link Alınan Domainin Yaşı / Backlink Puanı : Link Alınan Domainin Yaşı ; Eski domainlerden alınan baclinkler yeni domainlere oranla daha güçlü olabilir.

Kullanıcı Görüşleri / Site İtibarı / Site Puanı : Kullanıcı Görüşleri / Site İtibarı ; Bir sitenin Yelp.com ve RipOffReport.com gibi değerlendirme sitelerinde yer alması algoritmada çok önemli yer teşgil eder. Google bu konuyla ilgili olarak bir gözlük sitesinin müşterilerinden üçkâğıtçılıkla backlink almaya çalışırken yakalanmasından sonra kullanıcı eleştirileri ile ilgili yaklaşımlarını içeren nadir görülen bir yıldırım taslak (a rarely candid outline) yayınladı.

Google Analytics’in ve Google Webmaster Tools’un kullanımı / Site Puanı : Google Analytics’in ve Google Webmaster Tools’un kullanımı ; Bazılarına göre bu iki programın sitenizde yüklü olması sayfanızın sıralamasını yükseltebilir. Google’a kullanabileceği daha çok data vermek de sıranıza direkt olarak etki edebilir. (örneğin daha hassas zıplama oranı bounce rate , backlinklerinizden ziyaret trafiği alıp almadığınız gibi konular)

Sitenin Kullanılabilirliği / Site Puanı : Sitenin Kullanılabilirliği ; Kullanması ya da yön bulması zor bir site yapısı, sitede geçirilen zamanı, girilen sayfa sayısını ve zıplama oranını düşürerek sıralamaya zarar verebilir. büyük hacimde kullanıcı datasından süzülerek ulaşılan bağımsız bir sıralama kriteri olabilir.

YouTube Video Kullanımı / Site Puanı : YouTube Video Kullanımı ; Hiç şüphesiz YouTube videoları SERP’lerde (belli anahtar kelimelerle arama motorunda web sitesinin konumu) öncelikli olarak muamele görür (belki de Google’ın kendine ait olduğu içindir). Aslında Search Engine Land (Arama Motoru Ülkesi) Google Panda’dan sonra Youtube.com’un trafiğinin arttığını saptadı.

Mobil Optimizasyon / Site Puanı : Mobil Optimizasyon ; Google’ın resmi tutumu mobil uyumlu (responsive) bir site yapılması yönündedir. Mobil bir cihazdan yapılan aramalarda responsive (uyumlu) siteler az da olsa ön plana çıkmaktadırlar.

Kırıntı Navigasyonu / Site Puanı : Kırıntı Navigasyonu ; Bu, kullanıcılara sitenin neresinde oldukları konusunda yardımcı olankullanıcı dostu bir site özelliğidir. Hem SearchEngineJournal.com, hem de Ethical SEO Consulting bu dizilimin bir sıralama kriteri olabileceğini iddia etmekteler.

Site İçinde ( On - Site ) Kopya Bilgi / Site Puanı : Site İçinde ( On - Site ) Kopya Bilgi ; Siteniz içinde birbirinin kopyası bilgiler yer alması, sayfanızın görünürlüğünü aşağıya çekebilir.

Hizmet ve Gizlilik Şartları Sayfaları / Site Puanı : Hizmet ve Gizlilik Şartları Sayfaları ; Bu iki sayfa, Google’a sitenin güvenilir bir internet üyesi olup olmadığına karar vermesi konusunda yardımcı olur.

SSL Sertifikası ( E-Ticaret Siteleri ) / Site Puanı : SSL Sertifikası ( E-Ticaret Siteleri ) ; Google, SSL sertifikalarını indekslediklerini kabul etti. Bunun sebebi, SSL sertifikasına sahip e-ticaret sitelerini sıralamada daha yukarıda konumlandırmayı tercih etmesidir.

Serverın Konumu / Site Puanı : Serverın Konumu ; Serverınızın nerede olduğu, farklı coğrafi bölgelerde sitenizin sıralamasına etki edebilir. Özellikle coğrafi olarak spesifik yapılan aramalarda serverın nerede olduğu konusu çok önem arz eder.

