2022-05-21 17:26:23

3410

Bu sayfaya reklam verebilir veya sitenizde ilgili bağlantının linkini eklebilirsiniz. Sayfanın altında bulunan whatsapp danışma hattından bilgi alabilirsiniz.

Sıhhi Tesisat İşleri ve Su Tesisatı

Sıhhi tesisat işleri ve su tesisatı işleri, kırmadan dökmeden tıkanıklık ve su kaçağı tespiti ve tamiri, tesisat nedir ? özellikleri nelerdir ?, temiz ve pis su tesaiatı çeşitleri, tesisat problemleri ve sorun giderme önerileri hakkında bilgilendirme

  • Tesisat yenileme ve tamiri, Sıcak su tesisatı, soğuk su tesisatı, temiz su tesisatı, pis su tesisatı, kalorifer petek temizliği, doğalgaz tesisatı işleri, kalorifer tesisatı, petek tesisatı.

Sıhhi Tesisat İşleri ve Su Tesisatı Detaylar

Sıhhi tesisat nedir ?
Yaşam alanlarınızda temiz suyun sağlıklı şekilde kullanım ananına getirilmesi, kirli suların toplanıp alan dışına çıkarılmasını sağlayan sisteme sıhhi tesisat denir. Temiz ve sağlıklı şekilde suya ulaşmanın yolu, su tesisatı projesinin uygun teknik ürünler kullanılması ile olur.
Su tesisatı yani sıhhi tesisat, yapılar için gerekli olan temiz suyun sağlanması, kullanım için yumuşatma gibi işlemlerden geçirilmesi, saklanması, basınç ayarlarının yapılarak dağıtılması, atık suların toplanarak arıtılması ve iletilmesini kapsar.
Bu işlemlerin gerçekleştirilmesini sağlayan tüm sistemler sıhhi tesisat sistemlerini oluşturur. Yaşam alanlarımızdaki her yer sıhhi tesisat kapsamına girer.
Banyo, mutfak, çamaşır odası, su depoları ve yüzme havuzu gibi alanlar da su tesisatı kapsamındadır.
Su tesisatını oluşturan sistemler 2 tanedir. Bunlar neymiş kısaca bir göz atalım.
Temiz su tesisatı; suyun kaynağından başlayarak kullanım yerine kadar tüm temiz su boru donanımlarını ve aygıtlarını içerir ve sıcak, soğuk su tesisatı olarak 2’ye ayrılır.
Temiz su tesisatı ise 3’e ayrılır.
Bunlar: kolon sistemi, basınçlı depo sistemi, dizi sistemdir.
Birde pis su tesisatı vardır.
Bu sistem ise atık suları şehir kanalizasyon sistemine ileten sistemlerdir. Hem bina içi hem de bina dışı pis su tesisatı ( sıhhi tesisat) sistemleridir.
Sizin ve sevdiklerinizin sağlığını korumak için, yaşam alanlarınızda sıhhi tesisat sisteminizin kalitesi önem arz etmektedir. Gelen temiz suyun kalitesini korumak için korozyona dayanıklı malzemeler kullanmak önemlidir. Eskiyen yıpranan ve sağlığınızı bozacak hale gelen tesisatların zamanında tespit edilip müdahale edilmesi çok önemlidir. Tüm bu işlemleri, işinde uzman , teknolojinin tüm imkanlarından faydalanan ekiplere yaptırmak sizi hem sağlık, hemde zaman ve bütçe açısından yıpratmanın önüne geçer.
Örneğin yakın zamana kadar kullanılan pik borular zamanla aşınan ve paslanan bir yapıya sahip olduğu için artık üst yapı tesisatında tercih ediliyor. Asbest çimento borular da yine sağlığı tehdit eden kanserojen yapısından dolayı yerini yeni nesil plastik borulara bıraktı.
