2022-01-28 00:20:50

4739

Bu sayfaya reklam verebilir veya sitenizde ilgili bağlantının linkini eklebilirsiniz. Sayfanın altında bulunan whatsapp danışma hattından bilgi alabilirsiniz.

Alçı Nedir ? Alçı Çeşitleri ve Özellikleri

Alçı Nedir ?, Alçı çeşitleri nelerdir ?, Alçı Taşı ve alçı yapımı, Çeşitlerine göre alçılar nelerdir ?, Alçı özellikleri ve faydaları hakkında bilgilendirme sayfası

  • Alçı Nedir ? Alçı çeşitleri kullanım alanları hakkında bilgilendirme. makine sıva alçısı , saten alçı, kartonpiyer alçı, derz dolgusu alçısı, alçının faydaları, nem düzenleyici ve yalıtım özelliği

Alçı Nedir ? Alçı Çeşitleri ve Özellikleri Detaylar

Alçı nedir ? Alçı çeşitleri nelerdir ?
Pişirilip toz durumuna getirilmiş alçı taşıdan oluşan alçı, suyla karıştırıldığında hızlı bir biçimde donma özelliğine sahiptir. Kalsiyum sülfat hemihidrat bileşiği alçının temel malzemesidir.
Alçı, alçı taşı denilen kalsiyum sülfat dihidratın bileşiğinin öğütülüp içinde bulunan suyun büyük bir kısmı çıkarılıncaya 190 °C ye kadar ısıtılmasıyla elde edilir. Toz halinde olan alçı su ile birleşip pasta haline getirildiğinde bir kaç dakika içinde sertleşmektedir. Karışımda 100 KG alçı ile 19 kilogram su birleştirilmelidir. Fazla su kullanıldığında alçıda gözenekler oluşurken az su kullanılması durumunda alçı olması gerekenden daha sert olur. Alçıya donyamayı geciktiren maddeler katarak kaba veya ince sıva oluşturulabilir.
İlk defa Paris civarlarında kullanıldığı için Paris sıvası da denilen alçı 18. yüzyılda pişmiş toprak kapların kaplıplarında kullanılmaktaydı.
Günümüzde İnşaat, tıp gibi çeşitli alanlarda sıklıkla kullanılmaktadır. İnşaatlarda binanın dışında veya içinde uygulanabilir. Kullanılan malzemeleye göre işlemler çeşitlilik gösterse de genellikle bina süsleme işlemlerinde ve boyanabilen düzgün yüzeyler elde etmek için kullanılır.

Çeşitlerine göre Alçılar
Sıva Alçısı: İç mekanlarda el ile uygulanan perlitli sıva alçısıdır.
Sıva Alçısı Kullanım alanları: Sıva Alçısı Tuğla, biriket, brüt beton ve çimento bazlı sıva yapılmış yüzeylerde kullanılır.
Makine Sıva Alçısı: Makine sıva alçısı iç mekanlarda makine ile uygulanabilen perlitli sıva alçısıdır.
Makine Sıva Alçısı Kullanım alanları: Makine Sıva Alçısı Tuğla, biriket, brüt beton ve çimento bazlı sıva yapılmış yüzeylerde kullanılır.
Saten Alçı: Saten Alçı iç mekanlarda makine ve el ile uygulanan son kat zemin düzeltme perdah alçısıdır.
Saten Alçı Kullanım alanları: Saten Alçı Alçıpan, çimento veya alçı bazlı sıva uygulanmış yüzeyler, boya duvar kağıdı gibi son kat uygulama yapılacak yüzeylerde kullanılır.
Kartonpiyer Alçı: Kartonpiyer Alçı iç mekan tavan ve sütün dekorasyonlarında kullanılan alçı çeşididir.
Kartonpiyer Alçı Kullanım alanları: Kartonpiyer Alç Kartonpiyer uygulanmasında ve onarılmasında kullanılırken aynı zamanda iç mekan tavan sistemlerinde, sütun üst başlıklarında ve duvar- tavan süslemelerinde kullanılır.
Derz Dolgusu Alçısı: Alçıpanların birleşim yerlerindeki derz boşluklarının doldurulması için derz bandı ile birlikte kullanılır.