Site Hizmet Zamanı / Site Puanı : Site Hizmet Zamanı ; Bakım ya da server problemlerinden kaynaklı olarak sitenizin uzun süreler hizmet dışı kalması sıralamadaki yerinize zarar verebilir.

Site Haritasının Olması / Site Puanı : Site Haritasının Olması ; Site haritası arama motorlarının sayfanızı daha kolay ve mükemmel biçimde indekslemesine yardımcı olur ve görünürlüğünü artırır.

Sayfa Sayısı / Site Puanı : Sayfa Sayısı ; Bir sitedeki sayfa sayısı zayıf da olsa o sitenin güvenilirliği (Authority) konusunda bir sinyal verir. En azından büyük bir siteyi zayıf sitelerden ayırmaya yarar.

Site Güncellemeleri / Site Puanı : Site Güncellemeleri ; Bir sitenin ne sıklıkla güncellendiği ve yeni içeriğin özellikle ne zaman siteye eklendiği sitenin tamamını etkileyen bir tazelik kriteridir.

Site Yapılandırması / Site Puanı : Site Yapılandırması ; İyi bir araya getirilmiş site yapısı ( özellikle silo şeklinde yapı ) Google’ın içeriğinizi konusuna göre düzenleyebilmesine yardımcı olur.

Domain Güvenirliği / Güven Oranı / Site Puanı : Domain Güvenirliği / Güven Oranı ; Site güvenilirliği (sitenize yüksek-güvenilirliği olan sitelerden kaç adet link geldiğiyle ölçülür) çok çok önemli bir sıralama kriteridir. TrustRank (Güven Sıralaması) ile ilgili olarak buradan daha fazla bilgi alabilirsiniz.

yeterli iletişim bilgisi / Site Puanı : Bizimle Temasa Geçin Sayfası ; Daha önce belirttiğimiz Gogle Quality Document’da “yeterli iletişim bilgisi” içeren siteleri tercih ettikleri bildiriliyor. İletişim bilgileriniz whois (kimdir) bilgilerinizle aynı olmasının daha da olumlu etki yarattığı tahmin ediliyor.

İçeriğiniz Değerli ve Özgün bir Muhteviyat Sağlar / Site Puanı : İçeriğiniz Değerli ve Özgün bir Muhteviyat Sağlar ; Google masaya yeni ya da faydalı bir şey koymayan sitelerin, özellikle de zayıf katılımlı siteleri takip ettiklerini söylüyor.

Yararlı İçerik / Sayfa Puanı : Web sitesinde ve Sayfada Yararlı İçerik ; Baclinko okurlarından Jared Carrizales’in dikkat çektiği üzere Google “kaliteli” ve “faydalı içerik arasındaki farkı ayırt edebilmekte.

Park Edilmiş ( Beklemedeki ) Domainler / Sayfa Puanı : Park Edilmiş ( Beklemedeki ) Domainler ; Aralık 2011’deki bir Google güncellemesiyle park edilmiş (beklemedeki) domainlerin aramada görünebilirliği düşürüldü.

Kullanıcı Dostu Düzen / Sayfa Puanı : Kullanıcı Dostu Düzen ; En yüksek kalitedeki sayfaların sayfa düzenleri, Ana İçeriğin anında görünür hale gelmesini sağlar

Sayfanın Yaşı / Sayfa Puanı : Sayfanın Yaşı ; Her ne kadar Google taze içeriği tercih ediyor olsa da, düzenli olarak güncellenen eski bir sayfa, yeni bir sayfadan daha iyi bir performans gösterebilir.

Farklı Anahtar Kelimelerdeki Sıralamaların Sayısı / Sayfa Puanı : Farklı Anahtar Kelimelerdeki Sıralamaların Sayısı ; Sayfanın pek çok farklı anahtar kelime de üst sıralarda olması Google için bir kalite göstergesidir.

Gereğinden Fazla Dış Link / Sayfa Puanı : Gereğinden Fazla Dış Link ; Bazı sayfalarda haddinden fazla link mevcut. Bu durum sayfanın ne olduğunu anlaşılmaz kılmakta ve Ana İçerik’ten uzaklaştırmakta

Sayfanın Site Haritasındaki Önceliği / Sayfa Puanı : Sayfanın Site Haritasındaki Önceliği ; Bir sayfaya sitemap.xml dosyasında verilen öncelik sırası, sıralamayı etkileyebilir.