Avrupa İçme Suyu Yönergesinin Çıkış Noktası ve Mantığı ; En önemli gıdamız içme suyunun musluktan akacağı son noktada mikrobiyolojik ve kimyasal olarak kullanımımın ömür boyu insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde olması gerekmektedir. İstenen su kalitesinin tesisat hammaddesinin özellikleriyle, suyun yapısıyla, montaj özellikleriyle ve işletilmesi şartlarıyla bir bütün olarak sağlanması gerekir. Her adımda planlı olunmalıdır. İnsanların yaşam alanlarında sağlıklı, güvenli, konforlu ve ekonomik bir şekilde yaşaması ve çağdaş yapılara sahip olunması için her noktada özenli bir yaklaşım ve belirli standartların olması gerekir. Yapının projelendirilmesinden konumlandırılmasına, başlangıcından tamamlanmasına kadar her adımda planlı olunmalıdır. Her yapıda, her sitem aynı şekilde uygulanamaz. Bir ofis binası ile bir otel binasını aynı sistem planı ile düşünülemez. Bunların etüdünün iyi yapılması gerekir. Yapılarda bütün sistemlerin ön analizi yapılmalıdır ve en doğru sistem planı uygulanmalıdır. Bir yapının tesisat projesi, mekanik düşünen bir akıl ile mimari düşünen bir aklın ortak planlanması ile daha başarılı olacaktır. Boruların taşınması, geçiş yerleri ve cihaz yerleşimleri konularında, başlangıçta alınacak doğru kararlar önem taşır.
Bununla birlikte kabul edilebilir bir tesisat ömrü için su basıncı, izolasyon, dayanıklılık gibi kriterlerde dikkat edilerek uygun boru ve donatım malzemelerin seçilmesi gerekir. Yaşam kalitesi bina içerisindeki su tesisatı, atık su sistemleri, elektrik tesisatı gibi birçok mekanik işle bütünleşiktir.
Sıhhi tesisat sistemleriyle suyla buluşmak için kullanılan en uçtaki tesisat elemanı su armatürleridir. Yapılarda boru sistemiyle taşınan suyun kullanım yerinde kullanımı, kontrolü su armatürleri ile yapılır. Su armatürlerinin hijyenik olmaları, uzun ömürlü olmaları, bakım ve tamirat gereksinimini azaltır ve yaşam konforuna destek olur. Yapılarda kullanılan sıhhi tesisat ürünlerinin seçimleri kritik önem taşır. Tek tek ürün olarak değil, sistem çözümü olarak beklentileri karşılamak bina inşaatının genel performansıdır.Üstelik sadece güvenlik anlamında değil, binada kullanılan ürünlerin uzun ömürlü olması, bakım ve tamirat gereksinimini azaltır ve yaşam konforuna destek verir. Sıhhi tesisat devrelerinde, temiz suyu kullanım noktalarına ulaştırmanın yanı sıra kullanılmış olan atık suyunda uzaklaştırılması önem arz etmektedir. Bu atık suyun sistemden uzaklaştırılmasında doğru bağlantının sağlanması, temiz su ile karışmaması insan sağlığı açısından önemli bir noktadır.
Tesisat yenileme ve tamiri, Sıcak su tesisatı, soğuk su tesisatı, temiz su tesisatı, pis su tesisatı, kalorifer petek temizliği, doğalgaz tesisatı işleri, kalorifer tesisatı, petek tesisatı. En önemli ve zorunlu altyapı çalışmalarının başında gelen su tesisatı döşeme uygulaması şüphesiz uzman ekiplerin elinden çıkması gereken bir iştir. Yanlış yapıldığında telafisi ve tamiri çok zor ve maliyeti yüksek bir iştir.
Tuvalet ve mutfak tıkanıklığı, çeşme bataryası, klozet Musluk değişimi ve tamiri, Su Kaçağı tespiti işleri. Tüm bu işler her ne kadar milletçe :) en iyi bildiğimiz işler olsa da, önemli olan işi ustasına yaptırmak ve iki kez yapılacak masraftan kaçınmaktır.

