SEO Danışmanı Web sitenizi Arama motorları kurallarına göre yapılandırarak hedef kitlenize ulaşmanızı sağlayan, içeriğinizi kaliteli hale getirip kullanıcılara tam aradığı içeriği sunmak için size gerekli ve doğru yönlendirmeleri yapan kişiye denir. SEO UZMANI Seo Danışmanına ek olarak değişen güncellenen kuralları , uygulamaları ve yenilikleri takip edip yorumlayıp uygulamada kendi alt sistemlerini kurmuş puan toplama işlemini hızlandırmış ve en az 5 yıl bu işi sürkli yapmış kişiye denir. Yapılan işlemlere de SEO (arama motoru optimizasyonu) denir.

Siteyukseltme : 22.05.2022

Seo uzmanı nedir ? Seo danışmanı nasıl çalışır ?

Piyasadaki bir çok "SEO uzmanı varken" SEO uzmanının nasıl çalıtığı konusundan önce SEO Uzmanı Nasıl Çalışmaz konusunu anlatmak daha doğru olacak.Öncelikle SEO uzmanı tek kelime ile veya alternatifi bir kaç kelime ile çalışmaz. Müşterinin önceliği elbette kendi ile ilgili en önemli kazancı sağlayacağı tek teklimedir. O kelimede çıkınca köşeleri döneceğini düşünse de aynı fikirde olan binlerce yüzbinlerce kişi olduğunu düşünürsek, bu konuda da arama motorlarının değişik yorumlama şekilleri ve çalışma şekilleri olduğunu bilmemiz gerekir, başarılı olabilmeniz için bir kaç kelime üzerine çalışma değil genel anlamda bir çok kuralı yerine getirecek doğru ve kapsamlı bir çalışma yapmak gerekir.Arama motorları her ne kadar otomat gibi çalışşa da yöneticileri daima insandır. Kuralları koyarlar otomatlar uygular. Kimi yerde kazanç çeşitlerine göre istediklerini yaparlar. (mesela google arada germe tabir ettiğimiz en arkadaki siteyi ilk 3 e sokar bir gün sonra başka siteyi getirir oraya koyar). Arama motorları kimse ile anlaşma yapıp ilk sırayı kiraya vermezler. Onlar reklam satarlar. Rekabet ne kadar fazla olursa reklam kazancı o kadar artacağı için genelde kural koyarlar sonra da bu kuralların sayısını artırarak hem içeriklerini kaliteli hale getirip kullanıcılara daha iyi bir sonuç çıkarır hem de kuralları gizleyerek web site sahiplerinin işlerini biraz daha zorlaştırıp reklama yönlenmesini isterler.


Bu sebeple ; SEO Uzmanı ile google veya yandex veya herhangi bir site anlaşma yapmaz.İlk sırada kalırsınız...kimse sizi yerinizden edemez...gibi konuları önünüze koyanlardan UZAK DURMANIZ sizin için iyidir.

Bunu ister deneme yanılma yöntemi ile görün, isterseniz gerçekten işini bilen deneyimli SEO Uzmanlarını dinleyerek gereksiz zaman harcamasından ve masraftan kurtularak deneyip öğrenin. O konuda seçimi tamamen size bırakıyoruz.

Tavsiyemiz ; 5 yıldan uzun süredir sektörde çalışan bir seo uzmanına danışın. Mümkünse içerik eklemekten başka konulara karışmayın hatta altyapınızın durumuna göre içerikleri seo uzmanınızın tavsiye ettiği şekilde girin. Ülkemizde binlerce SEO UZMANI :) var ama SİZ YİNE DE çalışmalarını hayali olaylarla değil gerçek , doğal yöntemlerle ve google kurallarına göre yapanı bulun onunla anlaşma yapıp çalışın. Çünki SEO bir başka işle birlikte yapılabilecek bir iş değildir. Sürkli araştırma , analiz , yorumlama ve denemelerle zaman geçirme gerektiren bir iştir. Yanında başka bir iş yapmak çok zordur. Siz kendi işinizi yapın SEO UZMANINIZ kendi işini yapsın.


SEO UZMANI nı doktor olarak düşünün. Sitenize uzmanı dışında yapılacak her müdahale Fıtık ameliyatı yapan Oto tamirci etkisi yaratır. Bir süre sonra geri dönüşü olmayan yollara girersiniz. Sonrasında kurtulmanız için 10 katı daha fazla zaman harcar ve masraf yaparsınız.