Madde ve Sıra Numarası Listesi / Sayfa Puanı : Madde ve Sıra Numarası Listesi ; Madde madde ya da sıra numarası ile listelenmiş içerik okuyucularınız için kolaylık sağlayacaktır. Google maddelenmiş ve numaralanmış içerikleri daha çok tercih edebilir.

Referanslar ve Kaynaklar / Sayfa Puanı : Referanslar ve Kaynaklar ; Araştırma ödevleri ve tezlerde olduğu gibi alıntı yapılan referans ve kaynakların belirtilmesi bir kalite göstergesidir. The Google Quality Guideline’da der ki, araştırmacıların bazı sayfalara bakarken kaynak konusunda gözlerini dört açmaları gerekir: “Bu konu uzmanlığın ve/veya otorite olmanın önemli olduğu bir konudur.

URL Dizini / Sayfa Puanı : URL Dizini ; URL dizinindeki kategoriler Google tarafından okunmakta ve bu sayfanın konusu hakkında içerikle ilgili bir sinyal sağlanabilmektedir:

URL’deki Anahtar Kelime / Sayfa Puanı : URL’deki Anahtar Kelime ; Bir başka önemli ilgililik sinyali.

Yazılı Basın Etiketleri / Sayfa Puanı : Yazılı Basın Etiketleri ; Etiketler WordPress’e özgü bir ilgililik sinyalidir

Sayfa Kategorisi / Sayfa Puanı : Sayfa Kategorisi ; Sayfanın yer aldığı kategori bir ilgililik sinyalidir. Çok ilgili bir kategorinin bir parçası olan bir sayfa, ilgisiz ya da az ilgili bir kategorinin altında yer alan bir sayfaya göre daha fazla yükselecektir.

İnsan Editörler / Sayfa Puanı : İnsan Editörler ; Asla onaylanmamış olsa da, Google’ın SERP’leri etkilemek için insan editörlere izin veren bir sistem için harekete geçtiği görülüyor.

URL Yolu / Sayfa Puanı : URL Yolu ; Ana sayfaya daha yakın bir sayfa hafif bir otorite desteği alabilir.

URL Uzunluğu / Sayfa Puanı : URL Uzunluğu ; Search Engine Journal aşırı derecede uzun URL’lerin arama görünürlüğüne zarar verebileceğini belirtmektedir.

Sayfa’nın Page Rank’i / Sayfa Puanı : Sayfa’nın Page Rank’i ; Tam anlamıyla birebir ilişkili değildir. Ama yine de genellikle daha yüksek PR sayfalar düşük PR sayfalara göre yükselme eğilimi sergilemektedirler.

Sayfa Sahibi’nin ( Host ) Domain Otoritesi / Sayfa Puanı : Sayfa Sahibi’nin ( Host ) Domain Otoritesi ; Her şey eşit olduğunda otorite bir domainde yer alan bir sayfa, düşük otoriteli bir domaindeki bir sayfadan daha yukarıda yer alacaktır.

HTML hataları / WC3 doğrulaması ( validation ) / Sayfa Puanı : HTML hataları / WC3 doğrulaması ( validation ) ; Pek çok HTML hatası ya da şişirme kodlama düşük kaliteli bir sitenin işareti olabilir. Bunun yanında pek çok SEO uzmanı WC3 doğrulamasının bir zayıf kalite sinyali olduğunu düşünmektedirler.

İlintili (affiliate) Linkler / Sayfa Puanı : İlintili (affiliate) Linkler ; İlintili linkler sıralamanıza muhtemelen zarar vermeyecektir. Ama haddinden fazla varsa, Google algoritması sizin “zayıf bir ilintili site” olmadığınızdan emin olabilmek için diğer kalite kriterleri konusunda daha titiz davranacaktır.

