2022-05-21 00:29:21

2655

Bu sayfaya reklam verebilir veya sitenizde ilgili bağlantının linkini eklebilirsiniz. Sayfanın altında bulunan whatsapp danışma hattından bilgi alabilirsiniz.

Tüketim ve Elektronik Atık Problemi

elektronik atıklarımızı geri dönüşüme dahil olmaları için bağışlayabilir ve güzel sosyal projelerin hayata geçmesini destekleyebiliriz.

  • Akıllı telefon, bilgisayar ve diğer elektronik atıklar hakkında bilgilendirme. Elektronik atıkların ekonomik değeri, değerlendirilmesi, ekonomi ve çevre etkisi, Atıl Durumdaki Elektronik Cihazlar Neler yapılabilir. ? Bizlere Düşen Görev

Tüketim ve Elektronik Atık Problemi Detaylar

Atık problemi doğrudan doğruya bilinçsiz tüketim problemidir. Bunun tarihsel olarak pek çok kanıtı mevcuttur. Genel olarak baktığımız zaman sanayi devrimi öncesi herhangi bir global atık probelemi dünya üzerinde gözükmemektedir. Sebebi hikmetine bakıldığında sanayi devrimi ile bant ve seri üretiminin ortaya çıkması tüketim materyallerinin oldukça fazla artmasına sebep oldu. Üretimdeki fazla çıktıların piyasada yer bulabilmesi için pazarlama ve tüketim stratejileri geliştirildi. Tüketim hamleleri sonucunda geri dönüşümü zor materyallarin fazla tüketimi sonucu atık problemi ortaya çıktı. Neticede tüketimi ve elektronik atık problemini birbirinden ayırmak mümkün değil.


Elektronik Atıkların Ekonomik Değeri

Elektronik atıkların içerisinde pek çok ekonomik değer bulunmaktadır. Başta altın, gümüş, bakır, platinyum ve paladyum olmak üzere değerli madenler açısından çeşitlilik söz konusudur. Bir ton akıllı telefon atığı içerisinde 1 ton altın madeni filizine kıyasla 100 kat daha fazla altın vardır. Elbette bu içerik doğru geri dönüşüm teknikleriyle dönüştürülmeli ve değerli materyaller doğru metodlarla elde edilmeli. Yoksa doğaya verilecek zarar edilen kardan çok daha büyük olacaktır.

1,46 Milyar Akıllı Telefon

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki sadece 2017 yılında 1,,46 milyar adet akıllı telefon satılmış. Bu rakam elbette inanılmaz bir rakam. Alınan telefonların büyük bir miktarının eski telefon yerine yeni telefon almak maksatlı satın almalar olduğu göz önünüde bulundurulursa ciddi miktarda telefonun atıl olarak kaldığı gerçeği ortaya çıkacaktır.

Atıl Durumdaki Elektronik Cihazlar

Geri dönüşüme dahil edilmeyen elektronik atık demek işletilmeyen doğa dostu maden demektir. Çünkü piyasanın sürekli olarak değerli madenlere ihtiyacı var ve bu çark durmuyor. Bununla birlikte geri dönüşümdeki üretim yeterli olmadığı için yeni maden sahaları işletime açılıyor. Halbuki düzgün geri dönüşüm hamleleriyle ciddi miktarda değerli maden düzenli olarak üretim halkasına dahil edilebilir.

Bizlere Düşen Görev

Bizlere düşen görev bu manada birincil olarak ihtiyaç duymadığımız ürünleri almamak. Buna ek olarak ise elektronik atıklarımızı geri dönüşüme dahil olmaları için bağışlayabilir ve güzel sosyal projelerin hayata geçmesini destekleyebiliriz. Ayrıntılar için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.Tüketim ve Elektronik Atık Problemi : Tüketim ve Elektronik Atık Problemi, Elektronik Atıkların Ekonomik Değeri , Atıl Durumdaki Elektronik Cihazlar, elektronik atıkların okullara bağışı


Tüketim ve Elektronik Atık Problemi, Elektronik Atıkların Ekonomik Değeri , Atıl Durumdaki Elektronik Cihazlar, elektronik atıkların okullara bağışı, elektronik atıkları geri dönüşüme, elektronik atık fikirleri, elektroniklerinizi atmayın,