Hedeflerinizi belirlemeden önce sitenizin altyapısını hedeflerinize göre yapılandırın. Eğer doğru bir seo uzmanı ile çalışıyorsanız o da önce sitenizin altyapısını hedeflerinize uygun olması ve içeriğinizin doğru şekilde yerleştirilmesinden ve kalitesinden işe başlar.

Yükselmek için acele etmeyin, doğal yollardan yükseltme, her defasında bir adım atarak ilerleme sürecinizi daha olumlu etkiler.

İçeriklerinizi ( resim makale video vb. ) kopyala yapıştır yöntemi işle değil mümkünse kendiniz yorumlayarak yazın, veya SEO uzmanınız bu konuyu çözer ona bırakın.

Sitenizin Backlink ihtiyacı eskiden (bir kaç yıl öncesine kadar) satın alma yolu ile çözülüyordu. Ama artık daha ALAKALI daha doğal KURALLARA DAYALI yollara ihtiyacı var. Bu işi de SEO Uzmanına bırakın. Kulaktan dolma bilgilerle hayal kurmayın. BACKLİNK alıp site yükseltmeyi beklemeyin.

Sitenize ziyaretçi alma konusunu da seo uzmanınıza bırakın. Altapısı olmayan veya sektöründe ziyaret sayısını hesaplamadan ziyaretçi almayın. Ziyaretçi kendi içerisinde uzmanılık isteyen bir konudur. Uzmanınız konuyu detaylı inceleyip uygular.Gerekirse uzmanınız bizimle iletişime geçsin detaylı bilgi verelim.

Sitenizin iç ve dış bağlantılarını doğru şekilde yapılandırın. Dizin kayıtlarını düzenli olarak seo uzmanınız yapacaktır. Diğer işlemlerle birlikte Zamanla domain puanınız yükselir. Seo Uzmanınız bu konuyuda takip eder.

Seo uzmanınız webmaster araçlarını aktif olarak kullanmasını biliyordur, sürekli takip ve analiz yaparak sitenizin gelişimini ve hedeflerini takip edip gerekli düzenlemeler hakkında sizi bilgilendiriyordur. Tüm araçları aktif olarak kullanmayı bilmiyor veya kullanmıyorsa o uzmanı hemen değiştirin.

Seo uzmanınız Arama motorları algoritmalarını ve güncellemeleri sürekli takip ediyor olmalı.Yenilikleri hızlı bir şekilde sitenize uygulamalı.

Arama motorları kendilerine özgü kurallar ve algoritmalar üretse de uygulamayı her seo uzmanı kendine göre yorumlayıp kullanır. Her SEO uzmanı konu aynı bile olsa yolu farklı izleyebilir. Bunu en iyi ata sözümüz açıklıyor 'Her yiğidin yoğurt yeme şekli farklıdır'. SEO uzmanı olmak sadece algoritma takibi etmek değildir, kuralları araştırıp yorumlayıp deneme yanılma yöntemi ile de uygulama farklılığı arasından en doğru sonuca ulaşmayı da kapsar. İki seo uzmanının aynı yoldan gitmesi diye birşey yoktur. Birisi uzman değil takipçi olur. Siz uzman olanı seçin.

SEO hizmet paketlerine ihtiyacınız var ise Uzmanınıza bizimle iletişime geçmesini söyleyin. Ona gerekli done leri verip sitenizin ihtiyacını birlikte belirleriz. SEO UZMANI ve DANIŞMANNLIK hizmetini bizden alıyorsanız bu konuları düşünmenize gerek yok. Biz tamanını hallederiz


Seo Danışmanı nedir ?

Öncelikle seo uzmanı olmak için okul ya da kurs bitirmek diye bir şey yok. SEO üniversite de bir bölüm değildir. SEO bölümü mezunu olan birini bulalamazsınız, en azından henüz yok belki ilerde dünyadaki durumu ciddiye alıp araştırmacı bir bölüm açarlarsa olay değişir.

Kurslar içinde aynısı geçerlidir. Çünki kursta en fazla temel 10-15 konudan bahsedebilirler. En azından google ın 6 ana başlık altında 150 nin üzerinde alt kuralı ve halen araştırılıp yorumlanan kulaktan duyma 50 kuralı var.