Okuma Derecesi / Sayfa Puanı : web sayfanızın Okuma Derecesi ; Hiç şüphesiz Google web sayfalarının okuma derecelerini göz önünde bulundurur. Fakat bu bilgiyi hangi konuda kullandıkları tartışma konusudur. Bazıları temel okuma seviyesinin daha fazla kitleye ulaşacağı için sayfanızın sıralamasına yardımcı olacağını söylerler. Bununla birlikte Linchpin SEO, okuma seviyesinin kaliteli siteleri, içerik imal eden sitelerden ayırma konusunda bir kriter olduğunu ortaya çıkardı.

Kırık Linkler / Sayfa Puanı : Web sitenizde bulunan Kırık Linkler ; Bir sayfada haddinden fazla kırık link bulunması boşlanmış, ya da terk edilmiş bir site işareti olarak algılanır. Google Değerlendirme Rehberi’ne göre (The Google Rater Guidelines Document) anasayfanın kalitesi değerlendirilirken kırık linkler de göz önünde bulundurulur.

Sayfaya Yönlendirilen İç Linklerin Kalitesi / Sayfa Puanı : Sayfaya Yönlendirilen İç Linklerin Kalitesi ; Domaindeki güvenilir (otorite) sayfalardan gelen iç linkler, düşük PR’ a (PageRank) sahip sayfalardan gelen linklere göre daha etkilidir.

Sayfaya Yönlendirilen İç Linklerin Sayısı / Sayfa Puanı : Sayfaya Yönlendirilen İç Linklerin Sayısı ; Bir sayfadaki iç linklerin sayısının, sitedeki diğer sayfalara verilen linklerle kıyaslanması sonucu sayfanın önem derecesine ulaşılabilir.

Multimedya İçerik / Sayfa Puanı : Sayfaya Multimedya İçerik Ekleme ; Resimler, videolar ve diğer multimedya ögeleri kaliteli içerik sinyali olarak görülebilir.

Giden Linklerin Sayısı ( OBL ) / Sayfa Puanı : Giden Linklerin Sayısı ( OBL ) Dışarıya Link Vermek ; Çok aşırı sayıda OBL,( link vermek ) Page Rank’i aşağıya çekebilir. Bu da arama görünürlüğüne zarar verebilir.

Yardımcı-Alıntılar / Sayfa Puanı : Yardımcı Olabilecek Destekleyici İçerik ; Google Değerlendirme Rehberi’ne göre, yardımcı olabilecek destekleyici içerik, bir sayfanın kaliteli olduğunun göstergesidir (bunun yanında Google sıralamasında da aynı şekilde değerlendirilir). Örnek olarak kur dönüştürücüler, faiz hesaplayıcılar ve interaktif çözümler verilebilir.

Sayfadaki içerik orijinal midir? / Sayfa Puanı : Toptan İçerik : Sayfadaki içerik orijinal midir? ; Sayfadaki içerik orijinal midir ? Eğer içerik indekslenmiş bir başka sayfadan kopyalanmış ise orijinali kadar iyi bir sırada olmayacak, ya da onun Destekleyici İndeksin de yer alacaktır.

Gramer ve İmla Kuralları / Sayfa Puanı : Sayfa İçeriğinde Gramer ve İmla Kuralları ; Düzgün gramer ve imla, bir kalite göstergesidir. Bununla birlikte 2011 yılında, bu konunun önemli olup olmadığı konusunda Cutts çelişkili mesajlar verdi.

Verilen Linkin Konusu / Sayfa Puanı : Verilen Linkin Konusu ; SEOMoz ’ a göre, arama motorları, link verdiğiniz sayfanın içeriğini ilgililik sinyali olarak kullanabilir. Örneğin, sizin sayfanız arabalarla ilgili olsun ve bu siteden sinemayla ilgili bir siteye link vermiş olun. Bu durum Google’ sizin sayfanızı bir araba sitesi değil, bir çizgi film olan “Arabalar” (Cars) ile ilgili bir site olarak değerlendirmesine yol açabilir.

Otorite Sitelere Verilen Linkler / Sayfa Puanı : Otorite Sitelere Verilen Linkler ( Giden Bağlantılar ) ; Pek çok SEO uzmanı, otorite sitelere link vermenin Gooogle’ın gözünde güvenilirliği artırdığını düşünmektedir.Link vermenin puan paylaşma anlamına da geldiğini düşünürsek bu konuyu da abartmadan uygulamak gerekir.