Komple Sıhhi Tesisat işlerinde ;
İşinin ehli olan ve mesleğini bilinçli şekilde yapan sorumluluk sahibi tesisat ustaları ve firmaları elbette var. Önemli olan hangi ustaya ne iş yaptıracağınıza karar vermektir. Zamana tesisat ustaları artık teknolojinin nimetlerinden faydalanmaya başladılar.
Tuvalet Tıkanıklığı Açma, Kanal açma, Lavoba Açma, Gider Açma, Kırmadan Dökmenden Su Kaçağı Tespiti, Pis Su Kaçakları, Temiz Su Kaçakları, Çatı Akıntısı, Rögar tıkanıklığı, Kanal Görüntüleme, Klima Temizliği işleri, Tıkanıklık açma, kaçak tesbiti, tıkalı gider açma işleri. Tüm kaçak sızıntı işlerinde Su sızıntılarını kırmadan, dökmeden son teknoloji ekipmanlarla tespit edilebiliyor.
Evlerinizde suyun size nasıl ulaştığını, evinizin içini ne şekilde dolaştığını hangi aşamadan geçerek yapıldığını hiç merak ettiniz’mi ?.
Su tesisat işleri DEKORASYON işlerinin bir parçasıdır. Özellikle eski binaların temiz su tesisatları %95 eski demir borulardan yapılmıştır. Bu demir borular zamanla küflenme paslanma ve sızıntılara sebep olurlar. Buda sizin suyu sağlıklı ve temiz kullanmanıza engel olur.
Şimdi yeni nesil yapılarda tesisat işine gereken önem fazlası ile verilmektedir. Artık galvaniz boruların yerini kaliteli plastik borular almıştır. Yerin altından gittigi için bu borular gayet düzgün ve esnetik olmalıdır. Ne kadar az kıvrımlı ve dönemeçler az olursa boruları dolaşan su o kadar rahat ve tazyikli akar.
Sıhhi tesisat işinde başlangıç noktasından bitişe kadar olan mesafe mümkün olduğu kadar düz ve kısa tutulmaya çalışılmalıdır. Bütün yapıların en önemli kısmı su tesisat işidir. İleride herhangi bir sorunla karşılaşmak istemiyorsanız hiç kolayına kaçmadan malzeme ve işçilikten taviz vermeden yapılması gereken bir iştir. Borular kaliteli ve 1. sınıf olmalıdır. Bu boruların geçeceği zemin kırılırken derinlik en az ev içinde 8-10 cm olmalıdır.
Tesisat döşendikten sonra, usta boruların havasını alıp mutlaka sisteme suyu vermelidir. Bu sayede tesisata sızıntı olup olmadığı anlaşılacaktır. Daha sonra boruların üstü kapanırken ilk iş set beton parçaları ile değilde mümkünse yumuşak kum kullanılmalıdır.
Bu vesile ile alttaki borularıda sert cisimlere karşı korumuş oluruz. Unutulmamalıdır ki döşenen tesisatın ömrü binanızın ömrü ile birdir. İleride sorun yaşamak istemiyorsanız, işini düzgü yapan tesisat ustaları görüşmenizi sizlere tavsiye ediyoruz.
Suyun temini, depolanması, basınçlandırılması, pis suyun atılması, yağmur suyu tahliyesi ve yangın söndürme sistemleri konusunda uzman ekiplerce hizmet veren kaliteli firmalar ve ustalarca yapılmalıdır.
Elektromanyetik anfi cihazı, elektromanyetik su tesisatı bulma cihazı, elektro akustik dinleme cihazı ile hizmet veren firmaları tercih etmeniz, gereksiz kırım ve yıkımdan sizi mümkün olduğunca kurtarır.
Ev ve iş yerlerinde sıklıkla karşılaşılan problemlerden bir tanesi de su kaçağıdır. Duvar yada zeminde küflenme, ıslaklık ve renk değişimi görüyorsanız ya da su faturanızda bir önceki aylara göre bir artışla karşılaştıysanız sizin de başınız su kaçağı ile dertte demektir.
Su kaçağı, geçmiş dönemlerde uzun ve sancılı bir tamirat sürecine işaret etse de, günümüzde modern cihazlar sayesinde kırmadan su kaçağı tamiri yapmak mümkün. Üstelik bu cihazlar sayesinde tamirat süreci de oldukça hız kazanmış durumda.