Programcı, yazılımcı, bilgisayar mühendisi, web tasarımcısı, grafik tasarımcı olmak SEO uzmanı olmak demek değildir. Olsa olsa konuya yabancı kalmamak kadar yakındır.

SEO uzmanı olabilmek için diplomadan ziyade ( varsa da zararı olmaz ); tabiki bilgisayar kullanma olayı işin temeli. En az ingilizce bilmeniz araştırmaları yapabilmeniz için de gerekli bir konu. Daha farklı diller de olur ama ikinci el çevrilmiş veya yorumlanmış konular çıkar karşınıza.

Yayıncı kodlarını çok iyi bilmelisiniz. Yanı sıra internet ile ilgili programlama dillerinden en az bir tanesini öğrenmelisiniz, diğerleri ile de ilgili mutlaka bilgi sahibi olmalısınız.

Server, sunucu yayıncı konuları hakkında da temel bilgi sahibi olmalısınız. (en azından hız İP DNS önemlidir)

Sürekli araştırma ve uygulama yapabilmelisiniz. Araştırmalarınızı uygulayacak kadar zamanınız ve kobay olarak kullanacağınız en az 3 site üzerinde sürekli denemeler yapmanız gerekli.

Sektörde Başarılı ve başarısız olmuş siteleri veya uzmanları da takip etmelisiniz ki zaman kaybı bu işte sizi sıkıntıya sokabilir. Neleri ne şekilde yaptıklarını takip etmelisiniz.

Analiz sistemleri hakkında önemli sayılabilecek kadar bilgi sahibi olmanız şart.

Sektörünüzdeki gelişmeleri ve yenilikleri ülke - dünya çapında sürekli takip etmelisiniz.

Müşterilerinizin sektörlerindeki gelişmeleri ve yenilikleri de ülke - dünya çapında takip etmelisiniz.

Yukarıdaki konular henüz sizi uzman yapmıyor malesef en az 5 yıl da bu işin içinde sürekli çalışmış olmanız gerekiyor. İşin içine girip uzun süre sadece bu konuda araştırma ve çalışma yaptığınızda bir çok konuya aşina oluyorsunuz.

ARTIK SEO DANIŞMANI OLDUNUZ Genel kurallar çerçevesinde arama motorlarının neler istediğini biliyorsunuz. Gerekli altyapı hakkında öğrendiklerinizi uyguluyorsunuz.

PEKİ SEO UZMANI Nasıl Olurum ?

işte o çalıştığınız 5 yıl içerisinde Denemelerinizi yaparken kendinize göre sistemler ve yollar oluşturmuşsanız. Araştırmalarınızı daha sağlıklı hale getirmişseniz ve artık kurallar değiştiğinde çabucak kavrayıp durum analizi yapıp denemelerinizi en hızlı şekilde yapıp edindiğiniz sonuçlar ile başarılı olmaya başlamışsanız, bir çok çalışma ile de deneyim sahibi olmuşsanız ARTIK SEO UZMANI olursunuz. EĞER bu maddede geçenleri bu kadar süre içerisinde yapamamışsanız veya zaman ayıramamımşsanız hatta anlamamışsanız kısa yoldan başka iş kolu seçmenizi tavsiye ederim.

SEO Uzmanı ne kazanır ?

Uzman ile danışman konusunu ayırdığımıza göre Danışmanı 2 yıldan fazla tecrübesi olan Uzman adayı olarak varsayalım. Ajans da çalışan başarılı bir SEO Danışmanı ortalama aylık 3000 - 6000 TL arası çalışabilir. Yine Ajans için SEO UZMANI ortalama aylık 5000 - 10.000 TL arası miktar ile çalışabilir. freelance çalışanlar projeye ve anlaşma içeriğine göre ortalama 1000 – 15.000 TL fiyat aralığında aylık ücret alır.( bir firma sitesi ile ulusal bir haber sitesini değişiklik sebebi olarak görebilirsiniz ). Saatlik çalışma 100-250 TL arasında olabilir.

Yani işinde başarılı olabilmek için bir seo danışmanı veya bir seo uzmanı ; mali müşavir, doktor veya avukat kadar çalışmak, araştırmak ve bilgilerini güncel tutmak zorundadır.