Anahtar Kelime Sıralaması / Sayfa Puanı : Anahtar Kelime Sıralaması ; Arama yapan kişinin anahtar kelimesi ile sayfa içeriğinde tam bir eşleşme, anahtar kelimenin yerlerinin farklı sıralandığı kelime dizinlerinden genellikle daha üst sırada yer alacaktır. Örneğin “kedi tıraş etme teknikleri” aramasını ele alalım. “kedi tıraş etme yöntemleri” kelime dizini için optimize edilmiş bir sayfa “tıraş etme kedi yöntemleri” olarak optimize edilen bir siteden daha yukarıda yer alacaktır. Bu, anahtar kelime araştırmasının neden çok çok önemli olduğunu gösteren iyi bir örnektir.

H2 - H3 Etiketlerindeki Anahtar Kelimeler / Sayfa Puanı : H2 - H3 Etiketlerindeki Anahtar Kelimelerin Kullanımı ; Anahtar kelimenizin H2 - H3 formatında alt başlık olarak yer alması bir başka zayıf ilgililik sinyali olarak değerlendirilir.

Anahtar Kelimenin Göze Çarpması / Sayfa Puanı : Anahtar Kelimenin Dikkat Çekmesi - Göze Çarpması ; Anahtar kelimenin sayfa içeriğindeki 100 kelimenin içinde yer alıyor olması, önemli bir ilgililik sinyali olarak görülür.

Tarihi Güncellemeler Sayfasının Güncellenmesi / Sayfa Puanı : Tarihi Güncellemeler Sayfasının Güncellenmesi ; Sayfa güncellemesi ne sıklıkla yapılmakta ? Günlük, haftalık, 5 yılda bir ? Sayfa güncellemelerinin sıklığı da sayfanın taze kalmasında rol oynar.

Sayfa içerik güncellemesi / Sayfa Puanı : Sayfa içerik güncellemelerinin önemi ; Düzenleme ve değişikliklerin düzeyi de sitenin taze kalma kriterlerinden biridir. Tamamen yeni bölümlerin eklenmesi ya da bölümlerin tümüyle kaldırılması, birkaç kelimenin yer değiştirilmesi işlemine nazaran daha anlamlı bir güncelleme olacaktır.

Sayfa güncelleme sıklığı / Sayfa Puanı : Sayfa içerik Güncellemelerinin Yenilenme Sıklığı ; Google Caffeine güncellemesi, yeni güncellenmiş içeriklere özellikle zamana duyarlı aramalarda torpil geçmektedir. Bu kriterin öneminin altını çizmek için, Google belli sayfaların son güncelleme zamanını da göstermektedir.

Görsel Optimizasyonu / Sayfa Puanı : Görsel ( Image ) Optimizasyonu ; Sayfadaki görseller, dosyalarının adlarına, alt metine, başlığa, tanıma ve resim alt yazılarına göre arama motorlarına önemli ilgililik sinyalleri gönderirler

Chrome ile Sayfa Yükleme Hızı / Sayfa Puanı : Chrome ile Sayfa Yükleme Hızı ; Google bir sayfanın yükleme süresini daha iyi anlamak için Chrome kullanan veriye de başvurabilir. Bu şekilde hesabın server hızı, CDN kullanımı ve diğer HTML-ilişkili olmayan site hız sinyallerine ulaşılmış olur.

Rel Kullanımı / Sayfa Puanı : Rel Kullanımı ve Seo ya Etkisi ; Rel=Kurallara Uygun: Doğru kullanıldığı takdirde, bu etiket Google’ın sayfayı kopya içerik olarak değerlendirmesini önleyebilir.

Kopya İçerik / Sayfa Puanı : Sayfada Kopya İçerik Kullanımı ; Aynı sitede birebir aynı içerik (hatta hafifçe değiştirilmiş bile olsa) sitenin arama motoru görünürlüğünü olumsuz biçimde etkiler.

HTML ile Sayfa Yükleme Hızı / Sayfa Puanı : HTML ile Sayfa Yükleme Hızının Etkisi ; Google ’da Bing ’ de sayfa yükleme hızını sıralama kriteri olarak kullanırlar. Arama motoru örümcekleri, sayfanızın kodu ve dosya ebatından yola çıkarak sitenizin hızını oldukça doğru bir şekilde tahmin edebilirler.