Alçının Faydaları : Alçı dökümünden sonra beton gibi boyut değiştirmez bu nedenle çatlak oluşumunu engeller. Tam bitmiş olan alçı bir hazır yapı elemanıdır. Ek emek veya masraf gerektirmez. Alçı malzemesi üretiminde enerji tutumludur ve çevre kirliliği yaratmaz. Alçı malzemesi kolaylıkla işlenebilir. Alçı malzemesinin birim ağırlığı kullanılacak bölgeye göre ayarlanabilir,
Alçı Yangına Dayanıklıdır; İnorganik bir madde olduğu için yanmaz ve yangın durumlarında duvarın diğer tarafına ısıyı azaltarak gönderir.
Alçı Enerji Tasarrufudur; Tuğla ve çimento üretiminde kullanılan enerjinin 5 te biri oranında enerji kullanıldığı için alçı üretimi çok daha tasarrufludur. Ayrıca diğer enerji kaynaklarının kullanımında da önemli miktarda tasarruf söz konusudur.
Alçı Çevreyi Korur ; Gerek üretiminde kullanılan ham maddeler gerekse paketleme de kullanılan maddeler çevre dostudur. Aynı oranda alçı üretimi ve paketlenmesinde ortaya çıkan atık miktarı muadili olan ürünlere göre çok daha azdır.
Alçı Hafiftir ; Muadili olan ürünlerle kıyaslandığında onlardan 4 kata yakın bir oranda hafif olduğu anlaşılır. Daha hafif bir malzeme ile yapılar ise daha küçük taşıyıcı elemanlar oluşmasına sebep olur ve inşaat malzemelerinin maliyetinde azalma olur.
Alçı Sağlıktır ; Kimyasal yapısı dolayısıyla içinde bakteri oluşmasına engel olan alçılar insan teniyle aynı ph oranına sahiptir. Ayrıca kanserojen değildir ve insan cildi ile uyumludur.
Alçı Doğal Klimadır ; Alçının içinde bulunan küçük boşluklar sayesinde bulunduğu ortamı yazın serin, kışın ise sıcak tutar.
Alçı Nem Düzenleyici Özelliğe Sahiptir ; Isı iletkenliğinin düşük olması sonucu ortamdaki su buharı duvarlara çarparak yoğunlaşmaz ve nem oluşturmaz. Ayrıca nem azalmaları veya artması durumlarında alçı bünyesinde bulunan nemi dışarı salabilir veya içeride nem depolayabilir.
Alçı Yalıtım Sağlar ; İçinde bulunan boşluklar nedeniyle ısı geçirgenliğini azaltan alçı ısı yalıtımına destek olur. Isı yalıtım malzemelerinin ısı geçirgenliğini azaltmak için onları alçı ile kaplamak ısı geçirgenliğini azaltarak daha az ısı kaybına sebep olur. Ayrıca alçı ses geçirgenliğini de azaltarak ortamda ses yalıtımına katkıda bulunur.

Alçı Nedir ? Alçı Çeşitleri ve Özellikleri : Alçı nedir ? Alçı çeşitleri, kullanım alanları. makine sıva alçısı , saten alçı, kartonpiyer alçı, derz dolgusu alçısı, alçının faydaları


Alçı Nedir ?, Alçı çeşitleri nelerdir ?, alçı taşı, çeşitlerine göre alçılar, sıva alçısı, makine sıva alçısı, saten alçı, kartonpiyer alçı, derz dolgusu alçısı, alçı enerji tasarrufu, alçı nem düzenleyici özelliği, alçı yalıtım özelliği, alçı hakkında,