Evinizde su kaçağı mı var ?
Aslında su kaçağını tespit etmenin en kolay yolu, su sayacını kontrol etmekten ibaret. Eğer musluk ve vanalar kapandığında, su sayacı ilerlemeye devam ediyorsa, bu durum su kaçağı problemi ile karşı karşıya kaldığınıza işaret eder.
Peki, bu durumda ne yapmalısınız ?
Kırmadan su kaçağı tamiri için profesyonel yardım alın!. Eğer geleneksel yöntemlerle su kaçağı tamiratı yaptıracaksanız, büyük bir ihtimalle uzun bir süre tuvalet, banyo ya da mutfağınızı kullanamayacaksınız. Aynı şekilde tamir işleminin sağlanacağı yerdeki sağlam olan fayansların, aparatların ve tesisatın da zarar görmesi oldukça olası. Tamirat işlemi uzun süreceğinden, yüklü bir fatura ile karşılaşırsanız da şaşırmayın.
Eğer tüm bu süreci yukarıda belirttiğimiz gibi sancılı bir şekilde geçirmek istemiyorsanız yapmanız gereken uzman bir ekiple temasa geçmek. Kırmadan su kaçağı tespiti yapan ve minimum hasarla arızalı noktayı tamir eden profesyonel bir ekip size hem zaman hem de mali yönden tasarruf sağlayacaktır.
Kırmadan su kaçağı tamiri için hangi yöntemler izlenir ?
Kırmadan su kaçağı tamiri, elektromanyetik anfi cihazı, elektromanyetik su tesisatı bulma cihazı, elektro akustik dinleme cihazı, termal kamera son yıllarda kırmadan su kaçağı tespiti için faydalanılan en etkili cihazlardır.
Bu ve benzeri teknolojik ekipmanlarla gelen profesyonel bir ekip, su sızıntısının yerini net olarak tespit edebilmektedir. İşin en zor kısmı olan tespit aşaması, kırma işlemi olmadan gerçekleşmektedir. Bununla beraber tamirat için kırılması gereken alanın da net olarak tespit edilmesi, tamirat ve tadilat aşamalarının oldukça hızlı gerçekleşmesini sağlamaktadır. Özellikle kullanılan modern cihazlar sayesinde zeminin tuğla, gaz beton, seramik ya da parke olması fark etmeksizin tüm alan ve zeminlerde kolayca su kaçağı tespiti ve tamiratı yapılabilir.
Evlerinizde ya da işyerlerinizde su kaçağı gibi acil aksiyon alınması gereken bir sorunla karşı karşıyaysanız yapmanız gereken tek şey sorunun çözümü için profesyonel ekiplerine ulaşmaktır.

Sıhhi Tesisat İşleri ve Su Tesisatı : Sıhhi Tesisat İşleri ve Su Tesisatı hakkında bilgilendirme. Sıhhi tesisat nedir ? Tıkanıklık Kanal Lavoba Gider tesisat işleri hakkında bilgi


Sıhhi tesisat nedir ?, Tıkanıklık Açma, Kırmadan Dökmenden Su Kaçağı Tespiti, Pis Su Kaçakları, Temiz Su Kaçakları, Çatı Akıntısı, Rögar tıkanıklığı, Kanal Görüntüleme, Klima Temizliği işleri, su kaçağı tamiri, Kırmadan su kaçağı tamiri, sıhhi tesisat,