Başlık Tanım Etiketinde Anahtar Kelime / Sayfa Puanı : Başlıktaki ve Tanım Etiketlrindeki LSI Anahtar Kelimeler ; Websayfasının içeriğiyle birlikte, sayfanın bilgi etiketinde yer alan LSI anahtar kelimeleri Google’ın eşanlamlı kelimeler arasında ayrım yapabilmesine yardımcı olacaktır.

LSI anahtar kelimeleri / Sayfa Puanı : İçerikteki Gizli Anlamlı İndeksleme Anahtar Kelimeleri (LSI) ; LSI anahtar kelimeleri arama motorlarının birden fazla anlamı olan kelimeleri süzmelerine yardımcı olur . Örnek: Apple hem teknoloji firması olarak hem de meyve olarak kullanılması

Anahtar Kelime Yoğunluğu / Sayfa Puanı : Anahtar Kelimenin Sayfada Çok Kullanımı ; Artık öncesinde olduğu kadar önemli olmasa da, anahtar kelime yoğunluğu halen Google’ın bir websitesinin konusuna karar verirken başvurduğu bir kriterdir. Ama bunu abartmak size zarar da verebilir..

Sayfa içeriğinin uzunluğu / Sayfa Puanı : Sayfa içeriğinin Uzun Detaylı ve Anlaşılabilir Olması ; Sayfa içeriğinin detaylı anlaşılabilir ve uzun olması , üstünkörü yazılmış kısa içeriklerden daha fazla puan kazandırır.

Anahtar Kelime kullanım sıklığı / Sayfa Puanı : Anahtar Kelime Sayfada En Sık Kullanılan Kelime grubu ; Anahtar kelimenin diğer kelimelerden daha fazla yer alıyor olması bir ilgililik sinyali olarak görülür.

H1 Etiketinde Anahtar Kelime / Sayfa Puanı : H1 Etiketinde Görülen Anahtar Kelime ; H1 etiketleri bir tür “ikinci başlık etiketleridir. Bu korelasyon çalışmasının sonuçlarına göre Google’a bunlarda ilgililik sinyali iletmektedirler.

Tanım Etiketinde Anahtar Kelime / Sayfa Puanı : Tanım Etiketinde Yer Alan Anahtar Kelime Kullanımı ; Halen etkisini az da olsa gösteren konulardan biridir.

Anahtar Kelimeli Başlık Etiketi / Sayfa Puanı : Başlık Etiketinde Anahtar Kelime Kullanılması ; Anahtar kelimenin başlık etiketinde ilk sırada yer alması sonda yer almasından daha fazla puan kazandırabilir.

Anahtar Kelimeli Başlık Etiketi / Sayfa Puanı : Başlık Etiketinde Anahtar Kelime Kullanılması ; Sayfa içeriği ve başlık etiketi bir sitenin ve/veya bir sayfanın en önemli bölümleridir. Sayfadaki SEO değerini en çok belirleyen en güçlü sinyali bu bölümler gönderir.

Ülke Uzantısı (TLD) / Domain : Ülke TLD’si İçeren Domain ( Top Level Domain ) ; Com.tr , de , eu , ru gibi ülke içeren domainler. Sözkonusu ülkedeki sıralamada yardımcı olur , ama sitenin dünya çapındaki sıralamasını da kısıtlamış olur. Hedefiniz sadece kendi ülkenizdeki ve sadece o ülke dildeki ziyaretçiler ise TLD domain öneririz. Yani sadece Türkiye ziyaretçisine ve sadece Türkçe hizmet veriyorsanız com.tr sizin için daha avantajlıdır.

Cezalandırılan Domain Sahibi / Domain : Cezalandırılan Domain Sahibi ( who is Cezası ) ; Domain sahibini kara listeye aldığında bu domain sahibine ait diğer domainleri de sıkı denetime alıp aynı hataları veya span işlemleri uygulayıp uygulamadığını kontrol eder.

Domain Sahibinin Gizliliği / Domain : Kamuya açık Olan ya da Olmayan Domain Sahibi ; Domain sahibi bilgilerinin gizli olması konusu bir çok google uzmanı tarafından kötü algılamaya neden olabileceği sonucunu çıkarmıştır.

Tam Eşleşen Domain / Domain : Tam Eşleşen Domain ( Exact Match Domain ) ; Tam Eşleşen Domain ( Exact Match Domain ) çalışmalarınızda size bir çok avantajı birden sağlayabilir. Fakat sadece domain in tam olması yeterli değil elbette. Diğer konulara da dikkat ederseniz avantaj haline getirebilirsiniz.

Domain Geçmişi / Domain : Domain Geçmişinin SEO ya etkisi ; Domain geleceği kadar geçmişi de önemlidir. Sürekli who is bilgisi değişen siteler hem bağlantı kayına uğrayabilir hem de google a site geçmişinin sıfırlanması ile ilgili sinyal verebilir. İkinci el doman alanlar bu duruma mağruz kalabilir.

Anahtar Kelimeli Alt Domain / Domain : Anahtar Kelimenin Subdomain Olarak Kullanılması ; Çok önemli bir anahtar kelime ile çalışıyorsunuz ve ilgili tüm domainler tescil edilmiş. İşte burda devreye subdomain ler giriyor. örneğin ABC . com bir alanadınız var satılık kelimesinde domain bulmanız çok zor. bu durumda satilik(nokta)abc(nokta)com olarak alt domain açabilir hem site çeşitliliğini artıabilir hem bu kelimede puan toplayacak bölümü sitenizden ayırabilirsiniz. Bu şeklide puan sisteminiz de birbirine karışmaz.

Domain Tescil Süresi / Domain : Domain Tescil Süresinin Uzun Olması ; Domain tescil süresinin uzun olması her zaman bir avantajdır. Bu konuyu esnaf - müşteri ilişkisi olarak düşünmek yanlış olmaz sanırım. Uzun süre mütşeriniz olacağı kesin görünüyorsa (yani 5-10 yıl tescil edilip sistmede olacağını beyan etmiş oluyor) ilgiyi hak eder. Daha uzun süre internette bulunacak bir site olmak her yıl tekrar tekrar tescil uzatan site olmaktan iyidir.

Anahtar Kelime ile Başlayan Domain / Domain : Anahtar Kelimenin Domainin İlk Kelimesi Olması ; Anahtar kelime ile başlayan domain bulamayanlar için kelimenin sonuna ek yaparak aldıkları domain çeşitleridir genelde. Doğrudan anahtar kelimeli domain kadar olmasada ikinci önemli durumda puan toplayan bir sistemdi ESKİDEN. Eskiden diyoruz çünki artık kurallar daha fazla olduğu için kural olmaktan çıkıp olursa artı değer kazandıran konular arasına girdi.

Anahtar Kelimeli Domain / Domain : Anahtar Kelimenin Domainde Yer Alması ; Anahtar kelimenin domain de yer alması eskiden çok hızlı etki sebebiydi. Şimdilerde tüm kelimelerin bir sahibi olduğu için google da diğer domain ve site sahiplerine fırsat verme amaçlı olsa gerek artık o kadar çok puan vermiyorlar. Daha fazla kriter getirerek daha düzgün çalışanların da kendini göstermesini sağlıyorlar. Puan toplarken anahtar kelimeli domain illaki biraz daha avantajlıdır. Ama böyle bir domain e sahip olmadığınızda da izlenecek yollar var.

Domain’in Yaşı / Domain : Domain Yaşının SEO için Önemi ; Domain yaşı nın eski eya yeni olması bir kural değildir. 1 yıllık domain de 10 yıllık domain den daha fazla değer kazanabilir ve arama sonuçlarında daha önde çıkabilir. Burdaki ana fikir domain in etki alanındaki web sitesinin ne kadar doğru ve güncel bir sistemle hazırlandığı ve takip edildiğidir. Eski domainler zaman geçtikçe doğru işlemleri düzenli şekilde yapıyorsa artı bir değer kazanabilir. Yeni bir domain de doğru işlemleri düzgün bir periyotta yaparsa eski domaini geçebilir. Kısaca domain eski olması kural değil ek puan kazandıracak bir olaydır.